HABER ARAMA
 • DOLAR5,6913
  % 0,10
 • EURO6,5897
  % 0,08
 • ALTIN223,8352
  % -0,14
 • BIST 10098.466,42
  % -0,17
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
 • Gayet Güzel
 • Kullanışlı
 • Beğenmedim
 • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Ekim 2018 Çarşamba
Fındık Fiyatı


12.00TL
PUAN DURUMU

BAL LİGİ 4. GRUP PUAN DURUMU
NoTakımAAVP
01YOZGATSPOR 1959 FK12812
02ÜNYE 1957 SPOR8510
03LADİK BELEDİYESPOR659
041074 ÇANKIRI SPOR1146
05ALTINORDU BELEDİYESPOR5-26
06SUNGURLU BELEDİYESİ SPOR835
07KASTAMONU ÖZEL İDARE KÖY HİZ.SPOR725
08SİNOPSPOR924
09YENİ AMASYA SPOR204
10HAVZA BELEDİYESPOR3-24
11TURHALSPOR2-31
12ÇARŞAMBASPOR3-41
13SAFRANBOLU BELEDİYE SPOR2-180
14
NAMAZ VAKİTLERİ

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

Madde

12 Mayıs 2018 Cumartesi Saat: 08:22

Ergenlik çağındaki gençlerde alkol, sigara ve uyuşturucu gibi maddeleri kullanma son yıllarda büyük artış gösterdi. Yaşamları olumsuz etkileyen bu riskli davranışların, ergenler tarafından, büyüme ve yetişkin olmanın bir gereği olarak algılanması da büyük sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Çünkü tüm bu bağımlılık yapan maddelerin bağımlılık yapıcı özelliği var.

Madde bağımlısı bir kişi, her durum ve koşulda maddeyi almak için engellenemeyen bir istek duyarken, kullanıma ara verdiğinde yoksunluk belirtileri yaşıyor

zamanla madde kullanımını ve dozunu artırıyor. Bu yüzden, aslında medde bağımlılığından korunmanın en iyi yolu ona hiç başlamamaktır.

Bağımlılığın ilk adımı deneme: Uzmanlara göre; kişinin kendini tanıma, öfke kontrolü, stresle baş etme,iletişim,hayır diyebilme ve problem çözme gibi yaşam becerilerindeki eksiklikler madde kullanımı riskiniartırıyor. Örneğin, arkadaş grubunda popüler olmak isteyen ancak kendini ifade etmede zorlanan, çekingen bir kişi, cesaretini artırmak amacıyla uyarıcı bir madde kullanmayı tercih edebiliyor.

Çünkü ergenlik döneminde gençler ailelerinden daha çok arkadaşları ile vakit geçiriyorlar. Madde kullanım surecide gencin sosyal çevresindeki değişimle başlıyor.

Bu süreçte en önemli faktör, bu maddeleri gence getirecek arkadaş çevresi.

Bir gencin çevresinde madde kullananlar arttıkça, onunda maddekullanma ihtimali artıyor.

Arkadaş grubu tarafından kabul görmeyi beklemesi, birlikteyken kendini önemli hissetmek istemesi gencin madde tekliflerine karşı tavır almasını zorlaştırıyor.

Kişinin bu maddeleri ve zararlarını bilmesi çoğu zaman akran baskısının direncini kırmaya yetmiyor. Madde bağımlılığı sürecinde ilk adım merak etme ve deneme, sonrasında arkası geliyor.

Sorunları baş etmede yanlış yöntem:

Strese çok dayanıklı olmayan, gergin, huzursuz bir kişide sakinleştirici etliye sahip bir madde cazip gelebiliyor. Ya da kendi kararlarını almayı öğrenememiş, her adımını ailesinin kontrolü altında atan bir kişi, arkadaş grubu içinde kendisine sunulan bir maddeye’’ hayır’’ demekte zorlanabiliyor. Bu yüzden kişinin kendini tanımaya çalışması, zaaflarınıbilmesi, öfkekontrolü, stresle baş etme, iletişim, hayır diyebilme ve problem çözme gibi yaşam becerilerini geliştirici faaliyetlere yönelmesi önemli.

Madde kullanaraksorunlarla baş etmenin yanlış bir yöntem olduğunu bilmek gerekir.  sorunları çözmede bağımlılık yapıcı maddelerin herhangi bir yardımı olmaz.

Bağımlılık yapıcı madde kullanan kişi kısa bir süreliğine kaygılarını ve sorunlarını unutabilir. Âmâ sorunların giderayak büyüdüğü ve hala çözülememiş olduğu görülür

Not: Yeşilay arşivimden yararlandım.

 


Bu haber toplam 74 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları