HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Ocak 2021 Çarşamba
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

RECEP ÖZCAN

RECEP ÖZCAN

Mesafe ve Toplum

4 Ocak 2021 Pazartesi Saat: 16:11

Mesafe denince benim ilk aklıma gelen uzaklıktır. İki kişi veya iki mekân arasındaki uzaklık, belirli bir ara var demektir. Kişilerin birbirinden ayrı düşmelerini ifade etmektedir. Özlem duyacağı şeylerden uzak kalmasıdır.

Mesafe kavramı genel itibariyle somut bir kavram olarak gözükmekle beraber soyut anlamları da var. Fiziki mesafeyi ifade ettiği gibi ilişkileri aza indirmeyi ifade eden sosyal mesafe olarak da bizlerde görülmektedir.

Mesafe mekâna, zamana ve fikre bağlı olarak hayatımızı kuşatmaktadır.  Günlük yaşantımızda uzaklık ve yakınlık ile daha doğrusu fiziki mesafenin aramıza girmesidir. Sevdiklerimizden ayrı düştüğümüz veya uzak olduğumuz yakınmalarımız olur. Biz toplum olarak bir arada olmayı, beraber yaşamayı severiz. Zaten hayat birlikte beraber yaşanırsa anlam kazanır.

Mesafe zaman olarak ta karşımıza çıkar. Geçmiş, an ve gelecek. Geçmiş, an ve gelecek arasındaki ilişkileri incelediğimizde geçmiş ve gelecek an’a nispetle ancak geçmiş ve gelecektirler.

Geçmiş dendiği zaman elden çıkmış olanlardan bahsediyoruz. Çok iyi anılar veya kötü anılar yaşamış olabiliriz. Şimdi o yaşanmışlarla aramızda mesafeler konmuş oldu. Tekrar yaşama şansımız kalmadı. Sadece hafızlarımızda izleri kaldı.

An ise şu an içinde bulunduğumuz noktadır. Yaşıyor olduğumuz durumdur ve değerlidir. Bize en yakın olan zamandır.

Gelecek ise; geçmiş ve şu an’a bakarak gelmesini hayal ettiklerimizdir. Geleceğimizin daima geçmişten ve şu andan daha iyi ve güzel olmasını ümit ederek anımızı yaşarız. Hayallerimize mesafe koymadan geleceğimizi daha iyi şekillendirebiliriz. Diğer türlü geleceğimiz ebedi olarak bizden ayrılır. Bu nedenle geçmişle gelecek arasına mesafe koymadan anı yaşamak gerekir.

Birde “fikre bağlı mesafe” var. Fikirler arasında farklılıklar veya fikir ayrılıkları sözkonusudur. Dünya ve ahiret hayatımızı şekillendirirken düşündüklerimiz farklı farklıdır. Farklı da olmak zorundadır.

Hayatımızda doğrular ve yanlışlar, iyi ve iyi olmayan şeyler vardır. Değerli ve değerli olmayan, işe yarar ve işe yaramayanlar vardır. İşte bunlar için tartışmalar olur. Fikir ayrılıkları karşı karşıya gelir. Eğer bir ortak noktada da birleşme sağlanamazsa fikir ayrılığı ortaya çıkmış olur. Sonrasında ilişkilerde senli benli olmama, belli bir uzaklıkta bulunma durumu yani mesafe durumu ortaya çıkar. İşte bu durumda araya mesafe koymak iyidir denir.

Toplum örümcek ağı gibi düzenli bir örgüye sahip değildir. Onun örgüsü çok daha karmaşık ve bu yüzden de toplumsal sorunları bir çözüme bağlamak çok daha zordur. Sağlıklı bir toplum oluşturmak için birlik ve beraberlik içinde yaşamak için araya mesafe koymadan fiziki ve fikri beraberlikle olur. Fakat bu günlerde salgın hastalık nedeniyle “sosyal mesafe” kuralına uyarak gelecekte ki “sağlıklı toplumun” temelini korumak gerekir. Yoksa tamamen ayrılık nedeniyle toplumun yıkılmasına neden olabiliriz.

Toplumların en ciddi sorunlarından biride toplumsal kirlenmedir. Toplumsal kirlenme deyince, ahlaki yapının bozulmasıdır. Bunu çözmenin yolu İslam ahlakının topluma öğretilmesi ve uygulamaya geçilmesidir. Diğer taraftan maddi temizlikte de insanların uyması gereken kurallar vardır. Bunu da İslam’la çözebiliriz. Kısaca maddi ve manevi temizliğe uyarak temiz bir toplum meydana getirebiliriz.

Temiz bir kalp ile fiziki mesafeyi sosyal mesafeye dönüştürerek gönül ve fikir birliğiyle sağlam bir toplum oluşturmak hepimizin görevidir. Yoksa ayetlerde ki “ödeşme günü” anlatılırken “İşte o gün kişi kardeşinden, annesinden ve babasından, eşinden ve evlatlarından bile kaçar. “(Abese: 34- 36)dediği gibi şimdi herkes birbirinden kaçar. Birbirinden korktuğu için birbirine yanaşmaz.

Geriye dönüşü olmayan ayrılıkların nedeni salgın hastalık dolayısıyla fiziki mesafe gerektiği gibi kişiler arasında ilişkileri aza indirmek olan sosyal mesafeye riayet edilmesi de gerekir.Atalarımız tedbir konusunda ne güzel düşünmüşler. ”Ne karanlıkta yat, ne kara düş gör.” demişlerdir.


Bu haber toplam 1.715 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları