HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
7 Mart 2021 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

ERCAN ARSLAN

ERCAN ARSLAN

Ünye’den Milli Mücadeleye Destek Telgrafları

14 Ocak 2021 Perşembe Saat: 18:25

Türk İstiklal Harbi’nin kırılma noktası olan Sakarya Muharebesi’nin çok çetin sürdüğü günlerde vatanın pek çok uzvunda olduğu gibi Ünye’de de Kahraman ve Gazi Türk Ordusunun muzafferiyeti için toplu hatimler okunmuş, dini merasimler tertip edilmişti.

Bu manada 24 Ağustos 1921’de Ünye’de büyük bir miting düzenlenmişti. 25 Ağustos 1921 tarihinde Ünye’den Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na gönderilen telgrafta, Milli Mücadelenin muzafferiyetle neticelenmesi için hatim ve dua mevlidi tertip edildiği bildiriliyordu. Telgraf metni şu şekilde idi: “Pazar günü Büyük Camii Şerifte öğle namazını müteakip milli ordumuzun muvaffakiyeti için hatm-i şerif tilavet ve mevlid-i şerif okunarak şehitlerin ruhlarına Fatihalar hediye edilmiştir. Bu dini cemiyete iştirak eden binlerce halk, Milli İstiklal uğrunda başlamış olduğumuz Milli Mücadeleye, melun düşmanın pis ayaklarının mukaddes vatanımızdan temizlenmesine kadar devam ve her bir fedakârlığı ifaya ve sarsılmaz olan bu Misak-ı Milliyi bozacak ölümden başka bir şey olamayacağına dair olan azim ve Milli İrade tekrar edilmiştir. Lütfen bu hislerimizin subay ve asker kardeşlerimize tebliğini istirham eyleriz.” Ünye halkını temsilen telgrafta ismi olanlar; Ünye Kaymakamı Recai Bey, Ünye Belediye Reisi ve Müdafaa-i Hukuk Reisi Hakkı Bey” (Hâkimiyet-i Milliye, 31 Ağustos 1921, No: 278) idi.

Şanlı ordumuzun kazandığı Sakarya Zaferi (Melhame-i Kübra 22 Ağustos-13 Eylül 1921) müjdesi, Ünye halkına İnönü Parkında duyurulmuştu. Bu zafer üzerine Ünyelilerin hissiyat-ı millilerinin bir tezahürü olarak, 17 Eylül 1921’ de Türkiye Büyük Millet Meclisi Reisi Başkumandan Mustafa Kemal Paşa’ya hitaben bir tebrik telgrafı gönderilmişti. Telgraf metni şu şekilde idi:

“Mukaddes ordumuzun bu defa dahi düşmanın kalbine sapladığı hançeri müjdeleyen resmi tebliğ İnönü Meydan Muharebesi’ni kıymettar hatırası olarak bu büyük ismi taşıyan parkta toplanan binlerce halka okunarak ilan edildi. Halk bu yüce muzafferiyetimizi alkışlarla karşıladı ve o alkışlar içinde kaza müftüsü dua kürsüsüne çıkarak Cenab-ı Hakk’a şükür ve Muhammed-i Milli ordumuzun selamet ve muzafferiyetimizin duasını yüce Allah’a etti. Zat-ı sami-i başkumandanileri ile bütün ordu erkân, amirler ve subaylar ve erlerinin gazalarını ve bütün milletin en büyük kurtuluş bayramı olan bu mukaddes zaferi tebrik ile ala-yı fahr ve sürur eylerim. Ünye ahalisi namına Müdafaa-i Hukuk ve Belediye Reisi Hakkı”. (Prof. Dr. Haluk Selvi, Doç. Dr. Bülent Cırık, Millî Mücadelede TBMM’ye Anadolu’dan Çekilen Telgraflar,2.Baskı, Ankara 2020, s.314)

Milli Mücadele yılları cephede Mehmetçiğin vatan ve mukaddesat uğruna görülmemiş bir şecaat örneği iken, cephe gerisinde de ordusunun ihtiyacını her şeyden önde tutan Anadolu insanının sahip olduğu yüksek milli ve manevi hislerin her fırsatta terennümü şeklinde kendini göstermişti. Ünye halkı da bu mücahedenin yanında olduğunu yukarıdaki telgraflarla veciz bir biçimde ortaya koymuştu.

 


Bu haber toplam 2.315 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları