HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
7 Mart 2021 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

Türklerin Ünye’ye gelişleri Anadolu Selçuklu Devleti

19 Ocak 2021 Salı Saat: 16:13

Yirmibin yıl önce başlayan

Ünye’nin Tarih yolculuğunda

900 yıllık Bizans esaretinden sonra

Türkler Ünye ve Karadeniz’deler.

 

Doğu Roma (Bizans) Karadeniz’de ve Ünye’de bin yıl gibi uzun bir zaman kaldı. Müslüman Türkler bölgeye 1150 yıllarında gelmeye başladılar. İlk gelenler, Malazgirt’ten sonra Sivas ve Niksar çevresinde Danişmentli Beyliğini kuran Danişmentliler oldu

Selçuklu Devleti ve ondan sonra gelen Anadolu Selçuklu devleti ile aynı zamanlarda Ünye’ye ve Karadeniz’e geldiler.

Ünye ve Karadeniz yayaş yavaş Türkleşiyordu. Bizans’ı zorlayan Selçuklular ve ondan sonra gelen Anadolu Selçukluları Bizansı’n bazı topraklarını ferthederek bazen büyük bazen küçük beylikler kurdular. Bu beylikler Kardeniz’de  Canik Beyliği,  Niksar’da Danişmentli Beyliği Ünye ve Civarında Tacettinoğlu beylikleri  sürekli yeni yerler alarak Bizansı geri çekilmeye zorluyorlardı.

İstanbulun alınmasına daha 250 sene Karadeniz ve Ünye’nin tamamen Osmanlıya katılmasına 200 sene vardı.

 

Anadolu beylikleri

Anadolu Beylikleri Anadolu Selçuklu Devletinin çöküşü sırasında ortaya  çıkmışlardır. Bu Beylikler Osmanlının başını çok ağrıtmışlar sonuncusu Fatih Sultan Mehmet tarafından ortadan kaldırılmıştır.

İlk defa Yıldırım Beyazıt bu beyliklere nüfuz etmeye başladı. Beylikleri tek tek kaldırıp Anadolu Siyasi Birliğini kurmaya çalışan Beyazıt Karadeniz’e gelebilmek için Kayseri, Sivas, Tokat ve Niksar taraflarını elinde bulunduran Kadı Burhanettin ile uğraşmak zorunda kaldı. (Kaynak: Osman Doğan-Tarih Boyunca Ünye)

Anadolu Selçukluları’nın yıkılma sürecine girdiği 13cü yüzyıldan itibaren, Batı Anadolu’da kurulmuş olan çok sayıdaki Türkmen beyliklerinden birisi de Osmanlı Beyliği idi.

Kuzeybatı Anadolu’nun küçük bir kasabası olan Söğüt’te kurulan Osmanlı Beyliği, hızla gelişerek kısa zamanda dünyanın en büyük imparatorluklarından biri hâline gelmişti. Osmanlı Beyliği başlangıçta pek dikkat çekmiyor, Germiyanoğulları ile Çobanoğulları arasında Türkiye Selçukluları’na tâbi küçük bir beylik olarak faaliyet gösteriyordu. Ertuğrul Gazi’nin ölümünden sonra yerine geçen oğlu Osman Bey (Ataman Bey) (1299-1324) zamanında, Söğüt Beyliğini yavaş yavaş genişlemeye ve diğer Türk beylikleri arasında kendisini göstermeye başlamıştı. (Kaynak: Prof. Dr. Fehameddin BAŞAR)

 

Anadolu Selçuklu Devleti, 

Araplar bu Türk devletine Salācika el-Rūm Farisiler: Selcūkiyân-i Rūm, dediler Çünkü bu Selçuklu Türklerinin Anadolu’da kurmuş olduğu bir devletti.

Türklerin Anadolu’ya yerleşmesi 1071’deki Malazgirt Savaşı’ndan sonra hızlandı.  Selçuklu komutanı Kutalmışoğlu Süleyman Şah 1075'te İznik’i Bizans’tan aldı ve burayı başkent yaparak bağımsızlığını ilan etti. Böylece  Anadolu Selçuklu Devleti, kurulmuş oluyordu Moğolların Anadolu’yu işgal etmeleri üzerine 1308 yılında,  Anadolu Selçuklu Devleti yıkıldı.

Osmanoğulları Beyliği

Oğuzların Kayı boyuna mensup olan Osman Bey (Ataman Bey) tarafından, 1299 yılında Söğüt'te kuruldu. Sınırlarını hep Bizans aleyhine geliştirdi. Yaşlanınca yerine oğlu Orhan Bey geçti. Orhan Bey 1326 yılında Bursa'yı aldı. Daha sonra İznik, İzmit ve Karasioğullarının topraklarını beyliğe kattı. Tekirdağ'a kadar Marmara kıyıları ele geçirildi. Orhan Bey, Osmanlı devlet teşkilatını geliştirdi. İlk olarak atlı ve yaya askeri birlikleri kurdu. Yerine geçen oğlu I.Murat zamanında Osmanlı Beyliği güçlü bir devlet haline geldi.

 

Canik Beylikleri

Canik Orta Karadeniz'in kıyı bölgelerine Türkiye Selçukluları zamanında verilen addır. Bu kıyı bölgeleri Ordu, Fatsa, Ünye, Terme, Çarşamba ve  Samsun  şehirlerinden oluşmaktaydı. Canik'te Türkmenler tarafından küçük beylikler kuruldu ( Taşanoğlu, Cüneytoğlu, Kubatoğlu). Bu beyliklerin bir kısmı, Yıldırım Beyazıt zamanında Osmanlı egemenliğine girdi,  Canik bölgesi İkinci Murat döneminde Osmanlı topraklarına katılarak bu beyliklere son verildi (1428).

Ünye’nin de tam olarak Osmanlılara katılması 1428 yılındadır. Bu bölgede en son Taceddinoğlu beyliği bulunuyordu Taceddinoğlu beyliği de kendi isteği üzerine Osmanlılara katıldı. Ve Ünye tamamen Türklerin egemenliğine geçti

 

Türkler Ünye’de

1071 Malazgirt Savaşı’ndan sonra Anadolu’da başlayan Türkleşme ile Karadeniz Bölgesi’ne çok sayıda Türkmenlerin yerleştiği ve 16cı yüzyılda Orta Karadeniz’de yer adları incelendiğinde 21 Oğuz boyunun bölgeye yerleştirildiği görülür.

Bölgede bu boylara ait toplam 268 yer adı bulunmaktadır (Kaynak: Oğuz-Türkmen Tarihi, Boy Teşkilatı, Destanları,19.)

Bu dönem içinde Ünye’ye gelen oğuz boyları da yerleştikleri yerlere kendi oymak ve aşiretlerinin adını vermişlerdir.

Bu isimler bugün halen köy adı olarak kullanılmaktadır. Bunlardan Nadurlu, Hüsemli, Saylan, Göbü, Ballık, Kurna, Encürlü Alamanlu halen kullanılan isimlerden bazılarıdır.

Karadeniz’in siyasi bakımdan tamamen Türklerin eline geçişi 1461 den sonra Fatih Sultan Mehmet zamanında gerçekleşir

 

Danişmetli Beyliği

Karadeniz Bölgesi'ndeki Türk siyasi hakimiyeti esasen, Anadolu'nun kaderinde Selçuklu ailesi kadar önemli rol oynayan Danışmendoğulları Atabeyliği (1071 - 1178 ) zamanında başlamıştır.

Çünkü Atabeylik merkezi Niksar olmak üzere doğuda Bayburt, Kayseri, Sivas, Maraş, Elbistan, Ankara, Çankırı, Çorum, Amasya Tokat, Ünye ve Bafra taraflarını kapsamakta idi.

Danişmendiler 1140 -1141 yıllarında, Haçlı Seferleri sırasında Türkler'in elinden çıkan Karadeniz Bölgesini Rumlar'dan geri aldıkları gibi, Sivas Amasya Meliki Nizamettin Yağıbasan (1143 - 1164) 1150 yılında Karadeniz Bölgesi'nde fetihlerde bulunarak Ünye, Samsun ve Bafra'yı Türk hakimiyetine katmıştır.

 

KAYNAKLAR

Prof.Faruk Sümer, 1992, Çepniler.

İ.Kafesoğlu da “Eski Türk boylarının adları

Yılmaz Öztuna Selçuklulkar Tarihi


Bu haber toplam 895 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları