HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

ELİF MİRAY KÜÇÜK

ELİF MİRAY KÜÇÜK

Kışın Habercisi

27 Ocak 2021 Çarşamba Saat: 17:39

      Kar sadece bir yağış türü müdür? Çoğumuz ona ağır anlamlar yüklemez miyiz?  Yeryüzüne inmesi bir mucizedir. Toprağın üstünü örter onu bahara kadar anaç bir tavırla korur kollar. Tüm kötülükleri örtbas eder. Eridiğinde kendi ile beraber alır tüm yaşanmışlıkları. Bahara kavuşturur bizi. Bir şehri boydan boya yıkar. Tüm bu anlamların yüklendiği kar dünyamız için ne ifade ediyor? 

     Küresel ısınma çağımızın en büyük sorunu, bu sorun beraberinde kuraklık gibi birçok olumsuzluğu da peşine takıyor.  Bu sene kar bizim için bir ümitti. Sabaha hasret bir gece gibi pencere başında onu bekledik. O ilk kar taneleri umutlarımızın ilk meyvesi oldu. Her ne kadar az yağmış olsa da umut içimizde hep vardı.

      Çocuklar için ise kar bir oyun alanı, bir kaçış noktası, anılarının resmedebilecekleri bembeyaz bir tuval, ufak bir tatil…

      Bazı yetişkinler için iş yerine gitmeleri için bir engel, sadece soğuktan ibaret. Ayakkabılarını kirleten beyaz bir örtü… Bazı yetişkinler için ise baktıkları bir manzara, kartopları ile dolu bir bahçe, onları çocukluklarına götüren zaman makinesi…

    Yağan karı seyretmek birçok insanı mutlu eder çünkü o soğuktan  istediklerini zaman sıcak yuvalarına dönebilirler.  Peki ama evsizler,  yakacakları olmayanlar onlar için yaşam savaşlarının tepe noktasına ulaştığı mevsimdir kış.  Bir an önce bitsin isterler. Bu konu aklıma düştüğünde Kibritçi Kız beliriverir yanı başımda. İlkokulda tanışmıştım onunla. Satırlarında ne çok acılar yüklüydü. Düşen son kar tanesi onun için neler ifade ediyordu acaba? Yaktığı kibritlerin onu ısıtacağına inanmış mıydı yoksa son bir umut zerresinden mi ibaretti? Belki de masum kar tanelerine sitem etmişti.

    Bu soğuk günlerde hayvan dostlarımızı da unutmayalım. Onlar için koyacağımız bir kap yemek boynumuzun borcu olsun. Nice karlı günlerde görüşmek dileğiyle. Umarım başınıza kar kadar saf temiz naif insanlar çıkar.


Bu haber toplam 6.615 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları