HABER ARAMA
 • DOLAR5,3122
  % -0,54
 • EURO6,0414
  % -0,40
 • ALTIN219,5248
  % 0,07
 • BIST 10099.682,65
  % 0,01
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
 • Gayet Güzel
 • Kullanışlı
 • Beğenmedim
 • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
23 Ocak 2019 Çarşamba
Fındık Fiyatı


12.75 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

TURGAY GÜVEN

TURGAY GÜVEN

Mustafa Kemal’in Samsun’a Çıkışı ve İlk Askeri ( 2 ) ( Devam)

15 Mayıs 2018 Salı Saat: 08:12

Uzun yıllar öncesinden,  çocukluğumdan hatırladığım bir hikâye vardır. Mustafa Kemal, 19 Mayıs sabahı Samsun’a çıktığında, iskelede kendisini karşılayan askeri birlik içerisinde, bir asker ağlamaktadır. Mustafa Kemal ilgilenir. Kendisine, yakında askerlikten terhis edileceği bildirilerek,  iaşesi kesilmiş ve silahı elinden alınmıştır. Tezkere verileceği ve memleketine gönderileceği günü beklemektedir. Memleketi düşman işgalinde bulunduğundan, ailesinden haber alamamak ta, ne yapacağını, ne edeceğini, nereye gideceğini de bilememektedir.

Mustafa Kemal, derhal, bu askerin tezkere işlemlerinin kesilmesini, silahının geri verilmesini ve iaşesinin devam ettirilmesini ister.

Adı meçhul bu asker, Mustafa Kemal’in Anadolu’da kuracağı ordunun ilk askeridir.

Mustafa Kemal, Havza-Amasya yoluyla İç Anadolu’ya geçerek Sivas’a, oradan da Erzurum’a ulaşmaya çalışmaktadır. Geçtiği her yerde, gittiği her askeri birlikte büyük bir sevgi ve saygı görmekte, bir umut ışığı olarak parlamakta, yayınladığı bildirilerle halkın ilgisini kazanmaktadır.

Erzurum’a vardığında, çevrede bulunan ve kendi başlarına örgütlenmeye çalışan,  bu topraklardaki tarihten gelen haklarını, kanuni yollarla korumaya çalışan, bölük pörçük  ‘Müdafai Hukuk’ cemiyetlerini bir araya getirerek, Erzurum Kongresini toplar ve tüm dünyaya mücadelenin hukuki alanda yapılacağını bildirir.

Daha sonra toplanan Sivas Kongresi’nde vatansever Türk Ruhu’nu temsil eden, ‘Kuvvayi Milliye’-Ulusal Kuvvet fikrini canlandırarak güç kazanır ve stratejisini belirler.

Ankara’da,  Türk Milleti’nin en yüce kurumu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açar ve Türk Milleti’ni bir araya toplar.

 “Ankara’nın taşına bak / Gözlerimin yaşına bak / Biz düşmana esir olduk / Şu feleğin işine bak. 

Çanakkale-Anafartalar-Conkbayırı’nda, emperyalizmin çelik zırhlı canavarına boyun büktüren,  o cesur yürekli deha, çok geçmeden iskelede ağlayan aç, silahsız ve çaresiz o askerden, koca bir ordu yaratacaktır.

“ Baba, Anadol ne demek?”

“Anadol, Anadolu Askeri, Mustafa Kemal’in askeri demektir, yavrum. Yakında gelip, İstanbul’u da, bizi de kurtaracaklar.”

Delikanlı büyük bir merak ve heyecan içindedir. Birinci ve İkinci İnönü Savaşları’nda, Ege’den İç Anadolu’ya doğru ilerleyen Yunan birliklerini durduran Türk Ordusu’nun, kahramanlıklarından gurur duymaktadır.

Herkesin herkesten sakındığı bir ortamda, Anadolu’da,  yeni bir ordu hazırlandığı yolundaki haberlerin yoğunlaşması üzerine,  durumdan endişelenmeye başlayan İstanbul’ un gayri Müslim ahalisinin, bu ordu  için, kendi aralarında sessizce kullandığı şifre kelime-Anadol, Türk Ordusu’nun zafer haberleri geldikçe, şimdi,  tüm İstanbul halkının diline yerleşmiştir.    

İstanbul’da, ortalık, yabancı asker kaynamaktadır. Bunca yüz yıllık, üç kıtaya hükmetmiş, koskoca bir imparatorluğun sembolü- varisi- hatırası olan  Saray, düşman  birliklerine tamamen teslim olmuş, inmeli bir ihtiyar gibi hareketsiz, yaşamaya çalışmaktadır.

Herkes korku içindedir, şanlı şöhretli Harbiye Nezareti, donanma, silah depoları, ve başta, işgale karşı son ana kadar dayanan telgraf idaresi olmak üzere,  diğer önemli devlet daireleri, işgal kuvvetlerinin despotizmi-baskısı altındadır.

İstanbul’da, ortalık, ajan kaynamaktadır. Mustafa Kemal taraftarı olan vatanseverler, başta, Saray’ın Mustafa Kemal’e kin besleyen muhbirleri olmak üzere,   işgal güçlerinin gerek kendi ajanları ve gerekse parayla kullandıkları işbirlikçileri tarafından sürekli takiptedirler.

Buna karşılık, elbette ki, Mustafa Kemal’in Anadolu’dan gizlice irtibat kurduğu veya gönderdiği,  vatansever subaylar ile gönüllülerden oluşan, Ankara’ya bağlı Türk istihbaratçıları da vardır.        

Gün-gece geçmemektedir ki, bir yerlerde, İngilizler’in, Fransızlar’ın düşman karargâhlarına, birliklerine, asker guruplarına bir saldırı olmamış, bir yerlerde bir çatışma çıkmamış, ya da, bir yerlerde işgal güçlerinin el koydukları bir silah deposuna baskın yapılıp, top, tüfek, cephane filan,  mavnalarla, teknelerle Karadeniz’e, oradan da Ankara’ya yollanmamış olsun.

Sakarya savaşı çok kanlı geçer. Yunanlılar, Afyon- Kütahya hattına çekilir.

 “26 Ağustos  / Gece sabaha karşı / Topların çelik ağzı / Çaldı bir hücum marşı...”

Allah’a çok şükürdür ki, bu asil millet, Afyon-Karahisar da yapılan Başkumandanlık Meydan Savaşı’ndan sonra, İzmir’e akan süvari birliklerimizin önünden kaçarak,  gemilerine binip giden işgal birliklerinin İzmir’den uzaklaşışını da görmüştür, İstanbul’un kurtuluşuyla,  Dolmabahçe rıhtımında, askerlerimizi selamlayarak gemilerine binip giden düşman işgal birliklerinin İstanbul’dan uğurlanışını da.

Siyahtan maviye. Karanlıktan aydınlığa. Dağlarına bahar gelir memleketimin ve dağlarında çiçekler açar.

İyi ki Samsun’a çıkmıştın, Mustafa Kemal.

O günlerde, Mustafa Kemal’in mücadelesine katılarak, vatanın kurtarılmasına destek olmuş tüm askerlerimizin anısına, Samsun’da yapılacak, sembolik bir  ‘ İlk Asker Anıtı’nın, Samsun’a çok yakışacağını da düşünüyorum.

Başta, aziz vatanımızın kurtarıcısı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ilk Cumhurbaşkanımız,  ezeli ve ebedi Başkumandanımız, yüce önderimiz,  Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm silah arkadaşlarını sevgi, saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.

Ruhları Şad Olsun.

Saygılarımla.


Bu haber toplam 154 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları