HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

UZM. DR. ALİ COŞKUN

UZM. DR. ALİ COŞKUN

Uzayan pandemide mutlaka bunları yapın !

1 Şubat 2021 Pazartesi Saat: 17:08

Pandemi 2019 yılının son ayında dünyada başladı ve 2021 yılında da tüm dünyada her zaman aynı hızda olmasa da aynı korkutucu tabloda devam ediyor. Ülkemizde bile artık her ailede corona virüs ile karşılaşmamış hemen hemen hiç kimse kalmamıştır. Hemen her sülaleden en az bir kişi ya yoğun bakımlık olmuş ya da malesef vefat etmiş durumdadır, koruma tedbirleri ve kısıtlamalar bazen vakaların şiddetine göre bazen de ekonomik kaygılara göre artırılıp azaltılmış, en nihayetinde herkesin umutla beklediği aşı bir değil hem de bir kaç çeşitte bulunmuş, öncelikli ve riskli gruplardan yapılmaya başlanmış ve sürecin en azından umutla devam etmesini sağlamıştır. Son günlerde ise virüs mutasyonunun süreci nasıl etkileyeceği en önemli merak konusu olmuştur.

Pandemi'de Ülkemizin dünyaya karşı en büyük avantajı : Sahip olduğu her türlü olumsuz görevde başarı ile organize olabilen güçlü sağlık ordusu, tecrübeli ve çok hasta bakmaya programlanmış doktor ve yardımcı sağlık personelidir. Bu durum pandemi koskoca 1 yılı devirdiğinde daha da iyi anlaşılmaktadır.

Pandemi'de bu önemli avantajımızın yanında halkımızın da iyi bilinçlenmesi ve doğru kararlar vermesi gerekmektedir.Uzayan pandemi'de vatandaşlarımızın yapması gerekenleri en az 10 madde ile belirtelim :

1.            Maske + Mesafe + Temzilik önlemlerine 2021 yılında da devam edeceğiz. Belki daha fazla belki daha az ama Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulumuz bu konuda bizlere uyarı yapacaktır, dikkatle nmedyadan takip etmeliyiz.

2.            Mutlaka sıramız gelince covid – 19 aşısı yaptırmalıyız. Aşı'yı son dakikaya bırakmayın, bir an evvel gidip aşınızı olun.

3.            Covid 19 hastalığını geçirsin veya geçirmesin, aşı olsun veya olmasın herkes vücudunu iyi tanımalı. Eğer pandemi döneminde vücudunuzda daha önceki dönemlerde olmayan değişik hisler, bulgular, şikayetler hissediyorsanız mutlaka o şikayet ile ilgili uzman hekime muayene olmaya gidiniz. Örneğin bu pandemi döneminde baş dönmeniz, baş ağrınız başlamışsa, yüzünüzde karıncalanma veya uyuşma oluyorsa, denge bozukluğunuz oluyorsa mutlaka vakit kaybetmeden acil servise veya zaman bulabiliyorsanız nöroloji uzmanına gidiniz. Pandemi ile ilgili nörolojik şikayetler olabilir. Çünkü corona virüs'ün damar hasarına yol açabilen, bazı damarların tıkaç ile tıkanmasına zemin hazırlayan, emboli atmasına neden olabilen etkileri mevcuttur.

4.             Eğer pandemi döneminde kalbinizde daha önceki dönemlerde olmayan değişik hisler, bulgular, şikayetler hissediyorsanız mutlaka o şikayet ile ilgili kardiyoloji uzman hekimine muayene olmaya gidiniz. Örneğin bu pandemi döneminde çarpıntınız, çabuk yorulmanız, vücudunuzda ödem, kilo da almadığınız halde artık merdiven çıkarken zorlanıyorsanız, kollarınızda zaman zaman uyuşma, ağrı, göğsünüzde rahatsızlık hissi hatta ağrı ve baskı hissi oluyorsa, mutlaka vakit kaybetmeden acil servise veya zaman bulabiliyorsanız Kardiyoloji uzmanına gidiniz. Pandemi ile ilgili kalp ve damar sistemi ile ilgili şikayetler olabilir. Kalp incelemeniz ve kolesterol tetkikleriniz çok gerekli olacaktır, ihmal etmeyin.

 5.            Eğer pandemi döneminde göğsünüzde, nefes alma vermede daha önceki dönemlerde olmayan değişik hisler, bulgular, şikayetler hissediyorsanız mutlaka o şikayet ile ilgili Göğüs hastalıkları uzman hekimine muayene olmaya gidiniz. Örneğin bu pandemi döneminde nefes darlığınız, öksürük nöbetleriniz, geçmeyen öksürüğünüz, biraz efor sonucu artan nefes darlığınız oluyorsa,mutlaka vakit kaybetmeden acil servise veya zaman bulabiliyorsanız göğüs hastalıları uzmanına gidiniz. Pandemi ile ilgili Akciğer fonksiyonları, solunum fonfsiyonları ve havayolları sistemi ile ilgili  şikayetler olabilir. Akciğer ve solunum yolları fonksiyon testlerini yaptırmanız, diğer radyolojik, görüntüleme ve diğer yardımcı tetkiklerini yaptırmanız, sekel işareti olup olmadığını ortaya çıkarmanız, yaşamınızdaki gelecek dönem için çok önemli olacaktır, ihmal etmeyin.

6.            Eğer pandemi döneminde vücudunuzda daha önceki dönemlerde olmayan değişik hisler, korkular, endişeler hissediyorsanız mutlaka o şikayet ile ilgili uzman hekime muayene olmaya gidiniz. Örneğin bu pandemi döneminde korku hissi,evham, panik atak veya stres ile baş edememe, depresyon, yada tam tersi bir umursamazlık oluyorsa mutlaka vakit kaybetmeden  psikiyatri uzmanına gidiniz. Pandemi ile ilgili psikiyatrik şikayetler olabilir. Çünkü corona virüs'ün dünyada ve toplumumuzda yapmış olduğu ölümler, ister istemez ona karşı bir korku oluşturmuştur. Bu korku tedbir alma konusunda bir noktaya kadar doğaldır ama başka süreçlere neden oluyorsa da tedavi edilmelidir.

7.            Mutasyon'un gelecekteki davranış şeklimizi nasıl etkileyip değiştireceğini henüz bilemiyoruz. O nedenle aşı olunsa bile maske ( riskli bölgelerde üst üste çift maske takınız ), mesafe ( en az 2 metre mesafe olmalıdır, karşılıklı konuşmalarda 2 dakikadan daha fazla sohbeti uzatmayınız ) ve temizlik ( ellerinizi her riskli ve şüpheli durumda sabunla yıkayınız ) tedbirleri asla gevşetilmemelidir.Komşuluk ziyaretleri asla yapılmamalıdır. Özel araç ile sizinle aynı evde yaşamayan kişiler ile kısa süreli de olsa seyahat edilmemelidir. 

8.            Evde kalın ama, evde hareketsiz kalmayın. Mutlaka egzersiz mahiyetinde yaşınıza ve sağlık durumunuza uygun basit hareketlerden oluşan ilk bir hafta 15 dakikayı geçmeyen diğer haftalarda yavaş yavaş süresi artırılan, en fazla 30 dakika sürecek olan bir egzersiz programı yapın ve hergün devam ettirin.

9.            Gıdalar bu dönemde evdeki en büyük düşmanınız olmasın. Kilo almayın, bol bol su için, sebze yemeye ağırlık verin, çorba, yoğurt ve salata ana yemeğiniz olsun. Küçük tabaklar kullanın ve aynı yemekten ikinci tabağı yemeyin. Gece saat 20:00'den sonra sadece su ve şekersiz çay içebilirsiniz, çok zorlanırsanız 2 meyve veya bir avuç kuruyemiş yiyebilirsiniz. Başka bir şey yemeyin, uyumaya gittiğinizde mideniz boş olsun.

10.         Sağlık Bakanlığının sayfasını hergün takip ederek pandemi hakkındaki gelişmelerden haberdar olun.  02.02.2021

                                                                                                                                                                               Uzman Dr Ali COŞKUN

                                                                                                                                                                              Ordu Tabip Odası Başkanı


Bu haber toplam 1.545 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları