HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

MUHAMMET KIŞLA

MUHAMMET KIŞLA

Popülizmin Çarpan Etkisi

7 Şubat 2021 Pazar Saat: 11:46

Nisan ayında önce amatör liglerin oynanmasının zor olduğunu söyleyen Sayın TFF başkanımız, Mayıs ayında Süper Lig maçlarını seyircili oynatma planı yapıyor. Konu amatör futbol liglerine gelince gerekçe hazır, pandemi var.

Doğru, pandemi var. Süper Lig’in ve devamında diğer profesyonel liglerin başladığı Eylül ayından bugüne Korona salgını özellikle Kasım ve Aralık aylarında adeta zirve yapmıştı. Ama Ocak ayı ve içinde bulunduğumuz Şubat ayı itibariyle de dörtte bir oranda vaka sayısında düşüş yaşandı. Tehlike geçmedi, kısıtlamaların vaka artışını ters yönde etkilediği de bir gerçek. İnsanlar pandemi ile yaşamaya alıştı vakaların artık sokakta değil de ev buluşmaları, eş dost akraba ziyaretlerinde yayıldığı da ortada. Bir de aşılama başladı, devam ediyor. Önümüzdeki Mart ayında yüz yüze eğitim ile ilgili de hazırlıklar yapılıyor.

Gelelim yüz yüze eğitim ile ilgili takvim belirlenmişken hala TFF’nin amatör ligler, özellikle de Bal Ligi konusunda kulağının üzerine yatması kafalarda soru işaretleri bırakıyor. Bir de Gelişim Ligleri altında oynanan Kadın Futbol Ligleri var ki açıklamalarda adı bile geçmiyor.

Futbol dışında salonlarda,  Basketbol (ING Erkekler Basketbol Süper Lig, Kadınlar Basketbol Süper Lig, Erkekler Basketbol Ligi, Kadınlar Basketbol Ligi, Erkekler ve Kadınlar Basketbol 2.Ligi), Voleybol (Efeler Ligi, Sultanlar ligi, erkekler ve kadınlar 1.Lig, erkekler ve kadınlar 2.lig), Hentbol Ligi (Erkekler ve Kadınlar Süper Lig, erkekler ve kadınlar 1. ve 2.Lig) maçları aralıksız oynanıyor.

Kısaca kapalı salonlarda pandemi yok mu? Bir futbol sahasının 10’da biri büyüklükteki kapalı spor salonlarında antrenmanlar (bunlara bireysel spor dalları da dahil) son sürat devam ediyor, maçlar oynanıyor. Üstelik test zorunluluğu da yok. Örnek, Kadınlar 2.lig Voleybol sezon başında sadece bir test verip HES koduyla antrenman ve maçlarını oynuyor.

Açık alanda futbol sahalarında virüsün daha bulaşıcı mı olduğunu söyleyeceksiniz. Hayır tabii ki. Profesyonel ligler oynanırken amatör ligler için bir takvim bile yayınlayamıyor federasyon. Peki sebep ne?

Asıl sebep, Bölgesel Amatör Lig’de 2019-2020 sezonunda 152 takım mücadele ederken 32 takım 3.Lige yükseltilmesi sonrası 128 takıma yerel liglerden 140 takım daha ilave edilerek popülist bir kararla birden 268 takımlı oynatılması oldukça zor bir ligi vücuda getirmeleri ve bu ligin oynatılması için ortaya çıkan baskılara rağmen federasyonun bir oynatma stratejisi geliştirememesi.

Peki pandemi şartlarında ekstradan 140 takımı yerel liglerden Bal Ligine çıkarmanın arka planında ne vardı dersiniz? 2020 yılı Temmuz’unda yapılacak Askf seçimleri miydi acaba. Sonucu düşünülmeden popülist bir kararın bugün rakamlar üzerindeki çarpan etkisini müsebbipleri tüm yerel amatör ligleri ve alt yapı liglerindeki maç sayılarını da dahil ettikleri o devasa rakamları kamuoyu önünde paylaşarak amatör ligleri bu ortamda oynatamayız algısı yapıyorlar. Adama sormazlar mı, 152 takımla oynanan ligi neden 140 takım daha alıp şişirdiniz? Şimdi de 268 takımlı ligi nasıl oynatacağız diye bize mi soruyorsunuz. Dahası illerdeki hiç başlamamış 2.Amatör Liglerdeki tüm takımları neden 1.Amatör Lige yükselttiniz? Hesap neydi? Biri bitince diğeri başlayan iki ligi birleştirip içinden çıkılmaz hale sokanlar, karar alırken bile ne yaptığınızın farkında değilsiniz, üstelik böyle durumlar için önceden hazırlanmış bir senaryonuz da yok. İşte, popülizmin çarpan etkisi, amatör liglerde bir kaosun esas göstergesi. Şimdi, bu kadar kalabalık ligleri hangi sahalarda, hangi takvim aralığında, hangi statüde ve hangi fikstürle oynatacaksınız. Bu kadar maçı yönetecek hakem, saha görevlilerini nereden bulacaksınız? Sağlık ve emniyet tedbirlerini nasıl alacaksınız? Hepsi sorun evet. Ama buna kim sebep oldu? Sorumlu kim? Onu da sonraya bırakalım, şimdilik korona desek yeter.

Peki, süreci neden uzatıyorsunuz hala net bir takvim ortaya koymuyorsunuz? Bal Ligi’nde 3-4 aydır ayda 30 Bin lira masraf yapıp hala umutla ligi bekleyen çalışan kulüpler var, yazık değil mi onlara! Bu işi uzatmanın kulüplere hangi maliyetleri getirdiğini hiç hesaba kattınız mı sayın yetkililer. Ya futbolcular, mental olarak ne durumdalar biliyor musunuz?

Bilmiyor olmalısınız. Biliyor olsaydınız vicdanınız sızlardı.

Ey federasyonda huzur haklarını alıp evinde akşam rahatça uyuyanlar, amatör ligleri bu kadar sürüncemeye bıraktınız artık açıklayın şu takvimi de herkes rahatlasın. Bu saatten sonra ligleri oynatamıyoruz deme şansınız da kalmadı. Çünkü, 4 aydır sahada çalışanlara, para, emek ve zaman harcayanlara bunun hesabını veremezsiniz.

 


Bu haber toplam 6.453 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları