HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

TURGAY GÜVEN

TURGAY GÜVEN

Aşılanan Dünya ve Covid 19 Aşısı İle Corona Tedavisi

10 Şubat 2021 Çarşamba Saat: 18:54

“Nerde kaldın,  Ey Tabip?”  ve Covid-19 Aşısı,  Corona Tedavisi’nde neden kullanılmıyor?    

Eh, çok şükür, aşımızı da olduk,  darısı,  herkesin başına. Ancak, ne yalan söyleyeyim, hiçte öyle sevinçli, mutlu, umutlu filan değilim. İçimiz kan ağlıyor.  Nice dostumuz, yoldaşımız, arkadaşımız, meslektaşımız, akrabamız, yakınımız, sevdiğimiz, saydığımız insanlar birer aramızdan ayrıldıktan, ardlarında nice gözyaşı bıraktıktan, ülkede, dünyada bunca can gittikten sonra, tadımı kaldı. Hepsine, hepsine rahmetler okuyorum.

Bu güne kadar, hepsi de 3. Faz deneme aşamasında, elle tutulur, kırk kadar aşı çalışması bulunmakta. Bunlar içerisinde 1. Almanya. BioNTech-ABD. Pfiezer. ortaklığı.  2. ABD. Moderna ve Novavax. 3. İngiltere.Oxford-AstraZeneca. 4. Rus. Sputnek V. 5. Çin. Cansino, Sinopharm ve Sinovac. ve 6. İsrail.Bril Life vb. gibi    şirketlerin başta bulunduğu firmaların ürettikleri aşılar, daha güvenli- tutarlı görünmekte.  Bunlardan da, BioNTech-Pfizer ve Moderna aşıları genetik, diğerleri klasik inaktif viral kökenli aşılar. Elbette ki, tüm dünyada vatandaşına vurmak için Covid-19 aşısı arayan, sadece biz değiliz ve herkes sıraya girdiğinden, çoğu kez,  zaman ve acil hammadde teminindeki aksamalar nedeniyle,  aşılar,  kapanın elinde kalmakta. Neyse, bizim Çin’e verdiğimiz 50 milyon doz sipariş peyder pey hazırlanıyor ve aşılar, üretim hattından çıktıktan sonra, bölüm bölüm Çin’deki 1. ve 2.  Aşama deneylerinden geçip, Çin Sağlık Otoritelerince, 3. Faz Denemelerinde kullanılabilir, Onay’ı aldıktan sonra, ülkemize geliyor, burada da kontrol edilip aşılamaya geçiliyor.

Ayrıca, Türkiye’de de TC. Sağlık Bakanlığı ve TÜBİTAK öncülüğünde çalışmalar var.  Kayseri Erciyes Üniversitesinde imal edilen bir bölüm aşının 1. Faz-hayvan deneme aşamaları bitmiş, 2. Faz insan denemeleri başlamış durumda. Türkiye’de 3. Faz Deneme için bolca üretim aşamalarına gelindiğinde ise, bu işi yapabilecek derecede gelişmiş, biyo teknolojik aşı üretim tesislerine sahip, başta Koçak Farma İlaç Firması ile beraber, bu işe hazırlanan birkaç firma daha olduğu söyleniyor.  Çalışmalar böyle giderse, önümüzdeki Nisan Ayından itibaren, Türk aşısı da devreye girecek ve daha yoğun,  toplu aşılamalar başlayacak.

 Bu arada,  bazı açıklamalarda yapalım. Bir aşının seri üretimine geçilebilmesi için, üretilmiş aşı, önce hayvanlarda ve az sayıda gönüllü - güvenlikli insanlarda,  laboratuvarlarda; 1.Aşama, sonra 100 kadar gönüllü denekle insanlarda, yine laboratuvarlarda; 2.Aşama ve en son da 1000 veya daha üstü denek ile aşılama istasyonlarında; 3.Aşama olarak, üç ayrı aşama-fazdan geçirilmek suretiyle klinik deneyler yapılmakta, sorun veya yan etki görülmezse, Uluslararası Aşı Onay Makamları olan Avrupa İlaç Ajansı-EMA ve Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi-FDA’ya gitmekte, oradan Son Kesin Onay alındıktan sonra, kesin güvenilirlikli toplum aşılamalarına geçilebilmektedir. Bu şekilde, bir aşının çalışmalarının başlayıp, tüm aşamaları geçerek Onay’a gidebilmesi için geçen süre, yaklaşık 12-16 ay kadardır. Ayrıca, üretilen bir aşının, insanlarda, ömür bağışıklık sağlayıp sağlamayacağı da şüphelidir. Onlar, sonraki ayrıntılar olup, öncelikle, imal edilen aşılara konulan virüslerin tam olarak, tümüyle ve kesin olarak ölü olup olmadıklarının kontrolü gerekmektedir. Aşı Güvenlikleri.

 Aşıların Güvenlikleri, yani Biyo Güvenlik Seviyeleri, kısaca BSL denilen bir sistemle kontrol edilir. BSL Sistemi 4 aşamadan oluşur.  Basit mikroplar için kullanılan primer laboratuvar; BSL-1,   HBV vb. gibi moleküler, biyolojik mikrobiyolojik deneme ve testlerin yapılacağı BSL-2, M. Tuberculosis vb. ciddi hastalıklara yol açan patojenler için BSL-3; ve Ebola vb. gibi çok tehlikeli patojen mikroplar için BSL-4;  çalışma laboratuvarları kullanılır. Covid aşısı üretimi için, BSL - 3 kademe bir laboratuvara sahip olmak yeterlidir. Çin’de var.  Bizde var mı, bilmiyorum. Zaten durumun aciliyetinden dolayı,  gerek FDA ve gerekse EMA, her iki aşıya da ‘Acil Kullanım Onayı’ vermiş durumdalar. Aşıyı alan ülke yönetimleri de kendi, Sağlık Otoriteleri’ne de Acilen Onay’latıp, kullanıma başlıyorlar. Durum bu şekilde. Şu anda bizim vurulduğumuz Sinovac Çin aşıları, 1. Aşama-hayvan ve 2. Aşama- sınırlı denek laboratuvar deneme aşamalarını geçmiş aşılardır. Bizler, aşılanmak için başvurarak,  bu aşının, 3. Faz denemelerine gönüllü olarak katılmayı kabul etmiş oluyoruz.  Sonuçta, hiç yoktan iyidir. Ayrıca insanlığın kurtuluşuna da katkıda bulunuyoruz.

Şunu da söyleyelim,  Çin aşısı hakkında bazı tereddütler bulunmakta. Kalite ile ilgili endişeler gerçek dışı ve ayrıca,  Sinovac Covid-19 aşısı da,  onlarca yıldır,  milyarlarca insan tarafından kullanılan Grip aşısı gibi, aynı yöntemle imal ediliyor. Grip aşısı, Covid aşısı vb. gibi tüm aşılar, ölü aşılar olduklarından, üretimlerinde kullanılan civciv embriyolarından doğabilecek bazı proteinler ile bazı kimyasalların yaptıkları nadir alerjilerin dışında, herhangi bir yan etki ihtimali yok. Onunda tedbiri, anti alerji ilaçları ile önceden alınabilir.  Bütün aşılar,  vücutta, hafif ateş yükselmeleri yapabilir. Onun için, bebek,  çocuk aşılamalarında önlem olarak, ağrı-ateş ilaçlarını tavsiye ederiz.

Bir hikâye vardır. Vakti zaman,  Şam’da,  Eyyübi hükümdarı El Adil hastalanmış, amansız bir hastalığın pençesinde,  ecelle cebelleşmektedir. Uzaklardan bir yerden,   bu derdin devasını bilen bir hekim bulunduğu haberi alınmış ve getirilirken zaman geçmiş, bu arada El Adil’in hastalığı da ilerlemiştir. El Adil, can havliyle haykırır. “ Nerde kaldın, Ey Tabip?”  Hekim, usul gereği,  saygıyla cevap verir. “Sağlığınıza dua etmekle meşguldüm, Sultanım.”  Sultan cevap verir. “ Hekimlerin vazifesi dua etmek değil, hastalıklara çare bulmak, hastaları tedavi etmektir.”

Bir hikâyemiz daha var.  Pastör,  kuduz aşısı çalışmaları sırasında, sokakta kuduz köpekler tarafından ısırılanlara, hemen,  önceden hazırlamış olduğu zayıflatılmış kuduz ekstresini vurmaktadır. Sonunda aşı faydalı olur ve insanlık Kuduz’u yener.

 Bende diyorum ki, “Mademki elimizde, bağışıklık sağlama oranı yüksek bir veya birkaç çeşit aşı var ve insanlar göz göre göre ölüyor. Kıtalar- ülkeler arası salgın-Pandemi, 2 milyon ölüyle insanlığın en büyük felaketlerinden biri olarak, ortalığı can pazarına çevirmiş,  tüm yeryüzünü tutmuş, dünya genelinde Covid-19 infekte insan sayısı 100 milyonu geçmiş, büyük çoğunluğu hastalığı şans eseri hafif atlatmış,  infekte veya temaslı, riskli 75 milyon kişi hastalığı yenebilmiş, yaklaşık 25 milyon insan, şu anda tedavi altında, bunların bir kısmı, entübe dediğimiz, oksijen takviyesi ile yaşam mücadelesi veriyor. Aşılama Faktörü-Covid-19 Aşısı, Hastaların Tedavisi’nde neden kullanılmıyor? Denemenin ne zararı var?  Bu aşı, bu gün tedavide denenmeyecek ve kullanılmayacakta,  ne zaman kullanılacak?”    Saygılarımla.


Bu haber toplam 1.673 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları