HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
9 Mart 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

TERTEMİZ KARI İLE BEMBEYAZ BİR ÜNYE

18 Şubat 2021 Perşembe Saat: 18:29

     Evimiz, Çamurlu- Tepe civarında olduğu için, özellikle soğuk kış günlerinde Ünye'ye tepeden bakınca, baca dumanlarından boğulan bir körfez Ünyesi seyrederdik. Baca dumanları körfez kısmının üzerine çökmüş, nefes aldırmayan zehirli havayı soluyan insanlarımızı düşününce çok üzülürdük. Kendimizin bu zehirli havadan uzak oluşu nedeniyle elbet ki seviniyor değildik. Ruhen o insanlarımızla beraberdik. Çünkü bizler; " Komşusu açken kendisi tok yatan, bizden değildir." ve "Kendiniz için istemediğinizi din kardeşiniz için de istemedikçe, imânınız tamam olamaz." buyuran bir peygamberin bağlılarıyız. Yani bizler, kendisinden önce içinde yaşadığı toplumu düşünme kültürü ile yetiştik. Bu kültür, asırlarca dünyaya örnek olmuş, zengin bir kültürdür.

 

     Güzel Ünye'mize doğalgaz geldikten sonra, sanki bizler yeni bir dünyaya doğmuş gibi olduk. Pırıl pırıl ve tertemiz bir hava soluyoruz. Kar yağarak beyaz örtüsüne bürünen Ünye'nin bütün güzelliği açığa çıkınca,  geçmişte baca dumanlarının sesinden farkedemediğimiz, farklı bir Ünye'ye doğduk. Dumansız ve zehirsiz Ünye'nin bembeyaz güzelliğini,  doya doya seyrediyoruz. Doğalgazın büyük bir nimet olduğunu, her geçen gün biraz daha farkederek. Temizliği yanında rahatlığı, zahmetsiz ve ucuz bir yakıt oluşu, her zaman tercihlidir. "Ucuz" ifademin, hoşunuza gitmediğinin farkındayım. Ancak, cebimizden çıkan NAKİT parayı düşünerek yaptığınız hesaplamaların ötesine geçerek; kendi ormanımızdan, kendi ağacımızdan bile olsa, odunun hazırlanmasındaki yevmiyelerimizi, nakliyelerimizi, doğrama emeklerimizi kuruş kuruş hesaplayarak yaptığımız bir muhasebenin sonucunu karşılaştırırsak ve ayrıca, doğalgaz almazdan önceki kullandığımız mutfak ve banyo tüplerimizi de hesaplamalarımıza dahil edersek, benim "ucuz" ifademe itiraz etmiyeceğinizi düşünüyorum. Çünkü ben, bütün bu saydıklarımın ortak hesabından sonra "ucuz" ifadesini, bilinçli olarak kullandım. Şunu da belirtmeliyim ki, her rahatlığın da bir bedeli, elbet ki olmalıdır, olacaktır. Hâlen doğalgaz alamayan veya pahalı diyerek almayan insanlarımız var; onlar için üzülüyorum. Gücü olmadığı için alamayanlara Allah, en kısa zamanda o gücü nasıbetsin. Gücü olduğu halde para hesabı yapanlara da Allah, isabetli düşünme yetisi versin. Halkımızın tamamı doğalgaz alırsa, elbet ki daha temiz hava teneffüs edeceğiz. Sıkıntımız o; yoksa kimsenin yakacağı kömürü, odunu ile bir derdimiz yoktur.

 

     Bir noktaya dikkat çekmek istiyorum; o da, şudur: Benim evime doğalgaz bağlanalı iki sene oldu. Bir defa kontrol için gelen olmadı. Geçtiğimiz günlerde bir yetkiliyi kendim çağırarak, bağlantı yerlerini kontrol ettirdim ve kombinin temizliğini yaptırdım. İçinden, hiç aklımdan geçmeyen pislikler çıktı. Bayağı miktarda kum çıktı. Bunları yazmaktan amacım, doğalgaz kullanan okurlarımın dikkatine sunmaktır. Doğalgazın çok rahat ve kaliteli bir yakıt olduğunu dillendirirken, çok fazla tehlikesinin de olduğunu kabullenmeliyiz. Zaman zaman haberlere yansıyan ölümlü patlamaları ve yangınları üzülerek izliyoruz. Almanya' da kaldığım sürelerde orada gördüm ki, doğalgazın kontrol görevlileri var ve belirli sürelerde düzenli olarak kontrol yapıyorlar. Bizlerde de kontrol sistemi kurulmalıdır, diye düşünüyorum. Üç-beş kuruş masrafımıza yazılır ama daha emniyetli olur. Her nimetin, külfeti de olacaktır.

 

     Saygı, sevgi ve selâmlarımla...


Bu haber toplam 821 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları