HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Temmuz 2018 Cuma
Fındık Fiyatı


9.00TL
PUAN DURUMU

BAL LİGİ 4. GRUP PUAN DURUMU
NoTakımAAVP
01FATSA BELEDİYESPOR563865
02ÜNYE 1957 SPOR502951
03YENİ AMASYA SPOR442050
04LADİK BELEDİYESPOR331749
05ÇARŞAMBASPOR37945
06ŞARKIŞLA BELEDİYESPOR382144
07ATAKUM BELEDİYESPOR461643
081926 BULANCAKSPOR30132
09TURHALSPOR24-832
10SİNOPSPOR24-1826
11GÖRELESPOR35-1424
12SİVAS DEMİRSPOR19-3716
13ETİ LİSESİ GENÇLİKSPOR19-2815
14ORDUSPOR20-46-1
NAMAZ VAKİTLERİ

ŞÜKRÜ KARAMAN

ŞÜKRÜ KARAMAN

Eli Kanlı Trump

17 Mayıs 2018 Perşembe Saat: 08:09

Gözü dönmüş ABD Başkanı Donald Trump’ın dünyayı hiçe sayarak aldığı hukuktan yoksun Kudüs kararı, aralarında bebeklerin de bulunduğu  60 Filistinlinin canına mal oldu.

Başkanlık koltuğuna oturduğundan bu yana çıldırtan uygulamaları ve söylemleriyle dünyaya adeta meydan okuyan dengesiz ABD Başkanı’nın daha önce açıkladığı gibi Tel Aviv’deki Amerikan büyükelçiliği Kudüs’e taşındı.

Uluslararası kamuoyundan yükselen şiddetli tepkilere karşın, ABD elçiliğinin taşınmasını protesto eden 60 Filistinli İsrail askerlerinin kurşunlarıyla yaşamını yitirdi. Skandal ve hukuktan yoksun taşınma işlemi İslam dünyasını derinden sarstı.

Yitirilen canların birinci sorumlusu kuşkusuz Donald Trump’tır. İsrailli askerlerin silahsız sivil göstericilere ateş açarak öldürdüğü Filistinlilerin katili Trump’tır. Artık kan bulaşmıştır dengesiz ABD Başkanının eline. Üç dinin  kutsal mekanı olarak kabul edilen Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanınmasına bugüne değin hiçbir ABD Başkanı cesaret edememişti.  Geçmişte ABD Başkanları bu yönde bir uygulamayı hem bölge barışının korunması açısından hem de ahlaki olarak doğru bulmamıştı.

Ancak, ABD kadar dünyanın başına da bela olmaya doğru evrilen Trump, çılgın kararı ile aklınca bir tabuyu yıkmaya çalışıyor. Olanlar toprağını, vatanını koruyan günahsız sivil Filistinlilere oldu.  Dünya karşı çıktı ama aldırmadı, bildiğini okudu. Büyükelçiliğin taşınması için düzenlenen törene kızı ve damadını göndererek İslam dünyasının öfkesini daha da kabarttı.

Aslında Trump’ın akıldışı kararına karşın,  üç dinin kutsal mekanı olarak kabul gören Kudüs ,İsrail’in değil İnsanlığın başkenti. Bu nedenlerden ötürü dünya karşı çıktı ama o bildiğini okudu. Trump Ortadoğu’ya el bombası attı, dünya barışına kurşun sıktı. Akıl tutulması kararın uygulanmasının bilançosu 60 ölü, binlerce yaralı oldu.

Trump’ın aklına eseni yapan dengesiz bir lider olduğunu artık dünya biliyor. Daha geçen hafta İran’la yapılan nükleer anlaşmadan tek taraflı çekildiğini açıklamıştı. Yine, İklim Değişikliği Anlaşması’nı feshetmekten, Meksika sınırına duvar ördürmeye kadar bir dizi acayip kararları hayata geçirmişti.

Ortadoğu’da barışa büyük gereksinim duyulduğu bugünlerde İran’la yapılan nükleer anlaşmayı bozmanın bölgeye ne yararı olur gerginlikten başka. Amaç, emperyalist devlet olduğunu göstermek, yanına İsrail, Mısır, Suudi Arabistan ve Katar’ı alarak Ortadoğu’da egemenlik kurmak. Anlaşmanın feshedilmesinin ardından  ABD’nin Suriye’ye, sonra İran’a saldırma planlarının alt yapısı olduğu görüşü bir hayli dile getirilmişti. Kuşkusuz bu görüşler Trump’ın kararları, amacı kadar, ABD’nin emperyalist devlet olma özelliğinden de kaynaklanıyordu.

Daha İran’la yaşanan kriz gündemden düşmeden bu kez Kudüs krizi patlak verdi. Oysa, Trump aylar önce ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınacağını açıkladığı zaman kıyamet kopmuş, dünyayı karşısında bulmuştu. Hatta BM’den bunu önlemeye yönelik karar da çıkmıştı. Ama o kimseyi dinlemedi, uyarıları dikkate almadı, hiç kimseye aldırış etmeden 60 Filistinlinin ölümüne yol açan kararını uyguladı.

Yani, ”Ben ne dersem o olur” anlayışıyla tek başına kalsa da aklına eseni yapıyor. Ülkesinde kendine yönelik eleştirileri de görmezden gelerek bildiğini okuyor.

Barışı tehdit eden kararlar almasında inatçılığı, kendini beğenmişliği, dünyaya tepeden bakan anlayışı, üstün kompleksi ve üstüne üstlük cahilliği büyük rol oynuyor. Dünyayı sadece Amerika’dan ibaret olduğunu düşünüyor. Ona göre dünyanın çekim merkezi ülkesi ABD (aslında kendisi). Hangi kararı alıyor ve uyguluyorsa sonuna değin haklı olduğunu düşünüyor, eleştirilemez buluyor.  Tel Aviv’deki elçiliği “Kutsal Kent” Kudüs’e taşırken ABD vatandaşına seçim kampanyasında verdiği sözü yerine getirmiş sayıyor.

Aslında, Trump’ı  çılgın kararlara almasına iten nedenlerin başında, egosu, cahilliği, inatçılığının yanında ülkesinde başının iyice sıkışması da etkili. Hem eski sevgilisinin iddialarıyla başı dertte, hem Cumhuriyetçilerden, seçmeninden eski desteği göremiyor.  Hakkında öyle iddialar gündeme geliyor ki, tatmin edici yanıt bile veremiyor. İşte böyle ortamda ABD’lilere şirin gözükme adına, dünyayı karşısına alma pahasına çılgın kararlarını uyguluyor. İnsanlar ölmüş, yaralanmış, dünya barışı tehlikedeymiş hiç umurunda değil.

Sözün özü,  dünyayı tehdit eden hasta ruhlu, inatçı, eli kanlı bir lider var ABD’nin başında.


Bu haber toplam 33 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları