HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Nisan 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

İŞ, EŞ, AŞ KUTSALLARIMIZDANDIR

26 Şubat 2021 Cuma Saat: 09:16

     Her milletin;  tarihine, örfüne ve inançlarına uygun olarak ÖZELLERİ vardır. Bunlara karşı, ayrıcalıklı davranılır. Kırmızı çizgili alanlardır; dokunulmazlıkları vardır. Döğüşler,  kavgalar, harpler,  çoğu zaman bu kutsallar uğrunda yapıla-gelmiştir ve hâlen de devam eder. Bu özellere bağlılık, milletlerin birlik gücüne güç katan değerlerindendir.

     Özellerine,  kutsallarına saygı ve onları koruma konusunda, belki ilk sırada olan bir Milletin mensubu olmanın gururu ile yaşıyoruz. "Belki" ifâdesini kullanmamın nedeni, elbet ki bu konuda istatistiki bir çalışmamın olmayışıdır. Kendi gözlemlerimle tahminlerime dayanarak, Milletimizin bu konuda ön sıralarda olduğuna inanıyorum. Bu konudaki kültür zenginliğimizi, geçmişte olduğu kadar, geleceğimiz olan yeni nesillere veremediğimizi de üzülerek belirtmek isterim. Ki, günlük haberlere, her geçen gün artarak yansıyan; " Acımasızca, eşini katletti... Çocuklarının gözleri önünde eşini öldürdü... Eşinin parasını kullanmak için kaştan aşağıya itekleyerek eşinin ölümüne sebep oldu..." gibi haberler, bu gerçeği, yeterince anlatmaktadır. Aile yuvasının kutsallığını,   eşlerin birbirine karşı sorumlu ve Allah'ın emaneti olduğunu, her birinin bir diğeri için dokunulmaz olduğunu, korunması ve kollanması gerektiğini yeterince öğretebilseydik bu kötü haller, en azından daha az olur ve giderek artmazdı.

    Her insanın, yaşamını sürdürebilmesi için bir işi, gelir getirecek bir kazanç kapısı vardır. Atalar sözünde olduğu gibi; " Yemek için yaşamamalı ama yaşamak için temelidir." prensibi uyarınca, yaşamak için yemek zorunluğu vardır. Kişinin hem işi hem de aşı, yasal güvence altındadır. Çünkü yaşama hakkı, en kutsal haklardan önde gelenidir. İşi ve aşını da canı gibi korur ve kollar. Dinimiz de, "Kutsalları uğrunda ölenlere" şehitlik gibi yüce bir makamı vermiştir. Helâl kazanç ve helâl aş, hem Allah'ın hukukunda hem de insâni hukuklarda, kutsallardan olarak güvence altına alınmıştır.

     Toplumsal ihtiyaçlardan olan ve kazanç sağlayan her işin, iyisi-kötüsü olmaz. O işe uygun, kalifiye ( nitelikli) elâman yetiştirmek, yöneticilerin sorumluluğundadır. İşler, ehline verilmelidir. Ehli olmadan yapılan işlere haram karışır ve o işten elde edilen aşa da haram karışır. Onun için, bilmediğimiz işten uzak durulmalı ve haram karışıklı işlerden de sakınılmalıdır.

     Saygı, sevgi ve selâmlarımla...


Bu haber toplam 931 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları