HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Nisan 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

FATMA CANBULAT ERDEM

FATMA CANBULAT ERDEM

Ofis İnsanları

1 Mart 2021 Pazartesi Saat: 09:57

Yeni mezun olduğumda şanslı bir azınlık olarak bir devlet dairesinde işe başladım. Herşeyin güllük gülistanlık olacağını düşünüyordum tabi ki. Çok geçmeden bir çok insanla tanıştım. İyilerin yanı sıra benim daha önce varlığından haberdar olmadığım karakterde insan vardı olağan olarak iş yerinde. Öncelikle “Hayaller Paris, Gerçekler  Ofis Ortamı” diyebileceğim olumsuz tiplerden bahsetmek istiyorum sizlere ki gardınızı alın. Bunlar çok çeşitli; yalancı, ikiyüzlü, güvenilmez, arkandan bıçaklayan, dedikoducu, aşağılayan, dalgacı, kusur bulan.

 

Kulağınıza Küpe Olacak 5 Tavsiye

1. Her doğru her yerde söylenmez

2. Özellikle amirlerin hakkında olumsuz düşüncelerin varsa en yakınınla bile paylaşma

3. Kimseye kefil olma

4.  Yüzüne gülen herkesi dost sanma

5. "Hallederiz, yaparız, tabi ki" kelimelerini sık sık cümle içinde kullanan kişilerle arana mesafe koy

 

Tabi ki dileğim, sizin iyi insanlarla karşılaşmanız. Sorunsuz, mutlu ve huzurlu çalışmanız.En şahane şey  insanın işine heyecanlanarak ve isteyerek gitmesi. Bu da genelde çalışma arkadaşlarına, yöneticine ve bir üst amirine bağlı. Gardını al, kimseye güvenme demiyorum tabi. Güvenmeden de olmuyor çünkü. İnsan sarrafı olmak için en az bir 8-9 yıl geçiyor çünkü. Hırsı yüzünden sizi harcayan arkadaş sandıklarınız olacak. Üzüleceksiniz, ancak ümitsizliğe kapılmayın. Keskin sirke küpüne zarar. Harcadığını düşünür ancak, siz tekrar daha güçlü ve donanımlı ayağa kalkarsınız. Bir level atlamış hissedin kendinizi.  Baş edebilecek gücünüz var bu tür insanlarla ya da boş verip geçeceksiniz, o yaptığı ile kalacak.

 

Yüzüne gülüp, konuşarak sana laf sokanlar canını acıtmak isteyenler olacak. Hiç ama hiç umursama sakın, söyledikleri bir kulağından girip bir kulağından çıksın. Zaten onun amacı senin modunu düşürmek, üzmek, sinirlendirmek. Bir kaç denemeden sonra bakacak ki, sizin umurunuzda olmuyor onun söyledikleri. Bir daha size bu şekilde konuşamayacak.Bir de yalancılar vardır ki, en tehlikeliler onlardır bana kalırsa. Kendi kafasında uydurur tüm senaryoyu. Avını da belirler (Allah kuru iftiradan sakınsın).

 

Bunun yanında tabi ki, adeta kardeşin gibi sevdiğin, güvendiğin, yardımsever ve dürüst bir çok kişi de olacak. Onlar zaten senin hayatını kolaylaştıracak koruyucu meleklerindir. Onları bulduysan eğer sımsıkı sarıl ve hiç bırakma. Benim en çok sevdiğim çalışma hayatındaki olumlu insan tipleri sıralamak istiyorum şimdi de sizlere;

 

1.    Yardımseverler; İşte ilk günün müdürün şu yazıyı cevapla dedi. Ne yapacağını nerden başlayacağını bilememenin şaşkınlığındasın. Hemen senin yardımına koşar, elinden geleni yapmaya seni rahatlatmaya çalışır. Hatta yazını cevaplamaya bile kalkar. 

2.     Güvenilirler; Her derdini anlatabilirsin ona. Ser verir sır vermez. Böyle insanlar keşke daha fazla olsa aramızda. Bir söz vardır ya kanıksanmış "sırrını verme dostuna, dostunun da dostu vardır" iyi dost o sır ile mezara gider bence. 

3.     Eğlenceliler; Modları, enerjileri hep yüksektir. O sıkıcı bunalımlı ortamlarda bile sizi gülümseten bir söz, bir hareket yaparlar. Onlar ofis ortamlarının oksijeni gibidirler. Herkesin böyle bir çalışma arkadaşı olsun, işe zevkle gidersin.

4.     İnce Düşünceliler; Her zaman zariftirler. Doğum günlerini bile hatırlarlar. Doğumda, ölümde her zaman nasıl ne yapılması gerektiğini bilir hemen organize olurlar. 

5.     Güler yüzlüler; "hayat onlara güzel "diye düşünen somurtkan gurup karşısında inatla hayata gülerek bakabilen azınlıktadırlar. Tatlı dil güler yüz bazısına yapmacık gelse de onların içten gelen bir alışkanlığıdır aslında güler yüzlü olmak.

6.     İş bitiriciler; En zor işlerin altından kalkıp, darda kaldığınızda başvuracağınız yegane çözüm bulan tiplerdir. Çevrenizde bu tip insanlardan varsa şanslısınızdır.

7.     Çözüm üretenler; Hep diyorum "sorun yaratmak değil çözüm üretmek lazım" Bazıları karşısına çıkan zorlu işlere kocaman bir problem gözüyle bakar. Bu tipler ise, ön yargılardan uzak söylenmek yerine çözüme odaklanır.

8.    Geyikçiler; Her fırsatta sigara molası, çay molası, fıkra, muhabbet  onların işidir. Bazısı erkek muhabbetini kadınlarla da yapmaya, fıkralarını anlatmaya kalkar itici göründüklerinin farkında bile olmazlar. Kendilerini eğlenceli ve muhabbetli tipler olarak görürler.

9.     Tatilciler, plan program yapanlar; Onlar her zaman yılda kaç gün bayram tatili var bilirler. Yurtiçi yurtdışı programları yapmakta üstlerine yoktur. Bir nevi ofisteki seyahat acentesidirler.

10. Kötü gün dostları; Bilirsiniz ki her derdinizde onlar sizi dinler. Paylaşımlarınızı sabırla dinler sana akıl vermeye çalışır. Yada seni feraha çıkarmak için elinden geleni yapar.


Bu haber toplam 808 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları