HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Nisan 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

HAFTA PAZARLARI VE KÜÇÜK ESNAF

5 Mart 2021 Cuma Saat: 09:23

     Ünye'mizin birkaç yerinde, haftanın farklı günlerinde pazarlar kuruluyor. Bu pazarlar, hizmeti vatandaşın biraz daha yakınına taşıması yönüyle elbet ki faydalı ve güzeldir. Semt pazarlarının yoğunluğu, daha çok o yörede oturanlar veya yakın çevreden iştirak edenlerle sınırlıdır. Ünye Merkez'inde, çarşamba günleri kurulan pazar ise, geniş katılımlı olup esnafı ve müşterisinin çok yoğun oluşu ile dikkate değerdir.

     Yaklaşık her hafta, Ünye Merkez'inde kurulan pazara gider hem ihtiyaçlarımı alırım hem de pazarı bir defa dolaşmayı severim. Bu yazımı yazmayı plânlayınca, hazırlık olsun diye, 3 Mart 2021 Çarşamba günü pazarı, alıcı gözüyle uzun uzun iyice dolaşarak bilgi topladım. Ve çok da faydalandım. Yıllardır Ünye'de yaşayan birisi olarak, Ünye'yi tanıyamamış olmanın ezikliği ile kendimi bir defa daha ayıpladım.

     Müthiş Bir Pazar…

     Tabakhane Deresi'nin kuzey kenarı boyunca yol üzerinde kurulan pazar, tek kelime ile; MÜTHİŞ  !... Esnafı ile müşterisi ile tıklım tıklım dolu; sanki insan kaynıyor... Biraz da, en yoğun olacağı saatleri seçerek gittiğim için tam da aradığımı buldum. Sebze-meyve ve gıda maddeleri satanlar yarı yere kadar yerleşmişler, kalan yarısına da tuhafiyeciler tezgâhlarını kurmuşlar. Yolun iki tarafı tezgâhlarla dolu; orta yerden müşteriler gelip-gidiyor ama, tam koronalık bir ortam. Temas etmeden hareket şansı yok. Bereket ki, büyük çoğunluk maskeli dolaşıyor. Hem esnafta hem de müşterilerde,  çok az sayıda da olsa maskesizler var.

     Ekmek Parası...

     Pazar esnafının hepsinin Ünyeli olduğunu sanmıyorum. Elbet ki, çevreden gelenler de vardır. Hepsi de EKMEK PARASI kazanmak için çırpınıyor. Küçük bir tezgâhının başında limon satanından, geniş bir alana yerleşmiş ve birkaç kişi birden pazarlama yapan ortaklara kadar herkes, çoluk-çocuğunun rızkı için çabalıyor. Yani birçok insanımız o pazarda, geçimini sağlayacak para kazanıyor. Herhalde hiç birisi, kazanamadığı tezgâhın başında boş boş beklemez. Demem o ki, çok sayıda insanımız, Devlet'ini istihdam yükünden kurtarmış, rızkını temin ediyor.

     Devletin Görevi

     Devlete yük olmaktan kendisini kurtardığı gibi bir de vergi ödeyerek Devlet'ine destek olan bu insanlara,  devlet kurumlarında yönetici olan ve Devlet'i temsil eden ( valisi, kaymakamı ve belediye başkanları) yetkili ve etkili ( millet vekili, siyasetçi) olan herkesin, daha geniş imkânlar sağlaması gerekiyor. Her şeyden  önce bu pazar yeri,  Ünye'nin pazar esnafı için yetersiz, kalitesiz, uygunsuz, hijyen kuralları yetersiz ve yakışmıyor.  Ünye'miz   için en kısa zamanda, yakışan bir pazar yeri bulunmalı, düzenlenmeli ve o esnaf rahat ettirilmelidir. Şehirlerin, esnafın sırtında durduğunu hepimiz biliyoruz. O esnafa her birimizin birer teşekkür borcumuz olduğunu düşünüyorum. Devlet'imiz için istihdam sorununun, en büyük yüklerden birisi olduğunun farkındayız. Kendi geçimini sağlayabilenlere ne mutlu. Bir iş yeri açan vatandaşına Alman Devleti, öyle çok ilgi gösteriyor ve yardımcı oluyor ki; dikkatimi çekti ve bulunduğum yerin belediye başkanına bunun nedenini sorduğumda, şu ilginç ve akıllıca yanıtı aldım:"O vatandaşım, öncelikle kendi ihtiyaçlarını karşılayarak devletime yük olmaktan kurtulacak, para kazanarak devletime vergi ödeyecek, belki en az da bir işçi çalıştırarak istihdama yardımcı olacak..."

     Saygı, sevgi ve selâmlarımla...


Bu haber toplam 851 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları