HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

SEKİZ MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NASIL BİTER KADINLARIN HÜZNÜ

6 Mart 2021 Cumartesi Saat: 09:05

  Sekiz Mart Pazartesi dünya kadınlar günüdür… Ben bu özel günü nasıl köşeme taşıdıysam, elbette konuya dair Dünyada binlerce yazı yazılacak, etkinlikler ve konferanslar, bir takım farkındalıklar yapılacak.

Ancak bu durumun kısmen faydası olsa da,  her zaman ki gibi kadına şiddet ve tacizin düşmesini önemli ölçüde sağlamayacak.

 Ama biz yinede yazacağız… Zira Kötülüğün karşısında iyilik susmamalı!

Gün geçmiyor ki televizyon haberlerinde ve gazete manşetlerinde kadın taciz ve cinayetlerine şahit olmayalım.

   Üstelik bu sadece basına aksedenler… Ya eşi arkadaşı ya da diğer yakınlarından gördükleri şiddeti kimselere açamadan acı çeken binlercesinin çığlıklarını duyabiliyor muyuz?

 İşyerinde ya da siyasi partilerde gördüğü tacizi söylemeye utanan yığınların sessiz çığlını kim bilebilir?

 Bunun için diyorum ki… Bu sorun çok yönlü önlemlerle çözülebilir… Ne sadece eğitim, ne sadece yasa, ne sadece ceza ile çözülemez!

 Çözümün dini, eğitim,  sosyal, felsefi, adli, hukuki boyutlarını sentezleyerek ıslah kavramı tesis etmek lazımdır!  O zaman ne yapacağız? Diyanet İşleri Başkanlığının, Milli eğitim Bakanlığının, Sağlık Bakanlığının,  Adalet Bakanlığının,  Yasamanın,  İçişleri Bakanlığı nezdinde Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığının müşterek çalışmaları ile kadına şiddeti önleme ve ıslah programları hazırlanması, bu hususla ilgili eğitim almış özel görevli ekipler oluşturulması önem arz ediyor.

Ülkemizde 2019’ da 299 kadın, 2020 ise 275 kadın katledilmiştir.

 Sanılmasın ki gelişmiş ülkelerde kadına şiddet bizden daha azdır. Almanya kadına şiddet konusun da ilk onuncu sırada. Avrupa’da her üç kadından biri şiddet ve taciz görüyor. Avrupa’da vasıflı mesleklerdeki kadınların % 75’şi, hizmet sektöründeki kadınların % 66’sı cinsel tacize

  Uğruyor.  Danimarka’da ise tecavüz olaylarına nadiren kayda değer ceza veriliyor.

 Amerika ise daha berbat…  Dünyadaki diğer ülkelere kıyasla Amerika’da 21 kat daha ölüm riski var.

   Ne hazindir ki Ülkemizde kadınların çoğu baskılanan çeşitli nedenlerle gördüğü şiddeti yıllarca saklıyor.

   Hayatı kâbusa çeviren bu durum hem şiddete maruz kalanca, hem de yakınları tarafından yıllarca saklanılmamalıdır…  Şiddet gören kadınların yakınları bu duruma seyirci kaldıkları takdirde her iki dünyada bu vebalden kurtulamazlar.

Şiddet gören kadınlar her ne olursa olsun gördüğü şiddeti yıllarca saklamayarak,   yakınlarına ve devlete sığınmalıdırlar.

   Şiddete uğrayan kadınlar,6284 sayılı ailenin korunması ve kadına şiddetin önlenmesi hakkındaki kanundan faydalanmalıdır… Bu kanundan yararlanarak, uzaklaştırma kararı aldırabilir. Kadın sığınma evlerine yerleşebilir. Çocukları için kreş desteği isteyebilir. Kendisine şiddet uygulayanın silahına el konulmasını isteyebilir. Maddi para yardımı talep edebilir. Adres kimlik olmak üzere diğer belgelerde değişikli isteyebilir. Psikolojik, hukuki ve sosyal destek isteyebilir.

 Diğer yandan, şiddet gören kadınlar ( KADES) uygulamasını telefonunun Apple Store’ya uygulamalı indirebilir… Bu durumda indirdiği bu programla daha pratik bir şekilde attığı konuma polis ve Jandarma yardım çağrısında bulunabilir.

  Ne enteresandır ki, kadına şiddet uygulayan insanları da kadınlar yetiştiriyor… Ve merhametsiz bu tür insanlar kendi anasına bile şiddet uygulayabiliyor.   Bu insanlar nasıl bu kadar cani olabiliyorlar? Bu toplumsal bir vakadır! Bunun üstünde durulması gerekir.  

 

 

 

 

 

 


Bu haber toplam 827 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları