HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Nisan 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

TEMEL OVALI

TEMEL OVALI

UZAKTAN EĞİTİM KALICI OLABİLİR Mİ?

27 Mart 2021 Cumartesi Saat: 16:46

Pandemiyle başlayan uzaktan eğitim kalıcı olacak mı? Bilgi çağında olduğumuz bu dönemde uzaktan eğitimin kaçınılmaz olduğu görünüyor. Ancak bu eğitime kademeli geçilmesi ön şart gibi durmaktadır. Türkiye’de ekonomik anlamda dezavantajlı yaklaşık 3 milyon öğrenci online eğitime ulaşamazken hibrit eğitimin fırsat eşitsizliğini artıracağı görünmektedir.

  Milli Eğitim Bakanlığınca 2018’de yayınlanan 2023 Eğitim Vizyonu’nda “Ortaöğretim Tasarımı” planında uzaktan eğitimi içine alan bir modele geçmeyi amaçladıklarını açıklamıştı. Ayrıca öğrencilere sertifikaya dayalı bilişim ve iş dünyasına ilişkin yeterlilikler kazandırılmasının yanı sıra 2024’te üniversite sınavının değişeceğini kaydetmişti.

  İlk başlandığında uzaktan eğitim çok tartışılmıştı. Bu eğitim modeli,“Hibrit” bir sistemi içeriyordu. Yani eğitimlerin bir kısmı yüz yüze bir kısmı ise uzaktan yapılacak bir modeldi. Pandeminin ortaya çıkmasıyla hedeflenen tarihler ertelendi. Ancak sisteme geçiş de hızlandı.

   Eğitim ekonomisi anlamında düşünüldüğünde uzaktan eğitim hayatımızda kalıcı olacak çünkü daha kolay ve ucuz. Bu eğitimi mümkün kılan teknolojiyi kullanmamak rasyonel bir seçim olmaz. Yinede Konunun sosyal adalet boyutu var. Pandemiden önce her çocuğun bir okulu vardı ama okullar kapanınca öğrencilerin bir kısmı bu imkândan mahrum kaldı. Online eğitimin tam gerçekleşmesi için uygulamalı olması gerekir. Öğretmen uygulama yapmalı, öğrenciyi aktif hale getirmeli. Öğrencinin derinlemesine düşünmesi sağlanmalı.

  Ayrıca gelişim ve çalışma disiplini sorununu da göz ardı etmememiz gerekir. Uzaktan eğitimin kalıcı olması uygulaması dikkatli ve kademeli götürülmeli. Uzaktan öğretim bütün kademeler için değil öncelikle lise öğretimi için hibrit olarak düşünülebilir. Çünkü eğitim kademelerinde somuttan soyuta geçiş süreci tamamlanana kadar uzaktan öğretimin faydasını beklememiz pek mümkün görünmüyor.

   Öğrenciler açısından bakıldığında yüz yüze eğitimde öğrencilerin sağlıklı bir iletişimin kurulabileceği, uzaktan eğitimde odaklanma sorunu yaşadığı, sözel dersleri çok etkilemediği ama sayısal derslerde öğrencilerin çok yorulduğu. Online eğitimde sürekli ekrana bakmak gerektiği, bu nedenle derse odaklanma sorunu yaşattığı gibi sorunlar sık rastlanan sorunlar haline gelmiştir.

 Yaşanan tüm bu sorunlara rağmen, görünen o ki, uzaktan eğitim bir şekilde eğitim hayatımızda hep olacak.


Bu haber toplam 1.591 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları