HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Nisan 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

KOCAMAN ÜNYEYE SIĞDIRILAMAYAN MEZAR

1 Nisan 2021 Perşembe Saat: 17:10

Sevgili Peygamberimiz ( s.a.v ) buyuruyor ki :" İnsanoğlunun gözünü, ancak toprak doyurur. "  Belki bizim; dünyaya bağlılığımızı, dünyayı imar edişimizi sağlayan bir hasletimiz,  işe yarayan bir özelliğimizdir DOYUMSUZLUK. Ancak, her şeyde olduğu gibi, bunda da aşırılık elbet ki faydasızdır. Dünya, çok büyük; rahmetli Ecevit'in ifadesi ile :" Hakça bölüşüm " sağlanırsa, herkese yeter. İnsanlar, yeter ki kanâatkâr olsun; hakkına rıza göstersin.

                Ünye Hükümet Konağı'nın güney tarafında, yolun kenarındaki taksi durağı kulübesinin arkasında bir mezar var. Kimdir, nedir, kime aittir bilinmez. Anlatılan kadarı ile bilinen; Cumhuriyet Meydanı'nın büyük çoğunluğu mezarlık iken, mezarlar kaldırılmış; bu mezara takılan dozerin kepçesi kırılmış. Bir başka kepçe ile zorlandığında, görülmüş ki, onu da kıracak; " Bu, ŞEHİT mezarıdır " denilerek korumaya alınmıştır. Cumhuriyet Meydanı'nın mezarlık olduğunu ben, rahmetli babamdan dinledim. Şöyle anlatmıştı :" Biz atlarla köyden gelirken Çamurlu Mahallesi Tepe'den aşağıya Saray Caddesi'nden meydana iner, mezarların arasından geçerek çarşıya girerdik."

                Bazı akl-ı evveller,    ikide bir bu mezara takarak; oraya yakışmadığını, gözleri rahatsız ettiğini, kaldırılması gerektiğini, hatta içinin boş olduğunu söyler-dururlar. Bunların büyük çoğunluğu da, maneviyatı zayıf olan insanlarımızdır. Bunlara bir tavsiyem var: Ankara'da, Bedderesi'nden Hacıbayram'a çıkar dik yolun virajlı yerinde, yani yolun en kötü bölümünün ortasında bir mezar var. Onu da kaldırmak için çok uğraşmışlar. Hatta çalışan ekibin başında inancı zayıf birisi varmış. Dozerin şoförüne çok ağır lâflar söylemiş ve direksiyona kendisi çıkmış, ilk zorlatmada kendisini yerde bulunca, mezar bırakılarak korumaya alınmıştır.

                Şehitlik haktır, gerçektir ve Kur'an âyeti ile sabittir. "Allah yolunda öldürülenlere, "ölüler" demeyin. Özellikle onlar, diridirler amma sizler farkına varamazsınız." (Bakara süresi, âyet : 154 ) Kur'an'a inanmayanlara, bunu anlatma şansımız yoktur. Mezarın kimliksiz oluşundan yola çıkarak, içinin boş olduğuna hükmedenler var. Hâlbuki şehitlerin büyük çoğunluğu, kimliksizdir. Ben, oradaki mezarın illâ da şehit mezarı olduğunu iddia etmiyorum. Ancak, olmaması için de bir sebep yok. Çünkü orası, mezarlıktan çıkma bir yerdir. Ölülerimize de aramızda yer verelim,  diyor, sözü Yunus Emre'ye bırakıyorum.

Sabah mezarlığa vardım,

Baktım herkes ölmüş yatar.

Her biri çaresiz olup,

Ömrünü yitirmiş yatar.

 

Kimi yiğit, kimi koca,

Kimi vezir, kimi hoca,

Gündüzleri olmuş gece,

Karanlığı girmiş yatar.

 

Yarı kalmış tüm işleri,

Dökülmüş inci dişleri,

Dağılmış sırma saçları,

Hep yerlere düşmüş yatar.

 

Çürüyüp durur tenleri,

Hakk'a ulaşmış canları,

Görmez misin sen bunları?

Nöbet bize gelmiş yatar.

 

                Şehit olmasa bile,  ölülerimiz bizimdir. Bir karış toprağı, onlara çok görmeyelim. Zira,  bizden sonraki nesil de bizlere aynı şeyi yapar.

                Saygı, sevgi ve selâmlarımla...

                İsmail Sarı


Bu haber toplam 810 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları