HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Nisan 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

RECEP ÖZCAN

RECEP ÖZCAN

Bana Değer Vermiyorsun!

5 Nisan 2021 Pazartesi Saat: 16:56

Gençliğin baharında coşkunca yaşamak için yalnızlık esaretinden kurtulmak gerekir. Gençlik aşk mevsiminde yaşamalı düşüncesinde olup kanı kaynayanlar bunun adına aşk demektedir. Bir görüşte gözlerden kalbe giden sinyalle aşk kendini gösterir. Gözler kalbin aynası oluverir birden. Yangın yerine döner duygular.  Sonra duygular zirve yapar. Sevdiğine yanan körkütük âşıklar gibi.

Fıtratın gereği erkek ve kadının birlikteliği oluşmalıdır. İster görerek aşkla, ister büyüklerin uygunluk tavsiyesi ile birlikteliği oluşturmak. Bunun adına evlilik denmektedir. Bu, aslında kadın ve erkeğin birlikte hayatı göğüslemeleridir. Beraberlikleri süresince sevgi ve sevgiyle birbirlerine alışmalarıdır. Alıştıkça sevgi ve saygı artar.

Sevgi aniden oluşsa da bir nedeni vardır. Beğenilen bir tarafı, hal ve hareketi veya davranışları ile karşısındaki kişide oluşmaktadır. Nedensiz bir sevgi olacağı düşüncesine sahip değilim. Diğer sevdiğimiz şeylerde de böyle değil midir? Diğerlerine göre bir farkındalık vardır ki o da sevgiyi oluşmaktadır.

Evlilik mevsimler gibi, başlangıcı bahar olur, yaprakları açar, çiçekleri ortaya saçar. Yazında yemişlerini, meyvelerini toplanır. Sonbaharında olgunluk seviyesini yaşar. Kışla ise sona doğru yaklaştığını gösterir. Yaşanılan bu mevsimlerde değerini bilmek gerekir. Değersiz geçirilen mevsimler zevk vermezler. Hep kış gibi eziyetlidir.

Hayatta bir erkek, bir kadın yanlarında bir de şeytan vardır. Şeytan hiçbir zaman boş durmaz hep içimizde şüphe meydana getirir. Önce karşısındakine değer vermeme ve hoşlanmama duygusu şüphesini aşılar.

Kadın adamı suçlar adamda kadını “Dediklerimi dinlemiyorsun, anlamıyorsun, çarpıtıyorsun, bana değer vermiyorsun, beni hep suçluyorsun, beni sevmiyorsun, ben senin için neyim bilemiyorum”

Her ikisinin “ Beni lütfen dinle, beni duy, beni işit!” iniltisi derdi, nedir?  “Beni lütfen doğru anla, beni olduğum gibi anla” demektir. Kendini anlayan karşısındakini anlar.

Her insanın oluşmuş bir yaşam tarzı vardır. Bu onun yapısını oluşturur. O şekilde kabullenmek, ona göre saygı duymak gerekir. Kendi çıkarını tatmin için hep karşıdan bir şey beklemek doğru bir davranış değildir. Kişiyi doğru anlayamamaktır. Sevgi, saygı ve hoşgörünün olmadığı kalpte aşk yaşamaz.

“Bana değer vermiyorsun. Bana değer verseydin böyle davranmazdın” diyerek yol arkadaşımızdan yakınmaktayız. Buna karşılık olarak “ Ben seni çok seviyorum, hem de çok değer veriyorum.”  demez miyiz?  Aslında birbirimizi suçlarken her birimiz diğeri için değerli ve önemli olduğunu duymak istediğini ifade etmeye çalışıyor. Aslında yol arkadaşımız hep değerlidir. Yoksa arkadaşsız kalırız. Bunu için yol arkadaşına değer vermek gerekir. Kendini değersiz hisseden eş boşlukta yaşarken kendini de yol arkadaşına mutsuz eder.           

Hani evliliğin tadı tuzu olan küskünlüklerde tabak çanaklar veya masa üstündeki eşyalar kırılabilir kızgınlığı gidermek için. Sesini normalinden fazla çıkarak karşısındakinin sesini bastırmak için çabalar harcanır. Amaç kendi çıkarlarını üstün çıkarmak mı? Küskünlüklerde bile “Ben haklıyım, önce o adım atsın” mantığı mı?

Adam evine gelirken bir şeylerle gelir. Buna karşılık kadın “ Bunları benim için almadın. Kendin için çocukların ve evin için aldın. Benim için sen kolunu bile kıpırdatmasın!” Adam ise buna karşılık “ Ne biçim kadın bu! Bana hiç saygı duymuyor. Beni hiç kale almıyor. Beni sevmiyor, beni önemsemiyor” diyerek söylenir.

Hayat yakınmak değildir. Olanlarla da mutlu olabilmektir. Sadece kendi çıkar ve hayallerini değil birlikteki hayalleri gerçekleştirmektir.

Adam/Kadın eşini sevmektedir. Ona bağlanmıştır. Kalbinde yol açmıştır. Onun varlığını onaylar, onu canı kadar sever. Merhamet ve şefkatiyle ödüllendirir.

Adam/Kadın sevdiğine değer verir. Onu önemser. Onun geleceğini düşünür. Ona zarar vermek istemez. Ona göre adımlarını atar. Onu kötülüklerden, belalardan, musibetlerden korumaya çalışır. 

Adam/Kadın eşini çekici bulmaktadır. Gözlerini ondan alamaz. Duygularıyla meşgul olur.  Sorumluluğunu gerine getirir. Fedakârdır, kendi istek ve arzularından vazgeçer. Onu tanımaya çalışır, yani onu dinler. Duyargalarını açar, dilini öğrenir ona göre hareket eder.

Adam/Kadın birbirinindir. Allah’ın emanetidir. Emanet değerlidir hoşgörü ile sever ve saygı duyar. Unutmayın, sevgide hayat vardır.

 

 


Bu haber toplam 621 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları