HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

MUHAMMED SIDDIK ÖZ

MUHAMMED SIDDIK ÖZ

EVLERİMİZ İÇİN RAMAZAN PROGRAMI (Çok Önemli...)

20 Nisan 2021 Salı Saat: 16:06

Evimizde üç şeye çeki düzen vereceğiz: Televizyona, internete ve telefona. Çünkü bu üç şeyi kontrol edemezsek gözümüzü haramdan, vaktimizi gafletten kalbimizi kasvetten kurtaramayız. Televizyonu, interneti ve telefonu kontrol edemeyenlerin Ramazan gündemini televizyon, internet ve telefon belirler.                                                                             .    Evimizde üç şeyi yasaklayacağız: Gıybet, tartışma ve küskünlük. Çünkü gıybet, yaptığımız salih amellerimizi yiyip bitirir. Tartışma, kavganın, gürültünün, kin ve nefretin kapılarını açar. Geride oruç ahlakından bir şey kalmaz. Küskünlük Ramazan'ı bize zehir eder. bu üç hata Ramazan'ımızı mahvetmesi için şeytana sunulmuş en büyük fırsatlardır.

      Evimizde üç şeye devam edeceğiz: Cemaatle namaza, Kur'an tilavetine ve haftalık sohbete. Çünkü cemaatle namaz evin düzenini sağlar, manevi atmosferi oluşturur. Kur'an tilaveti kalplerimize şifa, evlerimize bereket olur. Sohbet, ruhumuza gıda, ailemize nasihat olur. Tüm bunları elde etmek için teravihimizi ailecek kılacağız. Haftada bir gün sohbet ve ders dinleyeceğiz. Evimizde üç şeyi çoğaltacağız: dua, istiğfar ve zikir. Çünkü dua ibadetin özüdür. Ailecek yapılan dualar aileyi birbirine bağlar. İstiğfar, bela ve musibetleri engeller ve Allah'ın rahmetine kapı açar. Zikir ise kalbimizi yumuşatır. Yüzümüzü nurlandırır ve manevi derecemizi artırır. 

     Evimizde üç şeyi azaltacağız: Çok yemeyi,çok uyumayı, çok konuşmayı. Çünkü çok yemek hastalığa, çok uyumak tembelliğe, çok konuşmak çok hataya sebep olur. İşte bu yüzden yemek israfından, uyku israfından ve söz israfından kaçınacağız. Evimizde üç huyu terk edeceğiz: Eleştiriyi, kınamayı ve iğnelemeyi. Çünkü sürekli eleştiri sevdiklerimizi bizden uzaklaştırır. Sürekli kınama aramızdaki muhabbeti öldürür. İğneleyici  konuşmalar nefsimizi harekete geçirir. Eğer bu huyumuzdan vaz geçmezsek evde Ramazan'dan geriye bir şey kalmaz.

     Evimizde üç huyu kazanacağız: Yumuşak huyluluk, kolaylaştırıcılık, bağışlayıcılık. Çünkü yumuşak huyluluk, huzur ve mutluluğun kapısıdır. Dünya işlerinde kolaylaştırıcılık, ahiret işleri için  bolca vakit bırakmak demektir. Bağışlayıcılık başlı başına bir Ramazan ahlakıdır. Evimizde üç şeyden kaçınacağız: Kalp kırmaktan, ayıp araştırmaktan, kul hakkına girmekten. Çünkü kalp kırmak evin huzurunu, kul hakkına girmek ise dünya ve âhiret huzurunu kaçırır. Özellikle eşlerimizin kalbini kırıp, ayıp ve kusurlarını yüzlerine vurup, kul hakkına girmekten kaçınacağız.

     Evimizde üç şeyi ihmal etmeyeceğiz: Helalleşmeyi, özür dilemeyi, teşekkür etmeyi. Çünkü helalleşmek kalplerdeki kini bitirir. Özür dilemek sevdiklerimize kıymet verdiğimiz gösterir. Teşekkür etmek her türlü hayrı ve iyiliği teşvik eder. Evimizde üç bağlantıyı kesmeyeceğiz: Akrabalarla , komşularla ve gariplerle. Çünkü akrabayla münasebet rızkın ve ömrün bereketidir. Komşularla güzel geçim ahlakımızın gereğidir. Gariplerle münasebet rahmetin vesilesidir.

    Evimize üç şeyi sokmayacağız: Faizi, haksız kazancı ve haram katkılı gıda maddelerini. Çünkü eve giren faiz  bela ve musibetleri de peşinden getirir. Haksız kazanç, huzuru ve bereketi kaçırır. Haram lokma ise dualarımızın kabulüne engel olur. Evimize üç duanın girmesine gayret edeceğiz: Ana-babanızın duası, gariplerin duası, salihlerin duası. Çünkü ana-baba duası huzurlu bir Ramazan için bulunmaz bir fırsattır. Gariplerin ve ihtiyaç sahiplerinin duası, bela ve musibetlere karşı kalkandır. Salihlerin duası evimiz, rızkımız ve ömrümüz için berekettir.

    Evimizde üç şeyi teşvik edeceğiz: Sabrı, Şükrü ve kanaati. çünkü sabredene dayanma gücü verilir, şükredene nimetler artırılır, kanaat edene zenginlik kapıları açılır. Kalın Sağlıcakla ve Selamettle...

İktibas:A.A.Kranşal. M.G.15.04.2021

 


Bu haber toplam 330 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları