HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

MUSA KIRANLI

MUSA KIRANLI

“Bütün ümidim gençliktedir.”

21 Mayıs 2021 Cuma Saat: 09:11

Bir lider düşünün, kahraman bir milletin önünde içeride ve dışarıda türlü olumsuzlukla mücadele etsin. Ülkelerle savaşsın. Zaferler kazansın. En zorlu devrimleri yapsın ve desin ki, "Bütün ümidim gençliktedir..." Atatürk tabii ki! Bugün; O'nun en çok güvendiği gençliğin dimdik ayakta duruşunun göstergesi 19 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve spor bayramı kutlu olsun!...

”Bir ülkenin geleceği, o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır.” (Albert Einstein)

Evet kıymetli okurlar; Eğitim bir insan için gözlerini açtığı andan kapadığı ana kadar ki süreye kadar uzanan bir süreçtir. Toplum yaşayışında yer edinmek için edinilen bilgi, beceri ve anlayışlara denir. Anne kucağında başlayan eğitim, okulda, asker ocağında, her yerdedir. Dolayısıyla eğitim ülkeler için çok önemlidir. Eğitim de aile bireyleri ve öğretmenlerimiz olmazsa olmaz değerlerimizdir.

Beş yıldızlı oteller ayarında okul binaları da yapsak bunun hiçbir önemi yok. Önemli olan öğrenciye el veren, ona dokunan öğretmene verdiğimiz değer ve ailelerin yaşam standartları ile gelir düzeyleridir.

Şüphesiz ki Eğitimin bir toplumu şekillendirmede çok büyük etkisi vardır. Okuduğu anlayan, fikir yürüten, tartışma ortamında saygıyı elden bırakmayan, fikirlere değer veren ve sorgulayan bir nesil ancak eğitim sayesinde olur. Bu sebeple eğitim okul öncesine dahi taşınmıştır. Kaliteli bireylerin oluşmasında bu hamleyi bir tohum gibidir. Bu tohumlar büyüyüp filizlendiğinde, etrafına da örnek olacak daha da büyüyüp kök saldığında ise toplumun sarsılmaz garantisi olacaktır.

Ezberi değil, karşılaştırmayı, sorgulamayı ve anlamayı ön planda tutan eğitim anlayışında bireyler daha üretken olurlar. Toplum bireylerden oluştuğu için toplum da üretken olur. Üretken toplumlar, diğer toplumlara ön ayak olacak niteliktedir. Bugün bizlerin çoğu konuda geri kalmamızın sebebi de eğitim sistemimizin toplumun ihtiyaçlarını karşılamaması ve dünya standartlarının gerisinde olması olabilir.

Bu sebeple şu klişe sözü bir kez daha yineleyelim: Eğitim şart!

Peki, biz gençlerimiz için ne yaptık?

Gençliğin halini beğenmedik ve sadece onları suçladık. Ahlakı değerlerini yargıladık... Saygısız, tembel, ukala ..vs.. 2019-2020 TYT sonuçlarını gördüğümüzde şok olduk.. İstatistikler en kötü değerleri verdi. Çocuklarımıza ne matematik, ne fen, hatta Türkçemizi öğretememişiz.. İmanlı nesil yetiştiğimizi sandığımızda da gördük ki Din Bilgisinden 6 sorudan 1.07 ortalama ile hayal kırıklığına uğradık. Ne iyi bir eğitim verdik, ne iyi bir gelecek, ne de bir hayal.

Çünkü; bu ülkede sınav sorularıyla birlikte çocukların hayalleri, gelecekleri çalındı uzun bir dönem .. Haksız, emeksiz, alın teri akıtmadan hak elde etti birileri… İnancını kaybettirdik çocuklarımıza… Milli bayramları önemsemedik.. Gayri milli ne varsa öne çıkardık..  Her gün televizyon ekranlarında ailenin kutsallığın yıkan dizilerle büyüttük çocuklarımızı… Kan damlayan, şiddet konulu dizilerde arattırdık kahramanlığı. Gerçek kahramanları itibarsızlaştırıp yaptık bunları... O kadar şey yaptık ki çocuklarımıza burada anlatmakla bitmez.

Bu ülkenin nereye gittiğini hepimiz görüyoruz ve bunda sorumluğumuz olduğunu düşünmüyoruz. Hep suçluyoruz. Unutmamalıyız ki bu ülke bizim ve öyle kolay kurulmadı.

Her şeyi bir kenara bırakıp ülkemize sahip çıkmalı, sadece elimizi taşın altına değil bu vatan için gerekirse canımızı ortaya koymalıyız. Her bir birey olarak askerlerden din adamlarına, profesörlerden, öğretmenlere, doktorlardan işadamlarına kadar, her meslekten insanın omuz omuza bir dayanışma sergileyerek dünyanın en yalnız, en güzel ülkesinin çocuklarına, kendi çocuklarımıza, geleceğimize sahip çıkacak bir şeyler yapmalıyız.

Tüm dünyayı etkisi altına alan bu salgın döneminde eğitimde telafisi olmayacak gecikme eğitime ara verilmiş olmasıdır. Çocuklarımız 16 aydır okula gidemiyor. Sanki herkes memnun gibi hiç kimse de geleceğimiz çocuklarımızın eğitimleri ile ilgili kaygı içinde değiller.

Çocuklarımız dışarıdan gelecek olan turistler kadar önemsenmiyorlar. Bakınız şunu unutmayınız ki bugünün çocukları yarının büyükler, belki de yarın aşıları bulacak, Nobel ödülü alacak, belki küresel ısınmaya engel olacak bilim adamları olacaklardır. Elbette ki sağlığımız çok önemli. Biz aileler için çocuklarımızın sağlığı, mutluluğu, bugünü ve geleceği, eğitimi önemlidir. Bu nedenle tüm eğitim camiası bir an önce aşılanmalı ve eğitime devam edilmelidir.

Amerika: "Öğretmen maaşlarından kesilen vergiyi düşüreceğiz." Türkiye: "Öğretmen maaşları bütçeye yük."

Öğretmeninden hizmetlisine, tüm eğitim camiasında görev yapanların bir an önce Covid 19 aşısının yapılarak maske ve mesafe kurallarına dikkat ederek yüz yüze eğitime geçilmelidir.

Mayıs 2021 Almanya'da son dakika haberi: "1 günde 1.3 milyon kişiyi aşılayarak rekor kırdık." Türkiye'de son dakika haberi  : "Aşı gelecek, biraz daha sabredin."

Tarihimize baktığımızda gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine herkes bu vatanın bağımsızlığı ve milletimizin varlığı ve geleceği için bedel ödemişken bugün Ülkemizdeki En büyük problem bedel ödeme diye bir şey olmamasıdır. Örneklendirecek olursak;

Yanlış yap: Yapmadım de geç.

Yanlış yap: Suçu başkasına at geç.

Yanlış yap: Dış mihrak de geç.

Yanlış yap: Kandırıldım de geç.

Yanlış yap: Helallik iste geç.

Gelişmiş ülkeler ile gelişmemişler arasındaki fark budur diye düşünüyorum.

Sonuç olarak;

Eğer bir ülke her alanda gelişmek istiyorsa öncelikle o ülkenin insanlarının iyi bir eğitimden geçmesi gerekir. İyi bir eğitim alan insanlar elbette üretken olacak, çalışkan olacak ve nitelikli olacaktır. Eğitim o kadar önemli bir şeydir ki bir milleti ya var eder ya da yok eder. Eğer iyi bir eğitim verilirse o milletin fertleri Ülkeleri için elinden gelen her türlü fedakarlığı yapar. Eğitim olmazsa o ülkenin geleceği tehlike altında olur, dağılır ve parçalanır.

Ülkemizin geleceği için Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği için eğitime çok çok önem vermeliyiz. Ülkemizde her bir çocuğumuzun iyi bir eğitim alabilmesi için devletimizi temsil eden hükümetimizin bu konuda üzerine düşen görevleri yapmalarını gerekmektedir. İyi bir eğitime tabi tutulmayan çocuklarımız kalıp yargıları ile yaşamaya devam edeceklerdir. Kendisini geliştirmek için en ufak bir çaba harcamayacaktır. Bu geleceğimiz için kaygı vericidir. Oysaki iyi bir eğitim verildiği zaman çocuklarımız bilinçli olacaktır. İyi bir eğitimin yanında çocuklarımıza iyi bir insan olmayı da öğretmemiz ailevi bir sorumluluğumuzdur. Çocuk iyi eğitim alsın, iyi insan olsun ki, o ülke daha gelişsin ve başka ülkelere örnek olsun.

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözü de hiçbir zaman akıllardan çıkmamalıdır. “Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.” Özgür olmak için, ilim ve fen yolunda ilerlemek için vatanımızın birliği ve dirliği için eğitim almamız şarttır. Hiçbir çocuğumuzun nitelikli bir eğitimden ve nitelikli bir öğretmenden mahrum kalmamalıdır. Eğitime ülke olarak her şeyden daha çok önem verilmelidir. Çünkü her türlü başarı ya da başarısızlığın sebebi eğitimdir, bilimdir. “En güvenilir yol gösterici bilimdir!”  Bilimin ana elemanları olan Türkiye’nin yüksek öğrenimli nitelikli üretici iş gücü teknikerler potansiyeli harekete geçirilmelidir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde hükümetleri çözülmesi gereken öncelikli politikaları arasında eğitim, özelliklede mesleki ve teknik eğitim bulunmaktadır. Ülke olarak tekniker potansiyeli harekete geçirildiğinde kimsenin bir şüphesi olmasın ki ülke olarak bulunduğumuz yerden daha yukarıya çıkacaktır. Yunus Emre şehri ÜNYE’ den herkesi sevgiyle saygıyla selamlıyor, sağlıklı günler diliyorum.


Bu haber toplam 316 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları