HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

FATMA CANBULAT ERDEM

FATMA CANBULAT ERDEM

Huysuz İhtiyar

28 Mayıs 2021 Cuma Saat: 18:36

"Huysuz bir ihtiyarım işte" diyerek kötü huylarını temize çıkarmaya çalışan, sevimli gösteren yakınınız olmuştur muhakkak. Onlar sürekli eleştirir, sizi her fırsatta yargılar, ne yapsanız bir kulp bulur, hiçbir şeyi beğenmez, hep kendi dediği olsun ister. Sadece bir doğru vardır ve o doğru kendi doğrusudur. Güler yüz göstermeyi, tatlı dille konuşmayı, takdir etmeyi bilmez, bunun bir zayıflık göstergesi olduğu yanılgısı içindedir. Böyle davranırsa yerinin sarsılacağından korkar aslında. İçten içe "aman yüzüne güzel bir şey söylemeyeyim de şımarmasın, başıma çıkmasın" diye düşünür. “Özünde iyi insandır!” lakin o özü bize karşı  davranışlarında pek göremeyiz.

Bakın bu olumsuz huysuzluk özelliklerini yazınca ne kadar da itici oldu değil mi? Hiç kimse de bunu okuyup "evet tam da ben, beni anlatmış" demez. Aslında ona bir ayna tutan da olmaz. Neden mi? Yaşına saygı, büyüklere saygı kavramları bizde fazlasıyla abartılmıştır çünkü. Büyüklerin lafının üstüne laf söylediğinde "asi, terbiyesiz, haddini bilmez" damgası yemen kaçınılmazdır. O nedenle de çoğunlukla bu kötü özellikleri onlara söylenmez, söylenemez. Ha söylendi, düzelir mi? dersen pek sanmam. O yine bildiğini okur çünkü o kendini hiç de öyle görmez. Huysuzluğun hoş bir şey olduğuna inandırmıştır kendini.

Değişmeye, dönüşmeye daha iyi olmaya niyet edecek olan kişinin kendisidir. Haydi, anneler, kayınvalideler, çok sevdiğimiz büyüklerimiz ve bahsettiğim huyları kendinde barındıranlar, hem kendi hayatınızı hem de çevrenizdekilerin hayatını cennete çevirmek istiyorsanız bu kötü huydan vazgeçmeyi deneyin. Bir güler yüz, bir tatlı dil yılanı bile deliğinden çıkarırsa bir insanı ne yapmaz. Size karşı sevgisi artar, hizmetini zevkle yapar çocuklarınız. Hayatınızı hem kendinize hem de çocuklarınıza zehir etmezsiniz. Cennet ve cehennemi aramak için öte dünyaya göçmemize gerek yok. İkisini de bu dünyada biz oluşturuyoruz. Zor bir insan olmayı mı? Uyumlu, güler yüzlü bir insan olmayı mı, seçeceğiz? Bu tamamen bizim elimizde.

"Huysuzum" diye övünmek yerine ; "iyi huyluyum"  diye sevinmeli, 

İnatçı, yargılayıcı, eleştiren olmak yerine; yumuşak huylu, hoşgörülü olmalı,

Haset ve art niyetli olmak yerine; gönlü güzel ve iyi niyetli olmalı

Kendi doğrularını başkalarına dayatmak yerine; farklılıklara saygı göstermeli,

Kusur görmek yerine; kusurları örten olmalı,

Ağzından kötü bir laf çıkması yerine; hayırlı bir laf çıkmalı,

Ne dersiniz tüm bunları yapabilsek dünyamız çiçeklenmez mi?

 


Bu haber toplam 254 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları