HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

MUSA KIRANLI

MUSA KIRANLI

“YOL KAVUŞTURANDIR, YOL MEDENİYETTİR”

3 Haziran 2021 Perşembe Saat: 17:40

Yol, elektrik, içme suyu, kanalizasyon, atık su gibi altyapı hizmetleri ile mimari esreler medeniyet göstergesidir. Eğitim, sağlık, kültür gibi medeniyet unsurları bu altyapı üzerinde yükselir. Bu hizmetlerin tamamında da teknik eğitimli nitelikli üretici iş gücü teknikerlerin emeği alın teri, sihirli dokunuşları vardır. Türkiye’nin yüksek öğrenimli teknik eğitimli nitelikli elemanlar potansiyeli göz ardı değil harekete geçirildiğinde Ülkemiz bulunduğu yerden daha yukarıya çıkacak teknikerlerin elinden tutan herkes kazanacaktır.

Atatürk'e doğuya okul mu yapalım yol mu yapalım diye sorduklarında; yol yapın ki ordu girebilsin demiştir. Devam eden süreçte ise okul ve yol olarak hizmet verilmiştir. Ayrıca o dönemler ulaşım aracı olarak demiryolu revaçtaydı o konuda da "demiryolları memleketin tüfekten, toptan daha mühim bir emniyet silahıdır" demiştir. Bugün de Cumhurbaşkanımız bu konuyu "yol medeniyettir" olarak dillendirmekte olup,

Sayın Cumhurbaşkanımızın yol, ulaşım konusunda her zaman bir ifadesi vardır; “yol hayattır, yol medeniyettir. Yolları olmayan ülkeyseniz medeni olmaktan bahsedemezsiniz.”  Yol medeniyettir. Ama medeni olmayanlar yolun kıymetini anlamazlar. Önünde cami bile olsa yol oradan geçecekse o camiyi yıkar, o camiyi gider başka yerde inşa ederiz' diyerek yol un ne kadar önemli olduğunu ve bu konudaki hassasiyetlerini ifade etmiştir ki bugün ki iktidar hükümetimizin en önemli eserleri yol ve köprülerimiz ulaşım alanında hizmetlerdir.

"Yol medeniyettir" Yol Kalkınmadır. Yol ilerlemektir.

Ünye-Akkuş-Niksar yolumuzun yapılması konusunda; Sanıyorum Ünyeliler olarak yıllardır hayal satılmasından bıkmış,  artık söz değil icraat bekliyoruz!

Evet; Akkuş Niksar yolumuz. Ünye’mizden geçen tarihi ipek yolu bir an önce iyileştirilmelidir. Bu sadece Ünye’mizin değil Tokat’ın Karadeniz’in, İç Anadolu’nun kavuşma heyecanıdır.

Akkuş-Niksar yolu; Ünye’miz ile birlikte Tokat’ın çok kıymetli çalışkan ve olağan bir gayret gösteren yöneticilerimiz, bölge milletvekillerimiz tüm bürokratlarımız ve stk temsilcilerimizin omuzlarında yük, sorumluluktur. Şehrimizin tüm enstrümanları birlikte duruş sergileyerek çok geç kalınmış olan Ünye, Akkuş, Niksar, Tokat Karadeniz’i iç Anadolu’ya bağlayan tarihi ipek yolu ile birlikte OSB, Lima, Üniversite ve Kültür merkezi bir an önce yapılmalıdır.

Ünye kamuoyu artık söz duymaktan yorulmuş, müjdeler dinlemekten sıkılmıştır. Sürekli müjdeler verip oyalamak, ortaya somut bir şeyler koymamak gibi bir anlayış adeta günü kurtaran bir gelenek halini almıştır.  Ünye-Akkuş-Niksar kamuoyu olarak laf, müjde değil icraat bekliyoruz. Ünye kamuoyu Müjdelerden usanmış, sözlere doymuştur.

Yıllardır Mevcut yolun iyileştirilmesi yapılacağı söylenmektedir. Söylenmeye de devam edilmektedir. Siyasilerimizin kamuoyuna müjde olarak sunduğu Ünye’mizin hak edip gerçekleşmeyen yatırımlardan bu tür açıklamaları sürekli yaparken icraatın gereğini ise bir türlü ortaya koymamaları düşündürücüdür. Oysa her şey hazır. Somut bir adım atılmalıdır. Karadenizli ve İç Anadolu birbirine kavuşturulmalıdır.

Hayat kurulmuş bir saat gibidir. Düzenli olarak ilerler. Geri dönüşü yoktur. Yani zamanı geriye alıpta bazı şeyleri değiştirmek mümkün değildir. Bunun içindir ki ilerde “ah keşke diyebileceğimiz, bedelini ağır ödeyebileceğimiz şeylere dikkat etmeliyiz.  Bugün oturduğumuz makamlar gelip geçici olup, görev sürecimizde arkamızda bıraktığımız eserler kalıcıdır.

Bölgemize her kim olursa bir eser bırakmış ise hepsinden Allah razı olsun. Sen ben, şu bu gibi kısır döngüler, kavga gürültü, ayrışmalar kimseye bir yarar sağlamaz, aksine zarar verir.

Daha önceleri Ünye’mize hizmetlerde bulunmuş yönetici ve bürokratlarımızın isimlerinin verilerek yaşatıldığı park vs sosyal alanlarımızdaki gibi Ünye Limanına Sayın Şükrü Yürür’ün, Üniversitemize ya da Ünye stadyumuna spor kompleksine (Allahım rahmetini bol eylesin) Sayın Refahittin Şahin’in veya Ünye otogarına Sayın İdris Naim Şahin’in isimlerinin verilmesi ve adlarının yaşatılmasının kime ne zararı olabilir. Herkes söylemleri dedikoduları ile değil ardında bıraktığı eseri ile anılır. Ünye binicilik tesislerine, hastane üst geçidine yapılan ya da yapılmakta olan Ünye halkının kullanımında olan tesis ve hizmet binalarına, gerek hayatta olanlara sağlıklı ömürler diliyorum, Allah rahmet eylesin vefaat eden değerlerimizin adlarının verilerek yaşatılması hizmet yarışında faydalı saygılı örnek alınacak bir davranış olacağını düşünüyorum.

Bu duygu ve düşüncelerimize karşı bir durum olacağını düşünmüyorum. Ünye’mizin ortak sesi;  artık söz duymaktan yorulmuş, müjdeler dinlemekten sıkılmış olacak ki herkes icraat görmek istemektedir.

Ordu büyükşehir Belediye başkanımız sayın bakanımız ve 19 ilçe belediye başkanlarımız ile birlikte özellikle kırsal kesimde çalışmalarını hızlandırdı. Dağlık, engebeli ve dağınık bir yerleşim düzenine sahip coğrafyaya rağmen dağ, tepe ve yamaçlar adeta Ferhat misali delinerek uzak bölgeler yollara kavuşturuluyor. Ünye-Akkuş-Niksar yolumuzun modernize edilmesi içinde Ünye Belediye başkanımız, Akkuş, Niksar, Tokat belediye başkanları birlikte Ankara ziyaretleri, yoğun gayretleri sayesinde inşallah somut bir adım ile artık söz edilmekten kurtulacaktır. Yunusun şehrinde Yunus gibi sevgi ve hoşgörü içinde yaşamak dileğiyle herkesi sevgiyle saygıyla selamlıyor, sağlıklı günler diliyorum. Adları konulmasa da Ne mutlu görevi süresinde ardında bir eser bıraka yüreğimizde adı olanlara…

Teknikerler Derneği ORDU İl Başkanı Musa Kıranlı

 


Bu haber toplam 305 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları