HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev

MİSAFİR KALEM

MİSAFİR KALEM

ÇAMURA HAYAT VEREN SON SAMURAY (SAİT KAPICIOĞLU)

12 Haziran 2021 Cumartesi Saat: 17:57

Çamura hayat veren çömlekçi Salih Usta'mızı kaybettik. Hem de trafik canavarı ile.

Salih Usta çömlekçiliğin son samurayı idi. Çamura hayat vermek için yaşamı boyunca çömlekte canla başla çalıştı. Sonunda bir samuray gibi tezgahını terk etmek zorunda kaldı.

Salih Usta ile Ünye'nin çömlek sanatı da tarihe gömülmüştür.

Yetmiş yıl öncesine kadar Ünye'de 21 çömlek fabrikası vardı. M.Ö. den beri. Mahallemiz adını bu sanattan almıştı. Şimdi sadece ismi kaldı.

Çoluk çocuk çömlekte çalışır, herkes rızkını bu işten kazanırdı.

Çömlek kırıntılarından yalılarımız kırmızı taşlıydı. Kırmızı taşlı yalılar dünyada sadece Ünye'de idi.  Fırınlar fire up olunca sonbahar soğuklarında közlerinden mangallarımız ısınırdı.

Plastik çıkınca çömlekçilik can çekişti. Muhtar İbrahim, can havliyle tek kalan fabrikayı sürdürdü. Ondan sonra Karabacak ustaların akrabası Salih Usta ile çömlekçilik yaşama veda etti.

Salih Usta sadece çömlekçi değildi. Hümanist, erdemli bir insandı. Fabrikasının etrafı hayvan barınağı gibi idi. İşe başlamadan önce onları kendi imkanları ile beslerken her birini isimleri ile çağırırdı.

Ben de kendisini sık sık ziyaret eder, ona topaç yapardım. Bu dayanışmamızda en çok çömlekçiliği sürdürecek bir mekanın yapılmasını dilerdi.

Kara gün geldi: Ana yolda hayvanlarını toplarken trafik canavarına mağlup oldu.

Ölen çömlekçilik O'nun vasiyeti ile bir mucize gerçekleşerek tekrar dirilebilir mi? Topyan'nında çamura hayat veren çömlekçiler anıtını 10 yıl önce dikmiştik. En azından anıları orda yaşıyor. Ayrıca yapılacak olan Türk- Japon kültür merkezinde seramik tezgahı da çalışacaktır.

Bu yetmez. Kendi elimizle öldürdüğümüz, asırlarca Ünye kültür simgesi olan çömlekçiliği elbirliği ile tüm STK ve belediye desteğinde yaşama geçirmemiz boynumuzun borcudur.

Çömlekçilik Derneği ile yola çıkıyoruz. Çamura hayat veren çömlekçilerimize bir vefa borcumuz ile Ünye'nin tarihi sanatını yaşatacağımıza inanıyorum.

Çömlekçi Samurayların anıları Topyanı’nda yaşıyor.

 

 


Bu haber toplam 582 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları