HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev

MİSAFİR KALEM

MİSAFİR KALEM

ÜNYE KENT GAZETEM ARTIK EKRANDA (CİHAN ODABAŞI)

28 Haziran 2021 Pazartesi Saat: 18:27

Bizim Postacı Bu hafta gelir mi?

 On yıla yakındır, Ünyekent Gazetesi posta ile adresime geliyordu. Postacı hemşehrim olunca sağolsun, en azından haftalık olarak kağıt baskı gazeteleri adresime getiriyordu. Bazen on beş gün , bazen de izni çıktığında gazeteler aylık olarak topluca gelebiliyordu. Toplu olarak geldiğinde 20-25 adet gazeteyi tek tek detaylı incelemek uzun zamanımı alıyordu.

 Bu yılın (2021) şubat ayından itibaren artık gazetelerimi aynı postacı getirmiyor. Bu durumdan işgillenen bizim postacı bir evrak teslimi için geldiğinde sordu : 

 -Abi senin gazeteler gelmez oldu . 

-Ne oldu bir sıkıntı mı var. diye sordu. 

 Ben de ; 

 -Gazeteleri artık başka postacı getiriyor dedim. 

 -Nasıl yani , Abi bu bölge benden sorulur. 

-Buraya gelen bütün evrakları ben dağıtırım. 

-Başka bir posta görevlisinin getirmesi mümkün değil. deyince.. 

 Otur sana bir çay söyleyeyim dedim. Benim gazeteleri artık dijital postacı getiriyor. Siz haftada bir getiriyordunuz veya onbeş günde bir ya da ayda bir , o her gün sabah saat 9:00 da gazetemi bana teslim ediyor . Hem de taa Ünye’den Buraya, dakikalar içinde teslim ediyor gazeteyi. Bu sayede, Ünye Kent Gazetemi aynı gün okuyabiliyorum. Hem hızlı hemde daha az maliyetle. 

 -Abi haklısın, artık bizim meslekte  yerini yavaş yavaş teknolojiye bırakıyor diye ilave etti.

 2020 yılının Aralık ayında Gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Hacer Hanım aradığında, gazetenin dijital olarak, basılıp abonelerin e-posta adreslerine gönderme imkanı varmı diye sormuştum. Esasen bu konu biraz teknik altyapı da gerektiren ama sonuçları uzun vadede güzel olacak bir konuydu. 

 2021 yılı için Aboneliğimi yenilediğimde, bir süre gazeteler basılı olarak postaneden gelmeye devam etti. Sonrasında, sanıyorum, 2021 yılının Şubat ayı gibi, artık dijital olarak e postama gelmeye başladı. 

 Dijital Gazete hem avantajlı hem çevreci hem de tasarruflu

 Pdf formatında elektronik (dijital) ortamda hazırlanan gazete, her gün saat 09:00 gibi e posta adresime geliyor artık. Aslında bu sayede hem zamandan hem dağıtım maliyetlerinden hem de çevreyi koruma yönüyle, kağıttan tasarruf edilmiş oldu. 

 Özellikle Ünye Kent gazetesinin, Ünye dışındaki aboneleri içinde umarım yakın zamanda daha gelişmiş bir sistem ve altyapı oluşturulacaktır. Teknonojinin akıl almaz bir hızda ilerlediği, değişim ve dönüşümün artık saatler düzeyine indiği günümüzde, birçok yayın organı dijital sisteme hızlı bir şekilde geçiyor. 

 Sadece gazeteler değil, Televizyonlar ve radyolarda teknolojinin gelişiminden olumlu yönde istifade edebiliyorlar. Ünyede uzun yıllar yayın yapmaya devam eden Ünye Flash FM’in canlı yayınlarını artık bir tıkla Youtube’dan izleyebiliyoruz. Memleketten güncel bilgileri hızlı ve doğru bir şekilde öğrenme imkanımız var. 

 Dijital Dönüşüm Artık bir zorunluluk haline geldi. 

 Yerel Medya kuruluşlarının ayakta kalabilmesinin en önemli şartlarından biri, teknolojik alt yapılarını güçlendirmek ve çağın gerektirdiği güncel yazılım ve donanımlara sahip olmakla birlikte bu yazılım ve donanımı çok iyi kullanabilen nitelikli bir personel kadrosundan geçiyor diye düşünüyorum.

 İlk Dijital Abonelik

 2-3 Yıldır dijital olarak takip ettiğim abone olduğum 1-2 gazete ve dergi var. Mesela Ulusal ölçekte yayın yapan Sanayi Gazetesi bunlardan biri. Ünye Kent Gazetesinin ilk dijital abonesi olmaktan da ayrıca mutluluk duyuyorum. 

 Çevreye duyarlı,  çağın gerektirdiği bir altyapı ile bu imkanlara kavuşabilmek gerçekten çok güzel. Dijital gazete aboneliği sayesinde gazetemi en ince detayına kadar, istediğim gibi büyütüp küçülterek okuma imkanım oluyor. 

 Haberlere güncel olarak ulaşabiliyorum. İşyerimde evde ya da dışarıda istediğim her yerde gazete geldiği anda otomatik bildirim sayesinde hemen okuma imkanım var. Bizim postacı ise şimdilik sadece kargo ve evrak getirmeye devam ediyor. Arada oturup gene çay içiyoruz. :))) 

 Kağıt Baskılar Ne olacak ?

 Dünyanın ileri gelen medya kuruluşları yaptıkları uzun vadeli öngörüde 2040 yılına kadar, gazete kavramının tamamen kalkacağını savunsalar da, ben aynı görüşte değilim. Dijital dönüşümü sağlam bir altyapı ile yakalayabilen yerel medya, uzun yıllar varlığını devam ettirecektir. 

 Belki, önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde (biraz iddialı olsa da) basılı gazetelerin tamamen yerini ditijal baskılı gazetelere bırakacağını öngörmek , doğru bir yaklaşım olacaktır, kanaatindeyim.

 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Katkı

 Dünya nüfusu hızla artarken, insanlık, hayatın ve kaynakların daha verimli nasıl sürdürülebilir olduğu konusunda ortak mutabakatlar oluşturuyor. Ünye Kent Gazetesi de bu bağlamda Küresel Ölçekte devam eden önemli bir proje olan, Sürdürülebilir Kalkınma İlkeleri’ne dijital Gazete Yayını ile başlamış oldu diyebilirim. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.

 Bununla birlikte, hatta , Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı ile güzel bir proje bile yapılabilir. Bu arada, Ünye Kent Gazetesini Ünye dışındaki , Dünyanın değişik yerlerinde yaşayan, ilgili bütün hemşehrilerime öneriyor, tavsiye ediyorum. İş İnsanları, Akademisyenler, İdareciler, Yöneticiler, Siyasetçiler, Memurlar, Çalışanlar, Öğrenciler, Öğretmenler, Doktorlar, Avukatlar.. ismini sayamadığım diğer bütün paydaşlar ve hemşehriler. Bu gazeteye ulaşmak artık çok kolay. Ünkent Gazetesi artık ekranımızda. Hayrlı Olsun. 

Saygı ve Selamlarımla, herkese sağlıklı günler dilerim. 

 Cihan ODABAŞI

21.06.2021 Pazartesi

 Not Fotoğraflar

Diğer Sayfadadır.

(Haber içeriğinde kullanılması için) 


Bu haber toplam 684 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları