HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
21 Eylül 2019 Cumartesi
Fındık Fiyatı


14.00 TL - 14.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri

KÜRŞAT KESLER

KÜRŞAT KESLER

Ünye’de Ramazan

29 Mayıs 2018 Salı Saat: 08:18

Yurdumun her bir köşesi gibi Ünye’miz de ramazanın rahmet, bereket ve feyzini yaşıyor. Ağızlar oruç, alınlar secdede, eller duada Allah’tan mağfiret dileniyor. Her ramazan olduğu gibi yine Ünye’de ramazan ayının kalbi Ünye meydanında atıyor. Özellikle iftar saatinden sahura kadar adeta iğne atsan yere düşmez. Tıklım tıklım olan meydan insanın ruhunu okşuyor.Meydanı çepeçevre saran küçük dükkanlarda ramazan alışverişi canlı tutulmaya çalışılıyor. Hediyelik eşya satan mı camlara yazı yazan mı ararsın kitapçılar, tuhafiyeciler, ayakkabıcılar vs. hep bu küçük dükkanlarda ramazan ayı boyunca Ünye halkına hizmet veriyor. Meydanın dışında Ünye’de bu ay içerisinde Gölevi Mahallesi’ne doğru sıra sıra dizilen kafeler milleti ağırlar. Gece boyunca oradaki hareket hiç bitmez. Bunların dışında istersen Çakırtepe’ye çıkabilir Ünye’yi seyre dalabilir veya Yüzüncü yıl, Yunus Emre ve Atatürk parkında hafif müzik eşliğinde gündüzün yorgunluğunu atabilirsiniz.

 

Karagöz seyri değil, gözyaşı dökme ayı

Bilinmezi bilirler bilseler ağlamayı

 

Gündüzleri Ünye kalabalık ve bir o kadar da sessizdir. Herkes kurumuş toprakların yağmur duası gibi  iftar saatini bekler durur. Ağızları bıçak açmaz.Sahil şeridinde kordon boyu gezenleri gündüz saatlerinde çokça görmek mümkündür. Açık mekanlarda oturanlar denizden gelen serinliği tüm bedeninde hissederler. Akşam iftar saatlerinde ise caddeler boşalır. Açık pencerelerden çatal, kaşık sesleri gelir. Meydan fırtına öncesi son sessizliği yaşar. Geceleyin ise rahmet ayının tüm bereket ve esenliği sanki Ünye meydanına akıyormuş gibi tüm Ünye halkı meydana toplanır.Meydanda adım atacak yer bulunmaz.

 

Gönderdi Hüda çün bize mihman ramazanı                                       

Hoş tutmağa niyet edelim biz dahi anı

 

Küçük dükkanların sardığı meydanın ortasında padişah otağı gibi koskoca bir çay ocağı vardır. Meydanın bir köşesine kurulan sahnede meydanı inleten müzik sesleri eşliğinde halk küçük ev gibi boyanmış dükkanlardan gah alışveriş yapar gah oralarda bir şeyler yer içer. Sahnenin önüne toplanan çocuklar kabına sığmayıp taşarlar, cıvıl cıvıldırlar. Bu cümbüşün en çok tadına varan çocuklardır. Sahnenin altında veya sahnede çocukları eğlendiren  bir sürü palyaço önderliğinde sayısız çocuk oyun oynar. Sandalye kapmaca her gecenin vazgeçilmez oyunudur.  Gruplar müzik eşliğinde erkekler ve kızlar ayrı ayrı olmak üzere bu yarışmayı birinci olarak bitirmek isterler. Çünkü birinci olan çocuklar için ücretsiz dondurma ve ödüller vardır. Bazen çocuklar müzik eşliğinde sıra sıra dizilirler ve el çırparak bir biri etrafında döner dururlar. Ailelerde barikatların hemen arkasında neşeyle oynayan çocuklarını alkışlar. Gurur ve sevinçle oturmuş onları izlerler. Bu hengame devam ederken birden her camiden ezan sesleri yükselir. Müezzin teravih namazına çağırır insanları. Teravih boyunca sokaklar camidekilere saygıdan sessizleşir.

 

On bir aydır gideli biz de çekerdik hicran

Merhaba etti bizimle yine şehr-i ramazan

 

Bazen duruma göre sahnede ramazanının ehemmiyetine uygun bir şekilde oyunlar oynanır, ilahi gösterileri yapılır ve semazenler gelir., konuşmalar yapılır. Sevgililer ellerinde birer dondurma ile meydanı gezer, etrafa bakar. Meydandan ayrılanlar gece boyunca evlerine gitmeden önce denizi seyre dalarlar.Gece geç saatlere kadar devam eden bu eğlenceli saatler saat bir iki gibi yavaş yavaş kendini sessizliğe bırakır. Meydan ve caddeler boşalmaya başlar. Çünkü sahur vakti gelmiştir. Daha evlerde sahur için yemekler hazırlanıp yenilecek ve yarın ki oruç için hazırlık yapılacaktır.

 

Ne güzelsin Ey hayırlı ay Ramazan

Özlemimsin, hasretimsin, beklediğimsin.


Bu haber toplam 1.154 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları