HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Temmuz 2018 Cuma
Fındık Fiyatı


9.00TL
PUAN DURUMU

BAL LİGİ 4. GRUP PUAN DURUMU
NoTakımAAVP
01FATSA BELEDİYESPOR563865
02ÜNYE 1957 SPOR502951
03YENİ AMASYA SPOR442050
04LADİK BELEDİYESPOR331749
05ÇARŞAMBASPOR37945
06ŞARKIŞLA BELEDİYESPOR382144
07ATAKUM BELEDİYESPOR461643
081926 BULANCAKSPOR30132
09TURHALSPOR24-832
10SİNOPSPOR24-1826
11GÖRELESPOR35-1424
12SİVAS DEMİRSPOR19-3716
13ETİ LİSESİ GENÇLİKSPOR19-2815
14ORDUSPOR20-46-1
NAMAZ VAKİTLERİ

TAMER UYSAL

TAMER UYSAL

Teleferik Meselesi ve Güzergâh Tartışmasına Bir Katkı

13 Mart 2018 Salı Saat: 11:53

Büyükşehir Belediye Başkanımız Enver Yılmaz Beyin Atatürk Parkına Teleferik açıklaması sonrası Ünye Kamuoyu ciddi ciddi Teleferiği tartışmaya başladı. Organize Sanayi Bölgesi olumsuzluğunun ardından bir gündem saptırma açıklaması mı idi yoksa büyük şehrin ilk yatırım çalışması mı? Ben samimi bir yatırım sözü olduğu kanaatindeyim.

Öyle zannediyorum ki bu konu biraz daha gündem de kalacak. Siyasi parti temsilcilerinden ve halktan bir grup Ünye’nin daha öncelikli OSB, Üniversite ve Liman gibi ihtiyaçları olduğunu bunun o ihtiyaçları örteceğini ifade ediyorlar. Bu böylemidir gerçekten. Hiç sanmıyorum. Bu sıralanan ihtiyaçlar Ünye’nin gerçekten olmazsa olmazlarından. Ancak bu yatırımlar Büyükşehir’in alanına giren yatırımlar değil ki. Tabii ki Ünye Belediye Başkanı ve ekibinin yürüttüğü ve Büyükşehir’in bizzat yatırım alanına giren konular yok mu? Veya kendilerini rüzgârın önündeki yaprak gibi Enver Bey bize ne sunarsa amenna mı diyorlar? Hayır. Ne Enver Bey, ne de Ünye ekibi böyle bir düşüncedeler. İhtiyaçlar belirlenmiş yapılabilecekler imkânlar ölçüsünde istişare ile planlanmaya çalışılıyor.

Gelelim Teleferik meselesine. Teleferik bu planlamaların dışında bir öneri idi diye düşünüyorum. Bir bakıma Büyükşehir Belediye Başkanımız Ünye’ye bu yatırım yakışır diye düşünmüş olabilir. Prestijli bir yatırım. Ancak güzergâh gerçekten tartışılabilir.

Ticaret Borsamız, Genel Sekreter Mehmet Gür başkanlığında Eylül 2013 tarihinde “Ünye İstihdam ve Sosyo-Ekonomik Yapı Raporu “hazırladı. Otuz yedi sayfadan oluşan raporun otuz birinci sayfasında Teleferik projesini ele alarak şu değerlendirmeyi yapıyorlar.” Bir yörenin turizm merkezi haline getirilmesinde hayata geçirilecek önemli stratejilerden biri, doğal koşulların elverdiği ölçüde tüm turizm türlerinden yararlanmaktır. Ülkemizde deniz turizmine ağırlık verilmesi diğer seçeneklerin yeterince değerlendirilmemesine neden olmaktadır. Ünye’de bu konuda ülke genelinden farklı olmayan bir görünüme sahiptir. Ünye’de yapılacak bir teleferik hattı ilçenin turizm seçeneklerinin arttırılmasında önemli bir görev üstlenebilir.

Bu projenin amacı Ünye’yi gerek çevresindeki il ve ilçeler açısından bir cazibe merkezi haline getirmek ve gerekse de Ünye’den geçen tur otobüslerinin şimdilik %10 olan konaklama oranı tur programlarına Ünye teleferik gezisini de katmalarını sağlayarak artırmaktır.”

Teleferiğin neden yapılması gerektiği ifade edildikten sonra birde güzergâh önerileri sunulmuş. “Çakırtepe, Kızılkaya, Ünye Kalesi alternatifleri sunulduktan sonra denizden yüksekliği göz önünde tutularak bu projenin Asarkaya ya yapılması bizce daha uygundur” denilmiş.

2009 yılında Kent Ormanı olarak düzenlenen Asarkaya gerçekten bölgenin cazibe noktası olduğunu ifade edebilim. Denizden 385 metre yükseklikte dört bin hektarlık bir alanda on binden fazla ağaç bulunan bir oksijen deposu olan bu mesire alanı cazibesini de gün geçtikçe artıracaktır. Sadece Ünye’ye değil çok geniş bir alana hizmet veriyor olması hizmet alternatifini artırmayı da gerektiriyor. Bu güzergâha yapılacak Teleferik hattının Asarkaya’ya yapılacak hizmetlerinde çeşitliliğini artıracağını ve senenin on iki ayı bu bölgenin canlanacağını düşünüyorum.

Ordu Teleferiği 510 rakımlı Boztepe’ye 9 milyona mal olmuştu. Açıldığından bu zamana 2.5 milyon insan kullanmış. Yani üç yılda 2.5 milyon insan Teleferikle Boztepe’ye çıkmış. Yazları günde on bin kişi kullanıyormuş. Hadi biz bunun yarısını Teleferikle Asarkaya’ya çıkardığımızı düşünelim.  


Bu haber toplam 617 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?