HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

RECEP ÖZCAN

RECEP ÖZCAN

İyilik

12 Temmuz 2021 Pazartesi Saat: 18:52

Yaşadığımız hayatta iyi ile kötü, iyilik ile kötülük, iyilerle kötüler iç içedir. Bazen de birliktedir, bazen se açık ve net birbirinden ayrıdır. İnsanı düşünün, içinde hem iyilik, hem de kötülük barındırır. Bir insanı iyi veya kötü olduğunu görünüşte anlamak imkânsızdır, fakat davranışlarını sergilediği zaman anlaşılmaktadır.

Kötülük olmadan iyilik, nasıl iyi olarak gözükebilir? İyilik olmayınca, kötülük nasıl alt edilecektir. Dilenci ve yoksul olmazsa, zengin nasıl seçilir ve öne çıkar! Cennet iyilerin yurdu, cehennem kötülerin zindanıdır.

Bazen iyi ile kötü birbirine benzer, görünüşüyle ayırt etmek mümkün olmayabilir. Birbirlerine benzer görenler hata yapmış olurlar. Zehirle panzehir birbirine benzer,  hatta tatları da ikisinin acıdır. Bunu, ancak insanlar birbirinden ayırt ederler. Zehir kötüdür ölüme zindana götürür, panzehir iyidir şifaya götürür. Birinden dert gelir, birinden deva.  İyiyi, iyiliği seçebilmek, o yeteneğini insan olarak kullanabilmek gerekir.

İki sözü birbirinden akılla ayırt etmek mümkündür. Akıl insanın güneşi gibidir, güneş her şeyi aydınlatır ne olduğunu gösterir. İyi sözle, kötü sözü birbirinden ayırt etmek de bizim güneşimiz akılla olur. İyi ve kötüyü birbirinden ayırt edebiliyorsan aklın yerinde ve çalışıyor demektir.

İyinin temsilcisi Habil, kötünün temsilcisi ise Kabil olarak görülmüştür. Diğer taraftan iyi deyince melekler, kötü deyince ise akla gelen şeytandır. İyi insanları gördüğümüzde melek gibi biri, kötü ve kötülük yapan insanlara rastladığımızda şeytanlaşmış diye ifade edilir.

Melekler iyilik tarafındadır, şeytan ise kötülük tarafta yer alır. İnsanlar ise iki yönü vardır hem iyilik hem de kötülük yaparlar. İnsanları tamamen iyilik tarafına sevk etmek mümkün değildir. İçinde kötülük yapan veya kötü davranışlar gösteren mutlaka olacaktır. Yaşanılan bu olayları buna göre değerlendirmek gerekir. İyilik için elimizde mutlaka iyilik anahtarı bulunmalıdır.

 İyiliği sevmeyeniniz yoktur. Biz kendimize iyilik yapılmasını hep isteriz. Çünkü iyiliğe ihtiyacımız var. Fakat başkasına iyilik yapmayı sevmeyiz veya yapmak istemeyiz. İyiliği yapmak zordur. Başkasına iyilik eden aslında kendine iyilik yapmış olur. İyilik edenleri Allah sever, sevilen kişi ise iyilik görür. Bunun için kendinize iyilik yapmaya devam edin.

Allah; iyiyi, iyiliği, iyilik yapanları, temiz olanı, sabredenleri, güzel davrananları, adil davrananları, sevmektedir. “İyilik edin, kuşkusuz Allah iyilik edenleri sever.” (Bakara 195) Allah; kötüyü, kötülüğü, kâfir, zalim, kibirli olanı, bozguncuları, yalancıları vb. sevmez. “Şüphesiz ki O, zalimleri sevmez.” (Şûrâ 40)

Bazen olaylar dış görünüşü ile değerlendirme yapılmaktadır. O olayın iyi veya kötü, hayırlı veya hayırsız olduğunu bilınmez. Sonucu önceden bilme yeteneğini her insanda olmayabilir. Sonucu bakmak gerekir. Anlayış ve idraki de Allah cc. nasip eder. Gelecek için hep Allah hayırlısını nasip etsin diye duada bulunmaktan başka çare yoktur.

Musa (as) ile Hızır birlikte yolculuk yaparlar. Hızır, içi insan dolu gemiyi eline aldığı bir baltayla deler. Yolda gördüğü bir çocuğu öldürür. Yıkık bir duvarı da tamir eder. Hızır’ın yaptığı bu işlere Musa (as) aklı almaz.

Hızır (as) şöyle açıklar: “Gemi var ya, o, denizde çalışan yoksul kimselerindi. Onu kusurlu hâle getirmek istedim. (Çünkü) onların arkasında, her (sağlam) gemiyi gasp etmekte olan bir kral vardı.

Erkek çocuğa gelince, onun ebeveyni mümin kimselerdi. Bunun için (çocuğun) onları azgınlık ve nankörlüğe boğmasından korktuk. Böylece istedik ki, Rableri onun yerine kendilerine, ondan daha temiz ve daha merhametlisini versin!” 

Duvara gelince, şehirde iki yetim çocuğun idi; altında da onlara ait bir hazine vardı; babaları ise, salih bir kimse idi. Rabbin istedi ki, o iki çocuk güçlü çağlarına erişsinler ve Rabbinden bir rahmet olarak hazinelerini çıkarsınlar. Ben bunu da kendiliğimden yapmadım. İşte, hakkında sabredemediğin şeylerin iç yüzü budur!”

İyilik için sabır gerekir. İnsanların her zaman iyiliğe ihtiyacı var. Bizimde ihtiyacımız var. Ayrıca, sonucunda neyin iyi neyin kötü olduğunu bilmediğimiz hayatta iyilik içinde yaşamak herkesin hakkıdır. Bu hak, gasp edilmeden iyilik içinde yaşayınız. Ve iyilikler sizlerin olsun.

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu haber toplam 995 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları