HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

MUSA KIRANLI

MUSA KIRANLI

Bayramlarımız

14 Temmuz 2021 Çarşamba Saat: 18:50

Bayramlarımız ülkede ki milli bilinci oluşturması açısından son derecede önem teşkil ederler.

Maalesef günümüzde gerek milli bayramlarımız gerekse dini bayramlarımız amaçlarından sapmış, bir tatil şekline bürünmüştür.

“Bayram nedir” diye bir soru yönelttiğimiz zaman akıllara ilk olarak tatil gelir. Evet, günümüzdeki bayramların çoğu tatil amaçlı olarak kullanıldığı için bu cevabın verilmesi çok normaldir.

İç içe huzur içinde ve en önemlisi de birlik dayanışması içinde yaşadığımız bu günler bizler için oldukça önemli olan bayramın asıl amacı insanlardan uzakta tatil yapmak değil, eş-dost, akraba ziyaretlerine gidilerek bayram kutlamaktır.

“İyi şeyler düşünürseniz iyi şeyler olur. Kötü şeyler düşünürseniz kötü şeyler olurTüm okuyucularımız ve hemşerilerimizin gönlünden geçen güzel bayramlar olması dileğimle Kurban Bayramını tebrik ediyorum.

Ülkece kutladığımız milli bayramlarımız ile birlikte iki dini bayramlarımız vardır. Gerek milli, gerekse dini bayramlarımızın her biri ayrı bir anlamı ifade eder.

Millî bayramlarımız, bir ülkede kutlanan ulusal içerikli bayramlara verilen ad olup, Dini bayramlar ise, yeryüzünde yaşayan çeşitli dinlere, topluluklara ait insanların inançları doğrultusunda kutladığı günlerdir.

Dini bayramlar Ramazan ve Kurban Bayramı iken; milli bayramlar ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, 30 Ağustos Zafer Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Dini bayramlar, yeryüzünde yaşayan çeşitli dinlere mensup toplulukların belli bir tarihte, yılda bir kere bir veya birkaç gün sevinç gösterileriyle ve ayinlerle, ritüellerle kutladığı günlerdir. ... Dini bayramlar, ulusal bayramlardan farklı olarak ay takvimine göre düzenlendiğinden her yıl 10 gün erken gelirler.

Milli bayramlar ayrı anlamları olan bayramlarımız olup, her yıl kutlanmaktadır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Her yıl 23 Nisan'da kutlanan bir milli bayramımızdır. Yılın kutlanan ilk milli bayramı olma özelliği taşımaktadır. 23 Nisan hem Türkiye Cumhuriyeti'nin hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin milli bayramları arasında yer almaktadır. Bu milli bayramın önemi ise Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılması ve Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bugünü çocuklara armağan etmesidir. İlk kez saltanatın kaldırılması ile birlikte 1922 yılında kutlanmaya başlanmıştır.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı

Resmi bayramlarımızdan bir tanesidir. Her yılın 19 Mayıs’ında kutlanır. Atatürk'ün Samsun'a Bandırma Vapuru ile çıkmasını atfeden bir gündür. Bu bayram Kurtuluş Savaşı'nın da başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda 19 Mayıs bayramı Türk gençliğine armağan edilmiş bir bayramdır.

30 Ağustos Zafer Bayramı

Yunanlıların İzmir'den sürülmesi ve düşman işgalinden kurtarılmasını anılan bir bayramdır. 30 Ağustos'ta kutlanmaktadır. Büyük Taarruz'un zafere ulaşması ve Türk yurdunun düşmandan arındırılmasına atfedilen bir gündür. Her yıl devlet kurumlarınca kutlanan bir gündür. Hem Türkiye'nin hem de Kuzey Kıbrıs'ın milli bayramıdır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Cumhuriyet'in ilan edilmesine özel oluşturulmuş bir milli bayramdır. Cumhuriyet bayramı Türkiye'de 29 Ekim'de kutlanmaktadır. Cumhuriyet bayramı resmi tatil içeren bir bayramdır. Aynı zamanda Türkiye dışında Kuzey Kıbrıs'ta da yine milli bayram olarak kutlanmaktadır.

Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz 2016 gününde darbe girişiminden sonra halkın direnişi sonucu elde edilen zafere atfedilen bir gündür. Demokrasi ve Milli Birlik Günü de resmi tatil olan bir gündür.

Müslümanların iki dini bayramı vardır.

Bu bayramlar Ramazan ve Kurban bayramıdır. Ramazan ve Kurban bayramları hicretin ikinci yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Dini bayramların ulusal bayramlardan bir diğer farkı ise ay takvimine göre düzenlendiğinden her yıl bir önceki yıla göre 10 gün erkene gelir. Bayramın bir önceki gününe arafe deniliyor.

Ramazan Bayramı

Ramazan ayı boyunca farz olunan orucun sonunda kutlanan bayramdır. Şeker Bayramı olarak da ifade edilen bu bayramın ilk günü, Şevval ayının birinci günüdür. Ramazan ayında sonra yani Şevval Ayı içinde 6 gün oruçlarını tutmanın da çok büyük bir sevabı vardır.

Kurban Bayramı

 Hz. İbrahim Peygamber döneminden itibaren günümüze taşınan ibadeti olan bayramlarımızdan bir diğeridir. Bu bayram kurban kesme ibadetinden gelir. Öncelikle Hac vazifesini yerine getiren ve hacda kurban kesilmesi makbuldür. Hacca gidemeyen Maddi gücü elveren Müslümanların kestirdiği kurban eti, evine et girmeyen, durumu olmayan kişilere dağıtılarak onların da et yemeden mahrum bırakmadığı yardımlaşmanın, hayrın bol olduğu bir bayramımızdır. Bu, Müslümanlar arasındaki dayanışma ve kardeşlik duygusu artar.

Dostluğu, aşımızı, ekmeğimizi, soframızı, sevgimizi ve geleceğimizi, birlik ve beraberliğimizi en sıcak şekilde hissedeceğimiz bir “Kurban Bayramı” yaşamamız dileğiyle herkesi saygıyla selamlıyor, sağlıklı keyifli günler diliyorum.

Okuduğum bir Alıntıyı da paylaşmak isterim:

Japon mimarlardan biri evini baştan aşağı yeniliyor. Tamirat esnasında söktüğü kapılardan birinin duvarla irtibatlı bölümünde, iç kısmında, iki tahta arasında sıkışıp kalmış bir kertenkele görür. Biraz daha dikkatli baktığında kertenkelenin canlı olduğunun farkına varır. Onu oradan kurtarmaya çalışırken bu kez kertenkelenin bir ayağından duvara çivilenmiş olduğu görür.

On yıl önce yapılan eve kapısı takılırken dışardan çakılan bir çivi, o an kapıyla duvar arasında bulunan kertenkelenin ayağına isabet etmiş olmalı diye düşünür Japon mimar. Peki nasıl olmuştu da bu kertenkele, bir santim bile kıpırdayamadığı bu karanlık duvar boşluğunda on yıldır canlı kalmayı başarmıştı.

Mimar, tamirat işlerini bir kenara bırakarak kertenkeleyi izlemeye başlar. Bu kertenkelenin sadece havayla beslenmediğine göre, bunca yıl yaşamını nasıl sürdürebildiğini merak eder. Bir süre sonra duvar boşluğunda bir hareket olur. Japon mimar, nereden çıktığını fark etmediği başka bir kertenkele görür. Gelen kertenkele, yerinden kıpırdamayacak halde olana ağzından yiyecek taşıyor. Bu kertenkele belki de diğerinin annesiydi, belki eşi, belki de arkadaşı. Kim bilir?

Ama bilinen bir şey var ki aralarında güçlü bir bağ sevgi, birinin bıkıp usanmadan diğerini hayatta tutabilmek için ona yiyecek taşımasına neden olmuştu.

Hayat şartlarının bu şekilde sevgiyi ve sevmeyi unutturduğu bu zamanda, insanlar arasında böylesi sevgiye rastlamak o kadar zor ki. Allah kimseyi bir başkasına muhtaç etmesin! Ama öyle ki herkese yanıbaşında böylesi sevebilen birisini nasip eylesin. Allah bizlere en iyisini değil, en hayırlısını nasip etsin. Okurlarım başta olmak üzere tüm hemşerilerimizin Kurban bayramı sevgi ve dostluk içinde geçsin. Sağlıcakla kalın…

 

 

 


Bu haber toplam 227 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları