HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

HİSSELİ KURBAN KESİMİ VE HİSSE TAKSİMİ

15 Temmuz 2021 Perşembe Saat: 19:02

İslâm Dini, bir anlamda da İnsan Dini oluşu nedeniyle bütün kuralları kolaylık ve insan ruhuna yatkınlığı ile öne çıkar. Hisseli kurban kesimi kolaylığı da bunlardan birisidir. Sığır cinsi büyükbaş hayvanlar, bir kişi olarak tek başına kurban edilebileceği gibi yedi hisseye bölüştürülerek ortaklaşa da kurban edilebileceği kolaylığı  getirilmiştir. Keçi-koyun cinsi küçükbaş hayvanlar, sadece bir hisse olarak kurban edilir; bölüştürülemez. Sığır-manda ve deve gibi büyükbaş hayvanları yedi kişi ortaklaşa olarak, yedi kurban niyeti ile birlikte keserler ve etini de yedi eşit parçaya taksim ederek aralarında paylaşırlar.

Işte ben, bu günkü yazımda - İlâhiyatçı oluşum nedeniyle - ortaklaşa kurban kesmenin bazı inceliklerini,  siz değerli okuyucularımla paylaşmak istedim. Çoğu zaman bilinen şeylerdir; camilerde çokça anlatılır ama, uygulamalarda yanlışlıkların yapıldığı da  bir gerçektir. Doğru yapıldığı sanılan yanlışları gidermek, küçük hatalar gibi görülse de önemsediğim ve kurban ortaklığının ruhuna zarar verecek nitelikteki hataları gidermek amacıyla konuyu kısaca, şu şekilde özetlemek istiyorum.

 Hisseli  Kurban  Kesimi

 Müslümanlar, kurban bayramının "Eyyâm- ı  Nahr " denilen ilk üç gününde kurbanlarını keserler. Tek başına bir hayvanı kurban kesecekler için  bir problem yoktur.

[18:06, 15.07.2021] Hacer Öztürk: Bilinen kurallara göre kurbanını keser veya kestirir. Ancak, ortaklaşa kurban kesecekler için bazı koşullar vardır. Bunlar :

 

       1) Kurban ortaklarının hepsinin niyeti, Allah'ın rızasını  kazanmak amaçlı olmalıdır.

       2) Ortakların hepsi müslüman olmalıdır. Dini, gereksiz; kurbanı, hayvan zayiatı gibi görenlerden kurban ortağı olmaz.

       3) Ortaklıktan,  ortakların hepsi haberdar olmalı ve ortak kurban kesmeye niyetlenmelidirler.

       4) Ortaklar, ortaklığa yatkın ve kanaatkâr  olmalıdırlar.  Gerekli- gereksiz, her şeye itiraz eden tiplerle yapılan ortaklıklarda, inanç ve düşüncelere şüphe girerse,  şüpheli ibadetin kabulü de şüpheli olur.

       5) Hayvanı bığazlayan kişi, bütün ortaklarca açıktan vekil edilmelidir. ( Örnek : Benim adıma kurbanımı kesmek üzere falancayı vekil ettim .)  Sonradan yapılacak itirazlar, ibadetin ruhuna terstir.

       6) Kurban etlerinin hisselere ayrılması, ehil kişiler tarafından yapılmalı,  bölüşmeler tartı ile, paylar kurra ile belirlenmelidir.

       Şüphelerden  ve şüpheli işlemlerden, mümkün olduğu kadar kaçınılarak dedi-koduya meydan verilmemelidir. Şimdiden niyetlerimiz  temiz, kurbanlarımız kabule-şâyân, bayramlarınız mübarek olsun. Bütün okurlarımın bayramlarını tebrik ediyorum.

        Saygı, sevgi ve selamlarımla. ..

               İsmail  Sarı


Bu haber toplam 209 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları