HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

İKİ 15 VE BİR 20 TEMMUZ

17 Temmuz 2021 Cumartesi Saat: 09:24

 Her ikisinde de sivillere, yaş ve cinsiyet ayrımı yapmadan masum ve savunmasız insanlara kurşun sıkan acımasız üniformalılar vardı.

  Her ikisinde de piyonlar kuklalar ve senaryoyu yazan dış akıllar vardı.

  15 Temmuz 1974’ de Kıbrıs’ta darbe yapan cuntacılar ile 15 Temmuz da Türkiye’de darbeye kalkışan hainler arasında darbeyle indirilen Makarios’un en az darbe yapanlar kadar vicdansız, ama Tayyip Erdoğan’ın ülkesine hizmet eden vatansever olması ve ırkların ayrı oluşundan başka bir fark yoktu.

 Kıbrıs’ta darbe yapan hainler hem darbeye karşı çıkan kendi halkına, hem de Türklere yaş ve cinsiyet ayırmadan kurşun sıkarken, Türkiye’deki darbeci hainler bunun bir adım ötesinde kendi halkını bırakın tabanca tüfek kullanmayı,  tankla uçakla bombalıyordu.

 15 Temmuz kalkışmasına darbe diyenlere ruhunu satanlar demekten kendimi alamıyor, kalkışmaya karşı dururken şahadet şerbeti içen 251 şehidimizi rahmet ve şükranla anıyorum.

   Yaşarken her biri vücudunda kurşun, şarapnel parçası taşıyıp ayrıca ömür boyu sakat yaşamak zorunda kalan Gazilerimize sağlık ve esenlikler diliyorum.

    20 Temmuz 1974, Kıbrıs harekâtı: 1967 yılında Yunanistan’da askeri darbe yaparak Kıralı tahtından indiren cunta, Kıbrıs’ta enosis siyaseti için ( adayı Yunanistan’a ilhak etmek)tekrar Albay Grivas’ı görevlendirmişti.

 Albay Grivas zeki, ama bir o kadar zalim bir insandı. George Grivas, Yunanistan’ın görevlendirmesiyle Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanması için, Enosis fikri çerçevesinde Türkleri katledip korku salarak ya asilimize olmaları, ya da adadan göç etmeleri için 1950 yılının başında EOKA( Kıbrıs için milli mücadele örgütü) kurdu.

 Adayı Yunanistan’a bağlamak için ant içmiş ve bunun için kadın çocuk demeden Türk öldürmekle övünen Nikos Samson ve Grivas, yani iki cani,  işbirliği içersinde Türklere soykırım yapmaktan geri durmuyorlardı.

 Maksat ve beklentileri Türklerin ya asilimize olup Rumlaşması, ya da Adadan göç edip Kıbrıs’ı terk etmeleriydi. Ama umduklarını bulamadılar… Her ne kadar çok az sayıda Türk başka ülkelere göç ettiyse de, genel olarak Türkler Osmanlı yadigârı topraklarını korumak için Albay Rıza vuruşkan’ın attığı eğitim temelinde, Mücahit teşkilatları ile Topraklarını ve onurlarını korumanın savaşını verdiler.

  1960 yılında Kıbrıs Cumhuriyetinin kuruluşundan 3 yıl sonra, Kıbrıs Türklerine karşı Rumlar tarafından başlatılan tacizler ve soykırım hareketi, farklı aralıklar la 1974 yılına kadar sürmüştür.

 İşte Kıbrıs türkünün çektiği bu zulüm, 20 Temmuz Kıbrıs harekâtıyla son bulmuştur.

  Kurtuluş savaşı ve 20 Temmuz Kıbrıs harekâtıyla, Yunanistan’ın ( Enosis- Megali idea)yani (  büyük fikir) Anadolu’nun bir kısmının ve Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanma hayali, bir daha çıkmamak üzere paçavra gibi yırtılıp tarihin çöplüğüne atılmıştır.

   Ancak bunun için bedel ödenmiştir: Kıbrıs harekâtında, kara 415, deniz 65,hava 5,jandarma 13 olmak üzere 498 şehit verilmiş, 1200 yaralımız olmuştur…  Kıbrıs Mücahidi olarak da,270 şehit verilmiş,1000 yaralı olmuştur.

     Yunan tarafında ise, 4 bin ölü,12 bin yaralı meydana gelmiştir.

      Kıbrıs harekâtının yıldönümü dolayısıyla, Aziz Şehitlerimizi ve aramızdan ahrete uğurladığımız Gazilerimizi rahmetle anıyor, yaşayan Gazilerimize sağlık ve esenlikler diliyorum.

   20 Temmuz Kıbrıs harekâtı ıstırapla yaşayan Kıbrıs halkına özgürlüklerinin kazandırıldığı destanın adıdır.

 20 Temmuz Kıbrıs harekâtı, Rum saldırıları karşısında sürekli çocuğunu arkasına saklayarak kendini siper eden annenin gözyaşı ve feryatlarının dindiği tarihin adıdır.

 20 Temmuz Kıbrıs harekâtı, Mehmetçiğin ve Kıbrıs mücahidinin omuz omuza Yunanistan’ın ( Megali idea ve enosis) hayallerini bir daha geri gelmemek üzere tarihe gömdüğü sonucun adıdır.

  20 Temmuz Kıbrıs harekâtı, ada çıkarması zordur, Türkler beş parmak dağlarındaki bu askeri önlemlerimiz karşısında adaya çıkarma yapamazlar düşüncesi ve planlarının ters türs edildiği ve paçavra gibi yırtıldığı kahramanlığın adıdır.

   Kıbrıs harekâtı, aynı zamanda, kahraman Türk askerinin savaşırken esir aldığı Rum askeriyle suyunu aşını paylaştığı medeniyet ve asaletin adıdır.

 Kıbrıs harekâtı, Türk askerinin Rum kadın ve kızlarının namusuna bile sahip çıkıp, sivillerinin korunarak dünyaya insanlık ve medeniyet dersi vermenin, şanlı Türk kahramanlığı ve merhametinin adıdır.  

 

 

 

 

 


Bu haber toplam 202 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları