HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

TEMEL OVALI

TEMEL OVALI

BİR ÜLKENİN GELİŞMİŞLİĞİNİN ÖLÇÜTLERİ NELERDİR?

28 Temmuz 2021 Çarşamba Saat: 15:26

Ülkelerin gelişmişlik seviyelerinin belirlenmesinde pek çok dinamik rol oynar. Sermaye, ham madde, teknoloji, pazar ve nitelikli iş gücüne sahip ülkeler dünya çapında önde gelen gelişmiş ülkelerdir.

        Eğitim, kalkınma kavramıyla yakından ilişkilidir. Çünkü eğitim; kişileri, yeni buluşları daha kolay kabul eder duruma getirir. İşgücü için gerekli potansiyeli, üretim tekniklerinin yaralı bir şekilde birleştirilmesini ve yeni teknik buluşların gecikmeden uygulanmasını sağlar. İşgücü ve girişim yeteneğini geliştirmede etkili olur. Teknik, ekonomik ve siyasal karar verme durumunda olan sorumluların doğru karar vermelerini sağlar.

        Kalkınma ve eğitim ilişkisi bağlamında en önemli veri grubu olarak değerlendirilebilecek konu GSYİH içinde eğitim harcamalarının payı ve öğrenci başına düşen eğitim harcamalarıdır. Bu bağlamda sosyal ve ekonomik kalkınmayı başarmış ya da hedeflemiş ülkeler eğitime daha çok harcama yapmaktadırlar.

 

        Öğrenen toplumların bilgi çağına uyum sağlamış ve kalkınmış toplumlar olduğu göz önüne alındığında eğitim, değişim etkisiyle öğrenen bireyler yetiştirmektir. Kalkınmış toplumların nitelikli işgücüne olan talebi sürekli artmakta ve eğitim kurumu istihdam etkisiyle, beşerî sermaye kaynağı olarak bu talebe cevap vermektedir. Kalkınmış toplumlarda eğitim seviyesi ile eğitim düzeyi arasındaki olumlu ilişki eğitimin gelir etkisini ortaya koymaktadır. Teknoloji üreten ve geliştiren beyinlerin ortaya çıkarılması eğitimin teknoloji etkisi ile ilgili olup yine gelişmiş toplumların kalkınma ve rekabet gücünü göstermektedir. Eğitimin yaşam kalitesine olan etkisi ise sosyal anlamda kalkınmış toplumların insani gelişmişlik ve refah düzeyinin de eğitimle ilişkili olmasını ifade etmektedir.

       

         Küresel rekabetin kalkınmada oynadığı rolü araştırmalar ve veriler ortaya koymaktadır. Eğitimin kalkınmaya etkisine yönelik olarak; kalkınmada önemli bir gösterge olarak ele alınan rekabet kültürünün eğitim programlarında yer almalıdır.

       

        Ülke bazında eğitim modeli, mesleki ve teknik eğitimin istihdama etkisi, sektörel dağılım ve gelir düzeyi açılarından karşılaştırmalı ya da örnek ülke araştırması yapılabilir.

       

        Eğitimin insani gelişmeyle olan ilişkisi üzerinden kalkınmayı etkilediği görülmektedir. Bu bağlamda, eğitim kurumunun sağlık, sosyal refah ve bilgi düzeyi gibi insani gelişme göstergelerine olan etkilerini göz önünde bulundurmalıyız.


Bu haber toplam 736 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları