HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

MUSA KIRANLI

MUSA KIRANLI

“GELECEK KUŞAKLAR ORMAN YOK DEMESİN”

7 Ağustos 2021 Cumartesi Saat: 18:05

“Orman; ağaçlarla birlikte, diğer bitkiler, hayvanlar, mikroorganizmalar ve toprak gibi canlı ve cansız varlıkların oluşturduğu bir ekosistemdir.”

Aldığımız her temiz soluğu, yediğimiz her lokmayı ve içtiğimiz her yudum suyu doğa sessizce bizim için üretiyor. Maalesef İnsan var olduğu ilk günden bu yana kendisine yaşam veren her şeyi doğadan aldı ve bir tarafta deprem, bir tarafta yangın, bir tarafta sel.

Evet ne yazık ki; içinde yaşadığımız çağda insan doğanın yaşam için önemini unuttu ve onu tarihte hiç görülmemiş bir hızla yok etmeye başladı. Bu nedenle binlerce canlı türü, ormanlar, bozkırlar, su kaynakları, iklimler ve tabii ki sonuç olarak insanın kendi geleceği tehlike altındadır.

Doğanın yaşaması için, gelecek kuşaklara yaşanası bir dünya bırakabilmek için harekete geçmek artık her bir insan için nefes alıp vermek kadar önemli.

Dr.Guy Mcpherson’u bir sözü çok manidar “Eğer paranın çevreden daha önemli olduğunu düşünüyorsanız, bir de nefesinizi tutarak paralarınızı saymayı deneyin.”

Evet değerli okurlarım; yanan bir ev veya bir ağaç yerine gelirde ya o ormanlarda yaşayan hayvanlar canlılar ne olacak geri gelecek mi, nasıl bir vicdan bu kadar canlıya kıyabilir…

Ormanlarımız tüm halkımızın kolaylıkla erişebilerek istifade ettiği ortak değerimizdir. Ormanların korunması kadar ormanlardan doğru bir şekilde istifade edilmesi ve muntazam bir şekilde gelişen ormanlar için doğru müdahalelerin yapılması da çok önemlidir.

El birliğiyle yönetilen, işletilen ve korunan ormanlar, sonraki nesillerin temiz gelecek sigortasıdır.  Üzerimize zimmetli bu büyük emaneti sağlıklı bir şekilde ayakta tutabilmek için hepimizin üzerine düşen görevi yerine getirmesi son derece elzemdir. “AĞAÇSIZ MEMLEKET, DUVAKSIZ GELİNE BENZER”

Ülkemizde ormanların geniş ölçüde tahribine orman yangınları sebep olmakta olup Orman yangınlarının % 97’si insanlar tarafından tedbirsizlik, dikkatsizlik sonucu çıktığını düşünürken kasten çıkarıldığı yöndeki haberler gerçekten ürkütücüdür. Ormanlarımız sadece yangınlarla değil maden sahaları ile de yok edilmektedir. Maalesef orman ve tarım arazilerimiz, yaşamımız tehdit altındadır.

Birleşmiş Milletler kaynaklarına göre; Dünya nüfusunun %40’ını oluşturan 80 ülke şimdiden su sıkıntısı çekmektedir. Çölleşme ve kuraklık dünyadaki 4 milyar hektardan fazla alanı ve bizimde içinde bulunduğumuz 110 ülkede yaşayan 1 milyar 200 milyon insanın yaşamını doğrudan tehdit etmektedir. Bütün bu olumsuz gelişmeler, besin üretimi, içme suyu kaynakları ve sürdürülebilir kalkınma için bir tehdittir.

Atmosferdeki aşırı karbon birikimini azaltmanın en etkili yollarından biri bireysel ve kurumsal olarak alınacak tedbirlerin yanında karbonu tutan canlı dokunun, yani ormanların çoğaltılmasıdır. Orman ağaçları, gövdesi, dalları, yaprakları ve toprakta karbonun önemli bir kısmını tuttuğundan, atmosferdeki karbon miktarını azaltma anlamında büyük yararlar sağlamaktadır.

Şunu unutmayalım ki yanan ormanlarımız değil, geleceğimiz, yüreğimiz, ciğerimiz yanmaktadır. Eğer; Ağaç yoksa yağmur yok. Yağmur yoksa su yok. Su yoksa meyve, sebze yok. Hayat yok, gelecek yok, akciğerlerimiz yok, nefesimiz yok.

Son bilgilere göre 38 ilimizde 154 noktada Orman yangınları sonrasında gerek dışarıdan gerek Devletimiz tüm imkanları ile gerekse milletimizin adeta seferberlik misali canları pahasına yapılan müdahale ile 145 nokta kontrol altına alınmış olup, Antalya 2, Isparta 1, Denizli 1 ve Muğla da 5 noktada yangınlar devam etmektedir.

Ülkemiz yangın yeri…Ormanlarımız yanıyor, işsizlik, ekonomi, eğitim, güvenlik, sığınmacı daha bir çok olumsuzluk…. Allahım Devletimizi ve Milletimizi korusun…

Hal böyleyken, Memleketimiz cayır cayır yanarken her zaman olduğu gibi bir bilgi kirliliği beraberinde çokbilmişlik. Herkes her şeyi biliyor ve kendini afet uzmanı zannediyor. Ve bu yalan yanlış ortada dolaşan bilgi kirliliği maalesef bu afetlerde  canı pahasına sahada çalışan insanlarımızın morallerini bozduğunu düşünüyorum.

Bakınız;

28 Temmuz 2021 tarihli resmi gazetede yayınlanan 7334 sayılı yasa ile; yanan orman alanları dahil tüm orman alanlarının turizm bölgesi olma yolunun açılması iddialarının asılsız olduğuna inanmak isterim.

Konuşulacak yazılacak o kadar şeyler varken susmak neden? Memur, işçi, öğrenci, üretici hak aramak için sokağa çıktığında üzerine su yığan Tomalar yangın söndürülmede kullanılmıyor? Bir Toma 5.000 lt suyu 150 mt mesafeye sıkabiliyor…

Milas da kameralar karşısında üç bakanımızın yanında Milas belediye başkanımızın da olmasını isterdim. Evi yananlara ivedilikle konut yapılacağı haberlerini duyduğumdaki sevinçle, başka bir belediye başkanının evi eski olanlar, keşke bizim de evimiz yandaydı sözleri ile yaşadığım sevinç yerini büyük tarifi ve telafisi olmayan bir hüznü yaşamak istemezdim. Çaresizlik karşısında dökülen gözyaşlarını, yaşamını yitiren işçi kardeşimizi, kaybettiğimiz milyonlarca canlıyı, ağaçlarımızı, doğamızı unutmayalım.   Gün yaralarımızı hep birlikte sarma günü, gün birlik olma günü, milli seferberlik günüdür.

Gün, yaralarımızı sarma günüdür. Yangından etkilenen tüm yurttaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, yangının en kısa sürede kontrol altına alınmasını ve başka can kaybı olmamasını diliyorum.

“Yangınlarda sönecek, canımızı da esirgemeyeceğiz” diyen 154 araçlık konvoyla ilçemizden geçen komşumuz canımız Azerbeycan yangın söndürme ekibine  sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

Ormansız bir yurt, vatan değildir diyen M.Kemal Atatürk’ü de bir kez daha rahmetle minnetle anıyorum.

Evet; Ülkemizde günlerdir devam eden orman yangınlarıyla içimiz yanıyor, üzülüyorken 1 Ağustos Pazar akşamı ilçemizde Uslu Fındık fabrikasında meydana gelen yangınla üzüntümüz daha da arttı. Yangında büyük çapta maddi zarar meydana gelirken tek tesellimiz can kaybının olmamasıdır.

İlçemiz ve Ülkemiz ekonomisinin önde gelen firmaları arasında yer alan Uslu fındık’ın bir an önce yaralarını sarmasını ve tez zamanda yeniden üretime geçmesini temenni ediyorum. Sayın Mustafa Uslu’ya ve tüm çalışanlarına geçmiş olsun diliyorum. Ve bu acı içerisinde Sayın Mustafa Uslu’nun ülkemizdeki yangın yerine hayvan yemi göndermesi, bu anlamlı davranışından dolayı kendilerini bir kez daha tebrik ve takdir ediyorum.

Evet değinmeden geçmek istemedim. Belki sesimizi duyan, bir okuyan olur;

Bölgemizin en önemli geçim kaynağı Fındık sezonunda nasırlı ellerin, geçimini toprağı işleyerek sağlayan, ülkemin gerçek sahipleri üreticilerimiz, milli ürünümüz fındığımıza gerçek değeri verilmelidir.

Ünye bölgemizde Tekkiraz, İnkur, Nadırlı, Ataköy, Aydıntepe, Göbü bir çok mahallelerimizde Su sıkıntısı…

OSKİ NE YAPIYOR?

3194 SAYILI YASANIN 27. MADDESİ(Ek fıkra:14/2/2020-7221/8 md.) Kırsal yerleşik alanı ve civarı sınırlarının tespitinde ve bu alanlarda ruhsata tabi olmadan yapılabilecek yapılara ilişkin ilgili kurum veya kuruluşlarca yapılan etüt, proje, proje uygunluk görüşü için resim, harç, ücret, döner sermaye ücreti ve herhangi bir ad altında bedel alınmaz.

AYRICA YİNE 11.07.2021 TARİH VE 31538 SAYILI RESMİ GAZETE İLE YÜRÜRÜLÜĞPE GİREN PLANSIZ ALANLAR İMAR YÖNETMELİĞİNİN 4. MADDESİNİN 4. BENDİNİN B FIKRASINDA Büyükşehirlerde İmar Kanununun 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (ğ) bendi kapsamında kırsal özelliği devam eden yerleşimlerde daha evvel tespit edilmiş olan köy yerleşik alan sınırları, kırsal yerleşik alan sınırı olarak kabul edilir. DENİLMEKTEDİR.

Takip ettiğimiz üzere şu ana kadar BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNCE AKSİNE BİR KARAR ALINMAMIŞ VE NÜFUSU 5000 İN ALTINDA KALDIĞI VE BELDELERİN YERLEŞİK ALAN SINIRLARI İÇERİSİNDE BİR YAPI KIRSAL YAPI BELGESİNE TABİDİR. O HALDE KIRSAL YAPI BELGESİNE TABİ OLAN YERLEŞİM YERLERİNDE RUHSAT VE DİĞER HARÇ VE BENZERİ ÜCRET ALINAMAYACAĞI AÇIK İKEN BAZI İLÇE BELEDİYELERİMİZİN VE ÖZELLİKLEDE OSKİ NİN HARÇ ALMASI HUKUKA AYKIRIDIR.

OSKİ, Ordu Büyükşehir belediyesine bağlı bir kurum olup, tüm kanunların olduğu gibi imar kanunları OSKİ için de geçerlidir. Kırsal yapı izin belgeleri için zorunlu olan plan projeler için ödenen ücret kadar OSKİ bağlantı bedeli adı altında hukuka aykırı olarak bir bedel almakta ve vatandaşımız mağdur edilmektedir. Sayın Büyükşehir belediye başkanımızın konuyla ilgilenmesini ve bu hukuka aykırı harç alınmasından vazgeçilmesini, yanlıştan dönülmesini umut ediyorum. 

YEDAŞ? Evet elektrik tedarikçi firma. Ordu,Samsun,Sinop,Amasya,Çorum. 5 ilin sorumlu enerji firması. Sezon fındık sezonu. Gurbetçilerin gelmesiyle birlikte nüfusun arttığı ve kırsal alanlarda mevsimlik yada geçici elektrik kullanım taleplerinin arttığı aylar. Bunun hesabı,planlaması yapılmalı ve çözüm üretilmesi yerine adeta insanların elektrik kullanmaması, başka alternatiflere yönelmesi söz konusudur. Fındık sezonunda bir yada iki ay konaklayacak olan gurbetçiler maalesef bir ay gibi bir süreçte elektrik abonesi olabilmektedir. Prosüdürler çok fazla zaman almaktadır. Pandemi sürecinde kentlerden kırsala göç eden vatandaşlar, kırsalda bulunan mevcut yapılarını kullanılır hale getirmekte, fakat elektrik kullanımında sorunlar yaşamakta, elektrik abonesi olamamaktadır.

Zorunlu ihtiyaç olan, yaşam hakkı olan SU ve Elektrik ihtiyaçlarında süre ile birlikte evrak olarak kolaylıklar sağlanılmalıdır. Aksi halde bu çağda malesef elektriksiz ve susuz bir hayat söz konusudur.

Tüm okurlarıma, sesimi duyanlara sağlıklı günler diliyorum.


Bu haber toplam 232 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları