HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

YAHYA CUMHUR TAPÇI

YAHYA CUMHUR TAPÇI

AKILLI İNSAN KAOS İHANET İFTİRA OTORİTEYE KULLUK VE EĞİTİM

9 Ağustos 2021 Pazartesi Saat: 18:17

İnsan, yaratılanların en şereflisi, üstünü olma içgüdüsüyle olsa gerek dünyayı, evreni ve evrendeki canlı – cansız bütün varlıkları yönetme arzusunun yanında kendi cinsinden olanlara karşı da aynı duyguları taşımakta, birbirine karşı büyüklük taslama gayreti içinde…

Eşit, ortak, aynı hak ve kabiliyete sahip olunduğunun bilicinde olunmasına rağmen bunca sorumsuzluk, vicdansızlık, umarsızlık neden? Bu soruya en doğru cevabı verebilecek kişiler, en üstün olarak yaratılmış olmasına rağmen “ben/nefs” belasına bulaşmamış; niçin yaratıldığının farkında, her canlı gibi bir gün bu dünyayı terk edeceğini bilerek iyi işler yapmaya çalışan, bütün canlıların sadece Allah’a kul olduğunun bilinciyle hareket edebilen insanlardır… Gayrısı bilimsel bir takım tarif ve terimlerle izah etmeye çalışacaktır.

Son zamanlarda insanların/insanlığın halini görünce şaşırmamak elde değil. İlk insandan bu güne kadar bunca hatalarla edinilen tecrübe, felaket, uyarı, hatırlatmalara rağmen insanoğlu neden hep aynı yanlışların peşinde koşup duruyor? Bu gün de sanki sil baştan yapıyor. İnsanlık nereye gidiyor?

İnsanlar azgınlaşmış, patlamaya hazır bomba gibiler. Sabır, şükür, haram, helal, saygı, sevgi, hoşgörü, merhamet, … kalmamış insanlarda… Bir bakıyorsunuz kaybolduğunu zannettiğimiz bu özelliklerin zirvesini yaşıyoruz… Bu da insanoğlunun bir çelişkisi değil mi? Yani aynı zamanda insan, çelişkiler yumağı bir canlı… Bunca çelişkiler içinde insanlar, birbiriyle didişmek, tartışmak, kıskanmak, dedikodusunu yapmak, gıybet etmek, iftirada bulunmak, ezmek, üstün gelmek, gücünü göstermek, “En büyük benim!” mesajı vermek ve büyüklük taslamak gayreti içinde yuvarlanıp gidiyor. Ardından bunca büyükler/güçlüler çatılmasında pek çok can kayboluyor, aileler dağılıyor, acı, çile sıkıntı, huzursuzluk, kaos, anarşi, terör ortalığı kasıp kavuruyor.

Kim bütün bunların sorumlusu? İnsan…

İnsan hangi işini kavga, döğüş, kırma, dökme, yakıp yıkmayla halledebilmiş, bu yolla gücü eline geçirenlerin ömürleri ne kadar olmuştur ki…

Bunca tecrübeye, örneklere, derslere rağmen insanoğlunun akıllanacağı yok… İşin kötüsü bu tür problemlerin baş sorumluları da akıllı olduklarını iddia edenlerdir. Yani toplumu idare etmeye, yönetmeye talipli olanlardır. Yine işin kötüsü insanları yönetmeye talipli olan bu akıllı insanlar kendilerinden başkalarının akıllarına da pek güvenmezler. İşinin uzmanıymış, bilim adamıymış, ustasıymış, öğretmeniymiş, hocasıymış onların pek umurlarında değildir. Çünkü onlar her şeyi herkesten daha iyi(!) bilirler, görürler ve çözerler… Bu yüzden kendilerine yapılan muhalefet onlar için ihanettir. Muhalefet için de aynı durum söz konusu. Onların da diğerlerinden bir farkı yok. Yani, insanların yönetimine talipli olanlar bu gün yönetilen yarın yöneten olabileceklerini hemen unutuveriyorlar. Muhalif olanlar da yönetenlere karşı bir düşmanlık, kin, nefret pompalaması içindeler ve onlar da yöneticileri ihanetle suçluyorlar. Hem iktidar hem de muhalefettekilere bakarsak bizi yönetenler ve yönetime hazırlananların hepsi “Hain!”. O zaman biz sade vatandaş/seçmen olarak, bu adamların, partilerin bizi yönetmesine neden fırsat verelim ki… Çaresizlik içinde mevcut haini iktidardan düşürüp diğer hainleri iktidara getirmekle mi görevli seçmen!? Bu işi bu hale getiren siyasetçilerimiz ne yaptıklarının farkındalar mı?

İnsanları/seçmeni kutuplaştırıp birbirine düşman haline getiren siyasi partiler hangi yüzle biz en iyisiyiz diyebiliyorlar… Diğerlerini, olaylara, ülke meselelerine at gözlüğüyle bakmakla suçlayanların aslında kendileri de at gözlüğü takmış olduklarının farkındalar mı? Bu kutuplaşma içinde kendi grubunun dışındakilerden başkasına inanmayan insanlar farklı seslere, uyarılara, doğru bilgi ve belgelere gözlerini kapatıp kulaklarını tıkayacaklardır. Hal böyle olunca kendi liderlerinin sözünden başka söz duyulmuyor ve dikkate alınmıyorsa bu durum liderlere kul, köle olmak değil midir? Hani sadece Allah’a kul olacaktık! 

Sorun nedir o halde? Cevap, insan…

İnsan düzelirse, aile; aile düzelirse toplum; toplum düzelirse insanlık düzelir.

Peki, bu nasıl olacak? Cevap, eğitim…

Eğitim… ?            03.08.2021


Bu haber toplam 221 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları