HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

MUSA KIRANLI

MUSA KIRANLI

Toprak yaşamın kaynağıdır

12 Ağustos 2021 Perşembe Saat: 18:31

Akdeniz ve Ege bölgemizdeki Orman Yangınları ile ciğerlerimiz yanarken Batı Karadeniz Bölgemizde Rize, Samsun, Sinop, Kastamonu, Bartın, Karabük illerimizde yaşanılan Sel afet dolayısıyla yaşamını yitirenlere Allahtan rahmet, yaralılarımıza şifa diliyorum. Tüm yurttaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Yine Ordumuzda, Ünyemizde, Fatsamızda alınan tedbirler sonrasında yaşanması muhtemel faciaları önleyen, bir an olsun sahadan ayrılmayan yerel yönetim tüm ekiplere teşekkür ediyorum. Alt yapının bir kez daha ne kadar önemli olduğunu anlamışızdır. Allahım bu millete bir daha asla böyle felaketler göstermesin…

Muharrem ayı; mazlumların vahşice katledilişini ve zalimlerin vicdansızca oluk oluk kan akıttığı Kerbela…Kerbela mazlum ile zalimin ayrıştığı gündür. Kerbela şehitlerini rahmet ve saygı ile anıyorum.

Çocukluğunda şiir yazmaya başlayan, eğitimini tamamladıktan sonra çeşitli işlerde çalışan, herkesin anlayacağı bir dilde, toplumsal bakış açısıyla eserlrini yazan, Can Baba takma adlı şair, yazar, çevirmen Can Yücel’i de rahmet ve saygıyla anıyorum.

Bölgemizin alın teri, Ülkemizin katma değeri FINDIK. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından dün gece açıklandı. Üreticilerimizin beklentileri ve söylentilerin altında. Ama herşeye rağmen şükredilmekte ve teşekkür edilmektedir.

Bir Fındık üreticimiz hesaplamış 1Ton Fındık için 15 bin TL masraf çıkmış.

Yapılan hesaplamada çıkan sonuç; eğer üretici cebimde param kalsın diyorsa, kendi işini kendisi yapacaktır. Eğer kendisi yapamazsa yevmiyeciler fındığı alıp gider.

1-      Dal kesim işi 9 kişi 2500 TL,

2-      Işgın alma işi 11 kişi 2250 TL

3-      Ot Biçme (Tırpan) işi 2 kişi 1000 TL

4-      Gübre İşi 1900 TL

5-      İlaç işi 900 TL

6-      Fındık toplama işi 6000 TL

7-      Patos işi 300 TL

1 ton Fındık için Toplamda harcanan para 15.000 TL. İşte 12 ayın 11 ayı yatırım yapılan Fındığımızın durumu…

Toprak yaşamın kaynağıdır.

Toprak, atmosfer ile taş küreyi (litosfer), tatlı su ile tuzlu su alanlarını (hidrosfer) birbirinden ayıran bir ara katman olup, birçok bitki ve hayvan için yaşam alanı sunan biyosferin (canlı küre) bir parçası, gezegenimizin yaşayan, nefes alan derisidir.

Yeryüzünü kaplayan toprak, insanlar, bitkiler, canlılar ve tüm organizmalar için hayat demektir. Toprak üzerinde barındırdığı yaşam gibi kendisi de bir canlıdır. Toprak o kadar zengin bir bileşendir ki, bir avuç toprakta dünya üzerindeki insan sayısından çok mikroorganizma bulunur.

“Grounding” Yalınayak Toprakta Yürümek

Evet; Yalınayak vaziyette herhangi bir toprak parçasına basıp birkaç adım atmanın yani nam-ı diğer “grounding” in hayatınızda büyük değişikliklere yol açabileceğini tahmin eder miydiniz?

Son yıllarda toprakta yürümenin faydaları üzerine yapılan birçok araştırma çıplak ayakla toprak üzerinde yürümenin yaygın vücut ağrısı ve yorgunluğu azalttığını, vücutta iltihaplanmayı önlediğini hatta uyku düzenine olumlu etki ettiğini ortaya çıkardı.

Gerçekten de üzerinde fazla düşünmeden bu duruma göz gezdirdiğimizde sadece çıplk ayakla toprak üzerinde yürümenin sağlığımıza bu denli olumlu etki ettiğine inanabilmek çok güç. Ancak toprakta yürümenin faydaları aslında bilimsel olarakta kanıtlanmış durumda.

Toprak yüzeyi negatif yüklü elektronlar yaymakta ve çıplak ayakla yeryüzü ile direkt temas ettiğimizde vücudumuz bu negatif elektronlarla yüklenmekte ve bu negatif elektronlar insan bedeni üzerinde hayal edilmesi dahi güç birçok olumlu etkiye sahip.

Çıplak ayakla toprağa basılarak 20 dakikalık bir yürüyüş yüz çevresindeki kan dolaşımını arttırıyo. Bu araştırmayı yürüten Pittsburgh Üniversitesi Biyoloji Bölümünden Dr. James Oschman çıplak ayakla toprak üzerinde yürümenin bir çok kronik rahatsızlığa karşı doğrudan iyileştirici ve önleyici etkiye sahip olduğunu dile getiriyor;

Serbest Radikallerin dolaşımını azaltır ve iltihaplanmanın önüne geçer. Aslında metabolizmanın düzgün işleyebilmesi için gerekli olan serbest radikaller sigara, x-ray cihazları ve diğer birçok kimyasal ve elektronik sayesinde vücudumuzda dolaşım miktarını arttırarak vücudumuza zarar vermeye ve kısacası yaşlandırmaya başlarlar.

Yapılan bazı araştırmalar antioksidanların vücudun iltihaplanmasına sebep olan bazı serbest radikalleri nötrülize ettiğini ortaya koymuş. Toprakta yürümenin faydaları arasında vücutta yarattığı antioksidan bir etkiyi göz önünde bulundurursak, çıplak ayakla atacağımız birkaç adımın iltihaplı hastalıklara yakalanma oranımızı düşüreceğini düşünmek hiçte yanlış bir çıkarım olmaz.,

Prf.Dr. Aziz Sancar da bu düşünceyi desteklemektedir.” Toprağa yalın ayak basmak elektron transferini hızlandırır ve  kırmızı kan hücrelerini % 280arttırır. Böylece kana büyük oranda oksijen girer. Aklınıza gelebilecek bütün büyük hastalıkların tehlikesi azalır ve bağışıklık sisteminiz güçlenir.” Demektedir.

Toprak bütün biyolojik varlıklar için vazgeçilmez bir yaşama ortamı, doğal bir mekandır. Ünlü ozanımız Aşık Veysel boşuna dememiş "dost ,dost diye nicesine sarıldım, benim sadık yarim kara topraktır" ,Yine Necip fazılın "Tohum ek, vermezse toprak utansın" diye, Eskiler toprağın kıymetini iyi bilirlermiş. Toprakların insanların hayatındaki yeri bakımından ne kadar değerli olduğunu bu tip şarkılarla, sözlerle  dile getirmişlerdir.

Asırlardır toprağın aşırı derecede kullanılması, teknolojinin ilerlemesine paralel olarak, Hava ve suyun kirlenmesine neden olan bazı kirleticiler, toprakta da kirliliğe neden olur. Hızlı nüfus artışına paralel olarak tarım ve diğer alanlardaki sanayi ve teknolojinin hızla gelişmesi toprak kirliliğinin artmasına neden olmaktadır. Tarım ilaçları, kimyasal gübreler, egzoz gazları, radyoaktif atıklar, asit yağmurları ve endüstriyel atıklar toprak kirliliğine neden olan etkenlerden bazılarıdır.

Salgın pandemi nedeniyle Bir buçuk yıldır evde yaşadığımız süreçten sonra vücudumuzda birikmiş bir çok toksinleri yok etmek için yürümek gerek. Tabiki toprak bulabilirsek… Toplum olarak gelecek nesillerin sağlıklı olabilmesi adına mutlak  toprağımıza sahip çıkmalıyız.

Karadeniz’in incisi şehrimiz yüksek aşılama oranıyla Mavi katagoriye yerleşti. Salgınla mücadelede hassasiyet gösteren hemşerilerimize, özveriyle aşılama yapan tüm sağlık emekçilerimize teşekkür ediyorum. Herkese sağlıklı günler diliyorum.

 


Bu haber toplam 215 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları