HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

ERCAN ARSLAN

ERCAN ARSLAN

Ünye’de Sporun Dünü

16 Ağustos 2021 Pazartesi Saat: 18:36

Genç Cumhuriyetle birlikte Ünye kentimizde iki spor kulübü teşekkül etmişti. Bunlar Ünye Türk Spor ile Ünye Hayat Spor kulüpleriydi. Bu spor kulüplerinin aynı zamanda saz ve temsil(tiyatro) kolları da mevcut idi. İki kulüp gençleri karşılıklı müsabakalar yapıyor, yakın çevredeki ilçe ve yerleşimlere giderek müzik ve tiyatro alanında eserler de sunuyorlardı.

9 Aralık 1932 Cuma günü Fatsa Cumhuriyet Gençlerbirliği Spor sahasında Ünye Türk Spor’u konuk etmişti. Halk müsabakaya yoğun alaka göstermişti. Havanın yağışlı, sahanın çamur olmasına rağmen iki takım futbolcuları büyük mücadele vermişlerdi. Karşılaşma Ünye Türk Spor’un 2-0 galibiyetiyle bitmişti. O yıllarda iki kentte de spor merakı yavaş yavaş açılmaya başlamıştı. Bu merak himayeye muhtaçtı. 1933 yılı Eylülünün ilk haftası Niksar İdman Yurdu Gençleri Ünye’ye gelerek Hayat Spor kulübü ile bir maç yapmıştı. Ünye Hayat Spor maçı 2-1 kazanmaya muvaffak olmuştu. Bu maçın bir hafta sonraki Niksar’da yapılan rövanşını Ünye Hayat Spor ilk maçta olduğu gibi 2-1 kazanmıştı.

Ünye Atatürk büstünün İlçebay (Kaymakam) Ahmet Feridun Bey (Çayıroğlu) tarafından yapılan açılış merasimi etkinliklerine katılmak üzere Ünye’ye gelen Bafra Gençlerbirliği takımı ile yapılan maç 2-2’lik bir skorla güzel bir şekilde neticelenmişti. Ünye Türk Spor ve Hayat spor kulüpleri faaliyetlerini hummalı bir şekilde sürdürmektedir. Türk Spor Kulübü saz ve temsil heyeti 1934 Mayısının ilk haftası Terme’ye bir seyahat yapmıştı. Hayat Spor Kulübü ise Ünye Orta Mektebi yararına bir müsamere vererek “Baykuş” piyesini sahnelemişlerdi. Cuma günleri ise Türk Spor Kulübü Halkevi salonunda konserler verecektir. Ünye’deki spor kulüpleri gençlerince gelirleri çeşitli kurumlarımıza ulaştırılmak üzere etkinlikler tertip ediliyordu. 1935 Temmuz’unun ilk haftası geliri Kızılay’a verilmek üzere müsamere düzenlenmiş ve “Çoban” piyesi oynanmıştı. Piyes ilgiyle seyredilmişti. Çarşamba Gençlerinin daveti üzerine otuz beş kişilik bir kafile halinde Ünye Türk Spor Takımı Çarşamba’ya gitmiştir. Çarşamba sahasında yapılan oyun çok güzel olmuştur. Oyunun 20.dakikasında Ünyeliler ilk sayısını yapmışlar ve çok alkışlanmışlardır. Oyunun 30.dakikasında Ünyeliler ikinci sayısını yapmışlardır. İlk yarı böyle bitmiş, ikinci yarıda da maçta başka gol olmamış oyun 2-0 Ünye Türk Spor’un galibiyetiyle bitmişti. Bu maçın rövanşı ise Ünye’de yapılmış ve Çarşambalılar’ın 1-0 lık üstünlüğüyle neticelenmişti.

C.H.Partisinin 9-16 Mayıs 1935 tarihindeki dördüncü büyük Kurultayı münasebetiyle Mustafa Kemal Atatürk’e memleket dâhilinde pek çok telgraf çekilmişti. Bunlar içinde Ünye C.H.P.Başkanı Niyazi Bey, Ünye Türk Spor Başkanı Bay Dönmez, Ünye Hayat Spor Başkanı Musa Güven tarafından gönderilmiş olan telgraflar dikkatimizi çekmiştir. Bu isimlere Kurultay namına cevap verilecektir. 1935 yılı Temmuzunda Denizciler Bayramı Ünye’de de coşkuyla kutlanmış, her taraf taklarla süslenmişti. Tertiplenen merasim Liman Başkanı tarafından değerli bir konuşmayla açılmış, Türk Spor Gençleri tarafından deniz el topu müsabakası yapılmış, birinci gelenlere hediyeler verilmişti. Aynı gün denizde üç defa motor yarışı yapılmış, akşam ise Ünye Halkevi Musiki Şubesi tarafından bir motor süslenerek limanda bulunan Aksu Vapurunun etrafında gezilmiş, milli şarkılar söylenmişti. 1938 yılı Haziranının Üçüncü haftasında Fatsa Halkevi Gençleri, beraber konser vermek ve bir futbol maçı yapmak amacıyla Ünye’ye davet edilmişlerdi. Fatsa Halkevi gençleri yüz kişilik bir kafileyle Ünye’ye gelmişler, önce Atatürk büstüne çelenk koymuşlar daha sonrada maçın oynanacağı sahaya geçmişlerdir. Konserin ardından yapılan müsabakayı Ünye Halkevi Gençleri 6-0 kazanmışlardı. Coşkun tezahüratlarla misafirlerini Fatsa’ya uğurlamışlardı.

Güzel Ünye’mizde Cumhuriyetin ilk çeyreğinden bugüne spor alanında önemli adımlar atılmıştır. Sporun farklı dallarında çok değerli sporcularımız yetişmiştir. 21.yüzyıl dünyasında insanlığın ortak kaynaşma vasıtalarından biri olan sporun ehemmiyeti her geçen gün bir kat daha artmaktadır. Ünye’de Sporun Tarihi derinliğinden ilham alarak güçlenmesi, hamiyet sahibi Ünyeli müteşebbis ve sporseverlerin destekleriyle daha güzel yarınlara erişilmesi mümkün olabilecektir. Yeter ki kardeşlik dilini güçlendirelim.

(Vakit,14.12. 1932, s. 7; Ulus, 11.5. 1935,s. 3; Son Posta 7.9.1933,s.8; Son Posta 13.9.1933,s.5; Son Posta 14. 5. 1934,s.4; Son Posta 18.5.1934,s.4; Tan,6.7.1935,s.6; Son Posta 17.7.1935,s.4; Son Posta 30.8.1935,s.8; Son Posta 4.9.1935,s.8; Son Posta 19.9.1935,s.4; Son Posta 29.6.1938,s.5;C.H.P.Dördüncü Büyük Kurultayı Tutulgası, Ulus Basımevi, Ankara 1935)


Bu haber toplam 1.641 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları