HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

TEMEL OVALI

TEMEL OVALI

OKULA UYUM

25 Ağustos 2021 Çarşamba Saat: 18:49

Dünyayı ve ülkemizi etkileyen salgın döneminde birçok alanda sorunlar yaşanmıştır. Eğitime de zaman zaman ara verilmiş ve okulda verilen eğitimin aynısı uzaktan eğitimle verilmeye çalışılmıştır.  Bu durum velilerde ve öğretmenlerde bazı endişelere sebep olmuştur. Bu sorundan en çok çocuklar etkilenmiştir. COVID-19 salgını sırasında hayat anne babalar için de çocuklar için de aynı derecede zordu. Okula dönüş ise önemli ve beklenen bir adımdır.

 

            Okullarımızı açarken; eğitimi, halkın sağlığını ve sosyo-ekonomik faktörlerin faydalarını ve risklerini göz önünde bulundurmalıdır. Öğrencilerin en yüksek yararı, alınan bu kararların merkezinde yer almalı ve elimizde mevcut olan en iyi bilimsel kanıtlar kullanılmalıdır.

 

            Okullar tekrar açıldığında salgın devam ettiği için birçok yeni kavram hayatımıza girecektir. Bu yeni durumlara hazır olmamız için Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının açıklamalarını ve salgınla ilgili bilgi akışını iyi takip etmeliyiz. Bu şekilde sorun daha yaşanmadan önlem alabiliriz. Bu dönemde okul-aile ve öğrenci işbirliği her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. Salgın döneminde öğrencilerde okul fobisi, akademik başarıda düşüş ve gerileme, kaygı problemleri vb. problemler görülebilir.

 

            Okullarımız, okul kuralları yeniden düzenlenip öğrenciler bilgilendirilmelidir. Okulda bulunulan süre içerisinde maske, mesafe ve hijyen kuralları hakkında öğrenciler bilgilendirilmeli, takibi yapılmalı ve sosyal yaşamlarında da bu kurallara uymaları sağlanmalıdır. Evde bulundukları süreçte teknolojiyi yoğun kullanan öğrenciler için bilinçli teknoloji kullanımı konusunda çalışmalar yapılmalıdır. Akademik başarıda düşüş yaşanabileceği göz önünde bulundurulmalı öğrenciler bu anlamda desteklenmelidir. Zaman yönetimi, motivasyon, kaygı ve stresle baş etme yöntemleri hakkında öğrenci ve veli çalışmaları yapılmalıdır.

 

            Öğrencilerle iletişim durumunda onların sözünü kesmeden, tüm dikkatinizi ona vererek, sorgulamadan ve eleştirmeden sadece dinlemek gerekmektedir. Öğrencileri bilgilendirilirken öncelikle neyi bildikleri ve nasıl düşündükleri anlaşılmalıdır. Çocukların duygu ve düşüncelerini aktarmalarına imkân sağlamak, alınacak kararlara onları da dâhil etmek, uygun bilimsel verileri onlarla paylaşmak, yaşanılan süreci atlatmakta onlara destek olacaktır.

 

            Yeni eğitim-öğretim yılının tüm eğitim çalışanlarına, öğrenci ve velilere hayırlı olmasını diliyorum.


Bu haber toplam 813 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları