HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

YAHYA CUMHUR TAPÇI

YAHYA CUMHUR TAPÇI

GERÇEK SEVGİ ALLAH İÇİN OLANDIR

30 Ağustos 2021 Pazartesi Saat: 18:01

Eşrefi mahlûkat olduğunun farkında olan insan nasıl oluyor da kendinden başka kişi ve varlıklara kendi iradeleriyle kul köle olabiliyor? Bunun sebebinin temelinde sevgi yatıyor desek yanlış olmaz sanırım. İnsan, severken de söverken de ayarı kaçırdığı zaman kendini kul ve köle haline dönüştürebiliyor. Bu yüzden olsa gerek Allah(cc) bize orta yolu tavsiye etmekte, aşırılıklardan sakınmamız gerektiğini hatırlatmaktadır.

Sevgi, gönülden bağlanmayla ilgili bir duygudur. İnsanı sevmek, malı sevmek, eğlenceyi sevmek, gezip tozmayı sevmek, köyü, mahalleyi, memleketi sevmek, anne babayı, evladı sevmek, partiyi, partinin genel başkanını sevmek, … dikkat ederseniz bunların hangisi olursa olsun aşırıya kaçtığımızda düzen bozuluyor, sıkıntılar başlıyor. Her şeyin orta yolunu rehber edinen insanlar temkinlidir, sınırları görür ve bunların hepsinin gelip geçici, emanet olduğunun farkına varır. Dolayısıyla bir gün elimizden kayıp gideceğini bilir. Hal böyle olunca çokça üzülüp feryat figan bir duruma düşmemiş olur.

Sevgi gönül işidir, gönülde başlar, gönülde olgunlaşır ve sürer… Gönül, insan bedeninde bir bilinmeyen yerdir. Bu yer Allah(cc)’a yakın olan yerdir ve buraya yapılacak her olumlu olumsuz etki Allah(cc)’a yapılmış gibidir. Bu nedenle Yunus Emre, “Bir kez gönül yıktın ise bu kıldığın namaz değil/

Yetmiş iki millet dahi elin yüzün yumaz değil” derken bir gönül yapmanın veya yıkmanın ne kadar hassas bir durum olduğunu hatırlatır bize. Günümüzdeki dünyalık sevgiler gibi sevgi, saplantı haline dönüşürse sevgi olmaktan çıkar ve o çok sevdiği şeye zarar vermeye başlar. Yeni neslin birbirlerine olan sevgileri/aşkları(?) sonucunda ortaya çıkan şiddet, intihar olayları gibi…

 

Her iş, ilişki mutlaka sevgiye dayalıdır. Bu iş ve ilişkilerin olumlu sonuçlanmasının temelinde sevgi vardır. Sevmeyince, bir işte ve ilişkide başarı beklemek mümkün değildir. Sevginin de en ideali orta yollusu, Allah için olanı, Allah yarattı diye sevmektir. Sevginin özünde bu hassasiyet yoksa sevgi dünyalık bir sevgidir ki bu, insanı manaya değil maddeye kul, köle yapar. Karşılıksız sevgi Allah sevgisidir ve Allah rızası için olan sevgidir. “Elif okuduk ötürü/ Pazar eyledik götürü/ Yaratılanı severiz/ Yaratandan ötürü” (Yunus Emre)

 

Ömür süremiz içinde sevdiğimiz şeyleri şöyle bir gözden geçirsek göreceğiz ki çoğu dünyalık sevgidir. Bu sevgide de bir sakınca yoktur ancak aşırıya kaçılmadığı sürece. Dünyalık sevgilerin çok olması insanı hem dünyada hem de ahirette sıkıntıya sokacaktır. Mal sevgisinin aşırılığı insanı mala, makam mevki sevgisi kariyere, siyasi parti liderine olan sevgi lidere tapınmaya götürür insanı ki, insan bunun farkında bile değildir. Bir kısım insan malı, bir kısmı makam ve mevkileri, bir kısmı da kendi gibi bir başka insanı kendine tanrı ilan etmiştir. Allah için yola çıkmış bir müridin mürşidini tanrılaştırıyor olmasının da bunlardan bir farkı yoktur. Dünyalık sevginin aşırılığının insanı götürdüğü yer işte burasıdır. İnsan kendi muhasebesini eğer tarafsız bir gözle yapabilse bu gerçekle karşılaşacaktır.

Her şeyi yaratan Allah’tır. Bunun dışındaki her şey yaratılmıştır. İnsan, yaratılanların en şereflisi/üstünüdür. İnsan ancak ilim ve irfanda, Allah sevgisinde diğer insanlar arasında üstünlük arz edecektir ama bu üstünlük insanların kendi aralarında ortaya koyup hiyerarşi oluşturacağı bir üstünlük değildir. Bu anlamda insan eğer Allah için seviyorsa zaten bu üstünlüğü kazanmış demektir ki bunun karşılığını da sadece Allah tarafından görecektir. Dünyalık içinse dünyada karşılığını bekler insan; Allah içinse ahirette, belki de dünyada görecektir karşılığını. Hal böyle olunca insan, sabırla Allah için sevmeye devam edecek… Nefret etmesi gereken şeyler de vardır mutlaka bu da Allah için değilse dünyalıktır. Kendi nefsani istek ve arzularıyla ilgilidir ki bu nefret de insanı düşkün kılar.

Şu dünyanın neyi varsa hepsi gelip geçicidir. Gelip geçici olan varlıklara karşı olan sevgide aşırıya kaçmak insanı küçültecektir. Çünkü çok sevdiği mal, makam, evlat, güç, elinden gittiği zaman çok kötü duruma düşecektir. Ne kadar çok seversen sev hepsi gelip geçicidir. O zaman seveceksen Allah için sevecek veya nefret edeceksin. Gayrısı için olan sevgi dünya ve dünyalığı tanrılaştırmadır vesselam… “Beşerin böyle dalâletleri var/ Putunu kendi yapar, kendi tapar.” (Tevfik Fikret)      27.08.2021

 

 

 


Bu haber toplam 160 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları