HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

ŞAŞKIN SİVRİLER

2 Eylül 2021 Perşembe Saat: 16:26

 

2021 Yılının fındık toplama sezonunu kapatırken,  acı hatıralarından birini okurlarımla paylaşmak istiyorum. Fındık hasadı işi, belki biraz da hasat mevsiminin, yılın en sıcak aylarına denk gelmesi nedeniyle sıkıntılı bir iştir. Çok yorucu, yıpratıcı ve bir okadar da ağır hammaliyeli - bıktırıcı  yani vardır. Hele hele bir de harman havası tutmazsa, yandı gülüm keten helva...

 

       Bu kadar sıkıntılı fındık toplama mevsiminde bir de "Sivrisinek Baskınına Uğrama" gibi ek sıkıntılar denk gelirse hiç çekilmez oluyor; bu sene olduğu gibi... öyle bir baskın ki;  arı kovanına çomak sokan kişiye arıların saldırdığı gibi, birden hücum ediyorlar ve insanı şaşkına çeviriyorlar. Ve ben bu sineklere " Şaşkın Sinekler " adını verdim. Bizler, sivrisineği tanırız ve her sene fındık mevsiminde, çoluk-çocuk hepimizi, birkaç yerimizden vantuzlardı. Ancak, bu senekiler öyle değil ki; topluca birkaç yönden saldırıyor ve insanın çalışma gücünü de kırıyor. Meselâ  benim kulağımın yanından, o necis  "VIZILTISI" ile bir geçerse moralimi bozuyor;  onu yakalayıp öldürünceye kadar peşine düşüyorum. Bazı kan gruplarını sevmediği için sivrisineğin olmadığı insanlar var. Fakat, dünyada bir tek sivrisinek olsa, beni arar - bulur. Çoluk-çocuğum da aynen benim gibidir. Bu senenin fındık toplama sezonunu, bolca sinek hücumuna uğramış olarak kapatıyoruz. Böyle sinekli bir sene, birkaç sene önce de geçirmiştik. Net olarak hatırlayamıyorum ama  o sene de çok acizlenmiştik.

 

       Acı-tatlı hatıraları ile mevsimi kapatmak üzereyiz. Ancak, belediyelerimizden, şehir içinde olduğu gibi kırsal kesimlerde de  ilâçlama yapmalarını talep ediyor ve bekliyoruz. İlâç parasını bizlerden alabilirler ve seve seve de veririz.

 

       Bütün üreticiler için hayırlı-uğurlu ve bereketli bir mevsim sonu diliyorum. Sağlıklı ve bol kazançlı olarak daha nice yıllarda fındık hasadı dileği ile ÖŞÜR vermeyi unutmayınız, diyorum.

 

       Saygı, sevgi ve selâmlarımla...

        İsmail  Sarı


Bu haber toplam 125 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları