HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

İSMAİL CANBULAT

İSMAİL CANBULAT

TOPRAK ALTINDAKİ DÜNYA VE METRO İNSANLARI…

8 Eylül 2021 Çarşamba Saat: 17:50

Toprağın altı, yeraltı deyince aklınıza hemen toprak altında yatan mevtalar gelmesin. O toprağın altında canlılar da var ve deli gibi çalışıyorlar!

 

Aklınıza hemen karıncalar gelebilir ama onlar karınca gibi çalışan ve halkın hizmetinde koşturan tüneller açan raylar döşeyen metroları yürüten Metro İnsanları!

 

 İstanbul başta olmak üzere tüm şehirlerimizde 24 saat yer altında ne tüneller açılıyor ne betonlar dökülüyor ne raylar döşeniyor... Ve o tünellerden en çağdaş en hızlı ulaşım aracı olan metrolar geçiyor..  

 

Ben de uzun yıllardır bu Metro insanlarından biriyim. Ne kadar büyük bir özveriyle çalışıldığını, normal bir iş sorumluluğu ötesinde nasıl büyük bir sosyal sorumlulukla, bir an önce metroyu ulaşıma açmak için hızla ama güvenli bir şekilde çalışıldığına bizzat şahidim...  

 

Bu ülkeyi yeraltından Demir Ağlarla örmeye çalışan insanlara yeraltı insanlarına, Metro insanlarına selam olsun! Allah kaza bela vermesin!

..  

 

Dünyada önce buharlı trenler vardı.

 

Daha sonra dizel motorlu ve elektrikli trenler de çıktı… Sonra, bir zamanlar sadece şehirler ve milletlerarasında ulaşımı sağlayan trenler, şehirdeki insanın da mutluluğu için önce “tramvay” sonra da “metro”ya dönüştüler.

 

Şehirleşme hızı, insan nüfusunun artışı, şehirlerdeki metropollerdeki trafik ve yeni karayolu yapma problemini de beraberinde getirdi.

 

Çözüm basitti. Toplu taşıma toprak altına, yeraltına inecekti! En “çağdaş”, en çevreci, en hızlı şehiriçi ulaşım aracı olan elektrikli metrolar bütün dünyada yayılacaktı… 

 

AMMA VELAKİN, DÜNYANIN EN YAŞLI ÜÇ METROSUNDAN BİRİ İSTANBUL’DA KARAKÖY İLE BEYOĞLU’NU BAĞLAYAN “TÜNEL” OLDUĞU HALDEEE….

 

İstanbul’a metro çook uzun yıllar sonra gelecekti…

 

Bir Fransız olan Henri Gavand; 1860’ların başında turist olarak geldiği İstanbul’da Beyoğlu ile Karaköy arasında her gün binlerce insanın gidip geldiğini, üstelik bunu yaparken dik ve yorucu bir yokuşu çıktıklarını fark etti.

 

Bunun üzerine buhar gücüyle çalışan, raylar üzerinde hareket eden iki istasyonlu bir yer altı demir yolu projesi hazırladı. Gavand’ın projesi devrin Osmanlı Sultanı Abdülmecid Han’a sunuldu. Sultan'ın onayladığı proje kısa sürede başladı ve 1875’in Kurban Bayramı’nın ilk gününde görkemli bir törenle açıldı. 

 

Ama İstanbul'un ilk açılan metro hattı; ancak 11.03.1989'de açılan 

M1 Yenikapı-Atatürk Havalimanı-Kirazlı işletmesinin ilk aşaması olan, "Emniyet ve Kartaltepe-Kocatepe" istasyonları arasındaki kısımdı.

 

Taksim - 4. Levent arası hat da 2000 yılında hizmete girmiştir. Ve o tarihten bu yana İstanbul ve bir çok büyük şehrimizde yeraltı, "yer altı canlıları olan metro insanlarıyla", belediyeler ve devlet marifetiyle yapılmaya devam etmekte, ülkemiz daha çağdaş, daha hızlı, çevreci metrolarla donanmaktadır..

 

 

O, "toprak altındaki" bütün Metro insanlarına kolaylıklar diliyorum. Allah yollarını tünellerini açık etsin!

 

Bu vesileyle yakın bir zamanda kaybettiğimiz duayen Metrocu, Jeoloji Yüksek Mühendisi, her zaman saygı sevgi ve özlemle andığımız Korkut Möröy abimizi de rahmetle anıyorum. Mekânı cennet olsun.

 

Allah tüm insanlık için, Türkiye Cumhuriyeti halkı için taş taş üstüne koyan herkesten razı olsun. 

 


Bu haber toplam 99 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları