HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

İBRAHİM HAKAN GÜN

İBRAHİM HAKAN GÜN

Avusturalya da olduğu gibi aynı gerekçeler ile Türkiye de de Orman kesimi Yasaklanmalı.

11 Eylül 2021 Cumartesi Saat: 17:19

ÜLKEMİZ DE YANAN ORMANLAR SONRASI BÖYLE BİR KARARIN ALINMASI DİLEĞİM İLE.

Batı Avustralya eyaletinde ormanların endüstriyel amaçlı kesilmesi 2024 yılından itibaren yasaklanacak. Yerel hükümetin aldığı karar doğa korumacıları sevindirirken, ahşap endüstrisinin ise tepkisini çekti. 2019-2020 yıllarında yaklaşık 8 ay süren yangınlarda büyük orman kayıpları yaşayan ülkede doğal ormanların korunması amaçlanırken, ahşap endüstrisinin ihtiyacını karşılamak için de 350 milyon dolar bütçe ayrılarak hızlı büyüyen ağaç türlerinin yetiştirilmesi amaçlanıyor. Ahşap endüstrisi işçilerini desteklemek için de 50 milyon dolarlık bütçe ayrıldığı kaydediliyor.

Avustralya’da ormancılık açısından tarihi bir karara imza atıldı. Batı Avustralya Eyaleti hükümetinin aldığı karara göre doğal ormanların kesilmesi 2024 yılından itibaren yasaklanacak.

KARARI EYALET BAŞBAKANI MCGOWAN DUYURDU

Batı Avustralya Eyaleti Başbakanı Mark McGowan, doğal ormanların kesilmesinin yasaklanmasıyla ilgili eylem planıyla ilgili yaptığı duyuruda, “Yerli ormanlarımız, özellikle iklim değişikliğine karşı mücadelede eşsiz, güzel ve önemlidir ve bugün, gelecek nesiller için toplamda yaklaşık iki milyon hektarın korunmasını sağlayarak, yerli ormanlarımızın ağaç kesimine son verme planımızı duyurduk”

AHŞAP ENDÜSTRİSİ VE ÇALIŞANLAR İÇİN 400 MİLYON DOLARLIK DESTEK

Eyalet Başbakanı McGowan, alınan yeni kararın 2024'ten itibaren yürürlüğe gireceğini ve onaylanmış madencilik çalışmalarını etkilemeyeceğini belirterek söz konusu karardan etkilenmesi beklenen işçilerin ve ahşap endüstrisinin destekleneceğini duyurdu. Buna göre eyalet hükümetinin hazırladığı Adil Geçiş Planı aracılığı ile ahşap endüstrisinin ihtiyacı olan hızlı yetişen ağaç türlerinin üretimi desteklenerek bu amaçla 350 milyon dolar tutarında yatırım yapılacak. Sektör çalışanları için de 50 milyon dolarlık bir bütçe ayrıldığı açıklandı.

Batı Avustralya Eyaleti 2024'den itibaren orman kesimini yasakladı. Görsel: (www.agriculture.gov.au)

ORMAN KESİMİNİ DURDURAN İLK EYALET OLDU

The Guardian Gazetesi de Avustralya’da alınan bu kararla ilgili kapsamlı bir habere yer verdi. Guardian’ın aktardığına göre aktivistler alınan kararı olumlu karşıladı. Batı Avustralya Eyaleti, Victoria Eyaletinin 2030 yılında ormanların aşamalı kullanılması yönündeki vaadinden önce yerel ormanların kesimini durduran ilk eyalet oldu.

400 BİN HEKTARLIK ORMAN KORUNACAK

Yerel ormanların kesilmesinin durdurulması kararının en az 400 bin hektarlık ormanı koruyacağı, 9 bin hektarlık yeni ormanın da koruma altına alınmasını sağlayacağı belirtiliyor.

‘İKLİM, DOĞAL HAYAT, SU VE KÜLTÜR İÇİN HAYATİ ÖNEMDE’

Eyalet ormanlarını korumak için kampanya yürüten WA Forest Alliance kampanya direktörü Jess Beckerling, alınan kararın önemli olduğunu belirterek hükümeti uzun süredir beklenen adımı attığı için överek, “Güneybatı ormanları inanılmaz derecede değerli ve iklim, vahşi yaşam, su ve kültür için hayati önem taşıyor” dedi.

Karar ahşap endüstrisi sektöründe ise adeta şok etkisi yarattı. Batı Avustralya Orman Endüstrileri Federasyonu Genel Müdürü Melissa Haslam, “Herhangi bir istişare olmaksızın alınan bu acele ve tuhaf karar karşısında şok olduk” dedi.

YEREL JARRAH ORMANLARI MADENCİLİKTEN KORUNSUN

Doğa koruma çalışmaları yürüten Wilderness Society de kararı olumlu karşılayan kuruluşlar arasında. Topluluğun ulusal kampanyalar direktörü Amelia Young, Batı Avustralya Eyaleti hükümetini Perth yakınlarındaki jarrah (yerel bir okaliptüs türü) ormanlarını madencilikten korumaya çağırdı.

VİCTORİTA EYALETİ YÖNETİMİNE DE KESİMİ DURDURMA ÇAĞRISI

Avustralya genelinde halen ağaç kesimi yapılan korumada öncelikli ormanlar bulunduğuna işaret eden Young, Victoria Eyaleti Hükümetine de 2019-2020 orman yangınlarının neden olduğu hasar nedeniyle yerel ormanların kesimini aşamalı olarak durdurma çağrısında bulundu.

 


Bu haber toplam 87 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları