HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

AV. KORAY MARAL / GURBET ten...

AV. KORAY MARAL / GURBET ten...

İMAR BARIŞI VE YAPI KAYIT BELGESİ -2

13 Eylül 2021 Pazartesi Saat: 09:57

Geçtiğimiz yazıda ‘’  … Bu hususa ilişkin yargı kararları ve izlenebilecek yollara ilişkin önümüzdeki hafta devam etmek üzere…’’ vedalaşmıştık. Bu yazımda Yapı Kayıt Belgesine ilişkin yargı organlarınca verilmiş bir Ceza Dosyası kararı ile kararlara nereden ulaşabileceğinize ilişkin bilgi paylaşacağım.

Emsal Karar - Özet:  İmar Kirliliğine Neden Olma Suçundan yargılanan sanık hakkında o yere ilişkin Yapı Kayıt Belgesi alması sebebiyle verilen Yargıtay kararı.

18. Ceza Dairesi 2018/6932 E. , 2020/278 K.

"İçtihat Metni"

MAHKEMESİ :Asliye Ceza Mahkemesi

SUÇ : İmar kirliliğine neden olma

HÜKÜM : Mahkumiyet

KARAR

Yerel Mahkemece verilen hüküm temyiz edilmekle, başvurunun süresi ve kararın niteliği ile suç tarihine göre dosya görüşüldü:

Temyiz isteğinin reddi nedenleri bulunmadığından işin esasına geçildi.

Vicdani kanının oluştuğu duruşma sürecini yansıtan tutanaklar, belgeler ve gerekçe içeriğine göre yapılan incelemede; başkaca nedenler yerinde görülmemiştir.

Ancak;

1-  TCK’nın 184/1. maddesinde "yapı ruhsatiyesi alınmadan veya ruhsata aykırı olarak bina yapan veya yaptıran" kişilerin cezalandırılması öngörülmüş olup, 3194 sayılı İmar Yasası'nın 5. maddesinde de bina kavramı "kendi başına kullanılabilen, üstü örtülü ve insanların içine girebilecekleri ve insanların oturma, çalışma eğlenme veya dinlenmelerine veya ibadet etmelerine yarayan, hayvanların ve eşyaların korunmasına yarayan yapılardır." şeklinde açıklanmıştır. Bilirkişi raporunda belirtilen çelik konstrüksiyondan sundurmanın bina vasfında olup olmadığı, taşıyıcı unsurunun etkilenip etkilenmediği ve inşaat ruhsatına aykırı olarak alan kazanımı olup olmadığı hususlarında bilirkişiden ek rapor alınarak sonucuna göre delillerin değerlendirilmesi gerektiğinin gözetilmemesi,

2- Hükümden sonra 18 Mayıs 2018 tarih ve 30425 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak aynı gün yürürlüğe giren 7143 sayılı Kanun'un 16. maddesi ile 3194 sayılı İmar Kanunu'na eklenen geçici 16. maddesi uyarınca sanığın hukuki durumunun yeniden değerlendirilmesinde zorunluluk bulunması,

Kanuna aykırı ve sanık ...’nin temyiz nedenleri yerinde görüldüğünden tebliğnameye uygun olarak HÜKMÜN BOZULMASINA, yargılamanın bozma öncesi aşamadan başlayarak sürdürülüp sonuçlandırılmak üzere dosyanın esas/hüküm mahkemesine gönderilmesine, 14/01/2020 tarihinde oy birliğiyle karar verildi. Böylece devam eden yargılamalar sanıklar lehine bozularak yargılamalar yeniden başlamıştır. Tüm kararları bu köşeden paylaşmak mümkün olmadığından herkese internet ortamında açılmış olan Yargıtay kararlarına ulaşabileceğiniz adresi paylaşmakla yetineceğim. Yargıtay kararlarına https://karararama.yargitay.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Tabi iş bilenin kılıç kuşananın ilçede bulunan Avukatlara danışarak daha iyi bir hukuki destek alabilirsiniz.

Gurbetten hasretle.


Bu haber toplam 691 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları