HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

DİYETİSYEN EBRU ZEYNEP ÇÖP

DİYETİSYEN EBRU ZEYNEP ÇÖP

HİPERTANSİYON NEDİR?

16 Eylül 2021 Perşembe Saat: 18:33

Tansiyon kanın damardan geçerken gösterdiği dirençtir. Hipertansiyon ise bu direncin yüksekliği (140/90 mmHg ve üzeri) anlamına gelir ve son zamanlarda hızla artmıştır. Ülkemizde ise 2020 yılında 17 milyon insanın hipertansiyona sahip olduğu tahmin edilmektedir.

Hipertansiyona neden olan etmenler

-Ailede hipertansiyon öyküsü

-Yaş(65 yaş üstünde daha sık görülmektedir)

-Beslenme( aşırı tuz tüketimi, düşük meyve ve sebze tüketimi ..)

-Stres

-Sigara

Hipertansiyon; ensede zonklayıcı şekilde baş ağrısı, baş dönmesi, burun kanaması, çarpıntı gibi belirtiler gösterebilir.

Tedavi edilmeyen hipertansiyon beraberinde birçok hastalığı da getirebilmektedir. Örneğin kalp hastalıkları için en önemli risk faktörü hipertansiyondur. Hipertansiyonlu bireylerin kalp krizi geçirme olasılığı tansiyonu normal olan bireylerin 2 katıdır.

Obezite ve hipertansiyon arasındaki ilişkiyi gösteren çalışmada aşırı kilolu bireylerin hipertansiyon riskinin, aşırı kilolu olmayan bireylerden 3 kat yüksek olduğu bulunmuştur.

Hipertansiyonda elektrolit dengesi değişeceğinden böbrek yetmezliği görülebilir.

Hipertansiyon ve bazı minerallerin ilişkileri:

-Sodyum: Yeterli ve normal miktarda alınan sodyum vücut su dengesini düzenlemekle birlikte fazla alınması tansiyon yükselmesine neden olur. Yapılan çalışmalarda günlük sodyum tüketimi yüksek olan toplumlarda kan basıncının arttığı bulunmuştur.

-Kalsiyum: Kalsiyum hipertansiyonda önemli bir mineraldir ve tansiyonla negatif ilişkilidir. Yetersiz kalsiyum alımında hipertansiyon riski artmaktadır.

-Potasyum: Potasyum alımıyla tansiyon ters ilişkilidir. Çünkü potasyum sodyumun atılasını sağlar. Böylelikle potasyum alımı arttıkça hipertansiyon düşer.

-Magnezyum: Diyetle alınan magnezyumun artması kan basıncını düşürmektedir.

Yapılan birçok çalışmaya göre hipertansiyon oluşmasında beslenmenin önemli bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Uygun bir beslenme programı ve kilo kontrolü hipertansiyonun tedavi şekillerindendir.

Hipertansiyonun vücudumuza etkilerini, yol açabileceği hastalıkları ve minerallerle ilişkilerini açıklamaya çalıştım. Genel beslenme önerileri ve hipertansiyon tedavisinde kullanılan DASH diyetini (hipertansiyonu durduran diyet yaklaşımı) yarınki yazımda anlatacağım. Sağlıkla kalın..

HİPERTANSİYONDA BESLENME VE DASH DİYETİ

Bir önceki yazımda hipertansiyondan bahsetmiştik. Bu yazımda ise beslenme yaklaşımından bahsetmek istiyorum.

DASH diyeti, Amerika’da Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından yapılan çalışmalara bağlı olarak ilaç kullanmaya gerek kalmadan hipertansiyon problemini tedavi etmek ve önlemek için geliştirilmiştir.

DASH diyeti sebzeler, meyveler, tam tahıllar, balık ve tavuk, sert kabuklu yemişler, kurubaklagiller ve düşük yağlı süt ürünlerinden oluşur. Bu besinler potasyum, magnezyum, kalsiyum, posa ve protein gibi besin ögeleri açısından zengindirler. Böylelikle sodyumun, doymuş yağın ve kolesterolün azaltılmasını da öneren DASH diyeti ile tansiyonun azaldığı gösterilmiştir.

DASH diyetinde şeker, kurabiye, fıstık, cips, asitli ve gazlı içecekler yasaklanmıştır. Buna bağlı olarak kalori düştüğünden kilo verme oranı da artmaktadır.

Bu diyette en önemli noktalardan birisinin sodyum alımının kısıtlanmasıdır. Peki sodyumun az alınması için ne yapabiliriz?

-Paketli yiyecekler alırken etiket okuyarak sodyum içeriğinin potasyum içeriğinden düşük olanları alabiliriz.

-Konserve edilmiş besinlerden, fast food tarzı yiyeceklerden, yemeye hazır olan etlerden uzak durmalıyız.

DASH diyeti hipertansiyonun yanında osteoporoz (kemik erimesi), kanser, kalp hastalıkları ve şeker hastalığına yakalanma riskini de azaltmaktadır. DASH diyeti kilo verme amaçlı bir program olmasa da, bireyleri sağlıklı yiyeceklere yönlendirdiği için bu diyeti uygulayınca fazla kilolarınızdan kurtulmanızda mümkün olabilir.

Hipertansiyonda Beslenme İle İlgili Öneriler:

-Meyveler, içerdiği posa ve potasyum sayesiyle hipertansiyon kontrolünde yardımcıdır. Sebze ve meyve tüketiminin günde 4-5 porsiyon olması yeterlidir.

-Kalsiyum, hipertansiyon kontrol için gerekli bir mineraldir. Bu nedenle az yağlı süt ve süt ürünleri tüketmeniz fayda sağlayacaktır.

-Ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlar magnezyum açısından zengindir. Hipertansiyonun beslenme tedavisinde yardımcı olurlar.

 Tüm bu besinler hipertansiyonu düşürmeye yardımcı olsa da tüketiminde porsiyon kontrolü çok önemlidir. Aşırı tüketiminden kaçının.

-Yemek masalarınıza tuz koymayın, yemeklere eklememeye özen gösterin.

-Düzenli yapılan egzersiz kan basıncının düşmesinde yararlıdır.

Hipertansiyon birçok hastalığa yol açmaktadır. Beslenme düzenine dikkat ederek tansiyon problemi yaşamadan sağlıklı bir hayat sürebilirsiniz. Size özel en sürdürülebilir bir diyetle sağlık problemlerinizden kurtulmak için Ünye Kent Gazetesi aracılığıyla ve 0533 255 83 95 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz.


Bu haber toplam 265 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları