HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ

17 Eylül 2021 Cuma Saat: 18:15

 Yarın 19 Eylül Gaziler günüdür…  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM’si tarafından 19 Eylül 1921’ de mareşal ve gazilik unvanı verilmesi dolayısıyla 19 Eylül Gaziler günü olarak kutlanmaktadır.

    Gazi Mustafa Kemal kendisine Mareşal ve Gazilik unvanının verilmesinin hemen akabinde, 20 Eylül 1921’de Orduya yayımladığı bildiride şunları dile getirdi: Zaferden dolayı sizin kahramanlıklarınızla, sizin gösterdiğiniz nihayetsiz fedakârlıklar pahasına kazanılan bu büyük muzafferiyetlerin millet tarafından takdirini gösteren bu rütbe ve unvanı, ancak size mal ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftar sermayesi olarak taşıyacağım.

 Şehitlik nurlu, Gazilik onurlu bir rütbedir.  İstiklal savaşı Gazilerimizden hayatta olan kalmamıştır… Ülkemizde yaklaşık olarak 1745 Kore Gazisi, 27.175 Kıbrıs Gazisi vardır… Ayrıca terör ve 15 Temmuz gazilerimiz ile Gazilerimiz bu topraklarda hiçbir tarihte eksilmemiştir, eksilmeyecektir.

 1071 tarihi itibarı ile Türklerin Anadolu’ya yerleşmeye başlamasından bu yana ne şehitlerimiz, nede Gazilerimiz eksik olmuştur.

 Mehmet Akif nede güzel tarif etmiştir Anadolu topraklarını’’  Bastığın yerleri ‘’ toprak’’ diyerek geçme, tanı. Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı’’ diye.

  Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan bu topraklar tarihin her döneminde önemli ve stratejik görülmüş, çeşitli emeller uğruna hep saldırılara maruz kalmıştır. Bu nedenle, bu ülkede şehitlerde, Gazilerde eksik olmaz… Bu bakımdan, Türk milleti Şehitlik ve Gaziliği peygamberlikten sonra en büyük rütbe telakki etmiş, ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum desturuyla yaşamın her evresinde hep teyakkuzda olmuştur.

    Bir Kıbrıs Gazisi olarak şunu açıkça ifade etmek isterim: Bizim askerimiz savaşa düğüne gider gibi gider…  Bu bakımdan ölüm korkusu yoktur.

  Oğlu Şehit ya da Gazi olan babaların, hele anaların o asil duruşuna bir bakın, vatan sağ olsun deyip acısını içine gömerek sergilediği asil duruşa bir bakın… Bu duruşu başka ülkelerde göremezsiniz!

  Diğer yandan ülkemiz insanı şehidine ve gazisine hep sahip çıkmış, sevinç ve üzüntüsünü paylaşmıştır.

   Ancak ne hazindir ki zamanla bu duruşa tezat teşkil eden olaylara da şahit olabilmekteyiz.

 Gazi ya da Gazi ailesi ile dalga geçen toplu taşıma araçları şoförleri, nerenden yaralandın hani senin yaran yok nasıl gazi oluyorsun diyen gafiller var aramızda…

  Çok kişi Gaziliğin ne olduğunu bilmemektedir… Savaşta yaralanarak dönen Gazi malul gazidir, yara almamış ancak savaşın sonuna kadar savaşmış Gazi’de Muharip Gazidir.

 Ne yazık ki Muharip Gaziler arasında bile ayrım yapılmış, Gaziler sosyal güvencesi olan olmayan diye ikiye ayrılmış, bu durum maaşlara da yansıtılarak Gaziler arasına ikilik sokulmuştur. Bu durum anayasanın 61’ci maddesine de aykırıdır.

  Anayasanın 61’ci maddesi, Devlet vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle malul ve Gazileri korur, toplumda kendilerine yakışır bir hayat seviyesi sağlar, hükmüne işaret eder. Dolayısıyla, muharip Gaziler arasında var olan bu haksızlığın devletimizi yönetenler tarafından giderilmesi zaruret arz etmektedir. Diğer yandan,  muharip Gazilerin en azından bir çocuğuna istihdam hakkı tanınması Gazilere teslim edilmesi gereken bir hak olarak değerlendirilmeli ve gereği yapılmalıdır. Bu korkulacak bir yük değildir devlete… Ülkemizde 30 bine yakın Gazi vardır, bunların 15 bine yakınının çocuğu iş sahibidir zaten… Geriye kalan Gazi çocuklarına istihdam hakkı vermek Muharip Gazilerin haklı beklentisidir.

Kıbrıs Gazileri için zamanla yapılan yanlış değerlendirilmeler için şunu ifade etmek isterim: Kıbrıs harekâtında 498 şehit verilmiş, geri kalan ise kahramanca savaşarak Ordumuzun muzaffer olması ile Devletimizin Kıbrıs üzerinde belli bir toprak parçasında hâkim olmasına vesile olmuş, Adadaki Türk varlığının da istikbal ve istiklalini kazandırmıştır… Bu güne baktığımızda kazanımın bununla sınırlı kalmadığını görürüz… Bu gün Kıbrıs civarında gemilerimiz doğalgaz başta olmak üzere aramalar yapıyorsa bunun hem Türkiye, hem de Kıbrıs Türkleri için Kıbrıs barış harekâtı sayesinde meydana gelen kazanımlar olduğunu hatırda tutmak lazımdır.  Bu duygu ve düşünceler içersinde şehitlerimizi ve Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vefat eden Gazilerimizi rahmetler anarken, tüm Gazilerimizin Gaziler gününü en derin kalbi duygularımla kutluyor ve esenlikler diliyorum

 

 

 

 


Bu haber toplam 128 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları