HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

MUSTAFA ÇAKMAKÇI

MUSTAFA ÇAKMAKÇI

BİR YANDA GÖZ KAMAŞTIRAN BİSİKLET YOLU DİĞER YANDA SİLİK BAKIMSIZ KARAYOLU

20 Eylül 2021 Pazartesi Saat: 17:42

Bisiklet yolu projesini ilk gördüğümde sevindim. Sahili bir uçtan bir uca saracak bir müstakil bisiklet yolu, kentimize modern bir görüntü katacak, bisikleti sevenler için hem spor, hem de ulaşım açısından iyi bir imkan sunacaktı. Hatta hem tüm sahil şeridine, hem de tabakhane deresi boyunca Atatürk Parkı'ndan çevre yolu kavşağına kadar da yapılır inşallah diye umut etmiştim.

Ama görüldü ki yaya kaldırımına paralel müstakil bir parkur yerine, mevcut yaya kaldırımı üzerinde yaya ulaşımını ikinci plana iten bir proje olarak karşımıza çıktı.

 

Bu tür bir düzenleme, yaya yoğunluğunun çok  olmadığı ve alternatifi olan yerlerde yapılabilir tabi.

Ancak sanırım unutulan bir şey var. Bizim sahil kaldırımımız kentimizin sosyal ve kültürel varlığıdır. İnsanlarımız burada gece yarılarına kadar; ellerinde dondurma, kafa dalgın, sohpet ede ede, güle oynaya; çoluk çocuk, genç yaşlı, çok kalabalık şekilde yürürler. Yazları iğne atsan yere düşmez. Bu projeyi tasarlarken bu kaçınılmaz gerçeğin  gözardı edilmemesi gerekirdi.

Şimdi bir düşünelim o yaz kalabalığının içinden bir bisikletin geçmesi mümkün olur mu . Ama tabi bisiklet yolu tahsis edilmiş!.. Neler olabileceğini hayal edebiliyorum..

 

Burunucunda yayayı tek sıra konvoya çeviren, bir kaç bisiklet gelse insanı denize iten boyamayı  görünce şaşırdık da, tabakhane köprüsü kenarında yayayı hiç geçirmeyen düzenlemeye ne diyelim?.. O köprünün kenarında bir kaldırım köprü eklenemez miydi diye sormadan edemiyorum...

 

Aslında yazımın konusu bu değildi. Biraz uzattım. Asıl konu sahil karayolumuzun bakımsızlığı ...

Bisiklet ve yaya yolu çizilip boyanınca güzel bir görüntü oluştu. Kaldırım patladı adeta. Ancak bu gözü kamaştıran kaldırım görseli, hemen yanındaki sönük kalmış asfalt yolun bakımsızlığını da ortaya çıkardı. Bir tarafta gözü kamaştıran bir kaldırım, diğer tarafta gayet bakımsız kirli kalmış bir karayolu...

Kenar bordür taşları boyasız. Emniyet şeridi, kenar çizgileri, orta çizgileri, trafik emniyetini riske sokacak sekilde silinmiş ve yaya geçit çizgileri bir leke gibi duruyor...

Sahil yolu ile  ara yolların birleşim noktaları, kavşaklar, duraklar, araç park yerleri...

Ben sandım ki bisiklet yolu çizilirken ve yaya yolu boyanırken, karayolunun çizgileri ve boyamaları da yapılır. Ama yapılmadı. Ve çok kötü bir görsellik ortaya çıktı.

Yıllarca ihmal edilmişlik göze batar oldu. Pasaklı kirli bir elbise gibi sahil yolumuzun  üzerinde çökmüş durumda.

Bu bisiklet yolu madem sadece sahil şeridinde yapılıyor, o zaman sahil düzenlemesi kapsamında sahil yolu bakımı ve kenarındaki bütün donatılarla birlikte projelendirilmeli idi.

 

Mesela, nuriye mahallesindeki organik ürün satış yeri... Elbette güzel hizmet. Ama nasıl olur da şehirler arası yolun kenarında, araçların mola yeri görevi görecek ve kentin aynası konumunda olan bir alan, alelade bir toprak dolgusu şeklinde öylece bırakılır. Bir çevre düzenlemesi bir ağaçlandırma bir çiçeklendirme bir baskı beton zemin ile güzel bir tesis haline getirilemez miydi?

 

Sözün özü;

Sorun yapılan işler değil. Mesele şu ki, sorun işlerin nasıl yapıldığında; bir proje ve planlama eksikliğinde, yapılan işin bir fonksiyonu yerine getirirken başka bir fonksiyonu engelliyor olmasında ve kentimize karşı, taşra  kasabası izlenimi veren bir bakış açısında yatıyor...

 

Baktığımız yerde dağ görüyoruz da, dağın fare doğurması bizi şaşırtıyor.

 

Saygı ile...


Bu haber toplam 103 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları