HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

TEMEL OVALI

TEMEL OVALI

KAZANILAMAYAN BECERİLERE DİKKAT

23 Eylül 2021 Perşembe Saat: 08:30

Eylül ayı itibariyle uzaktan öğrenim yerini yüz yüze eğitime bıraktı. Yaklaşık bir buçuk yıldan sonra öğrenciler sınıflarına kavuştu. Okulların açılmasıyla birlikte öğretmenler, öğrencilerde öğrenim becerilerinin gerilemesine dikkat çekti.

 Okulların uzun süre kapalı kalması öğrenciler üzerindeki psikolojik ve sosyal etkileri daha da arttırdı. Uzaktan eğitim nedeniyle tamamlanamamış öğrenmenin etkileri okula başladıktan sonra daha çok öne çıktı.

Yüz yüze eğitime geçildiğinde bir üst sınıfa geçen öğrenciler aslında başlamaları gereken sınıf için gereken bilgi ve becerilere uzaktan eğitimde ulaşamadı. Özellikle çevrimiçi eğitimdeki fırsat eşitsizliği bu farkı daha belirgin hale getirdi. Okul yaşamının sunduğu yapı, çevrimiçi ortamda belirli ölçüde sağlanmaya çalışıldı. Ancak bu süreçte sosyal etkileşimin azalması, becerilerin gelişeceği zemini kısıtladı.

 Yüz yüze eğitime başlamasıyla birlikte her öğrencinin okula dönmeye hazır oluş düzeyi farklı olabilir. Bu noktada kıyaslama yapmadan, çocuğun ve gencin okula dönmekle ilgili yaşadığı zorluğu anlamak önemli. Anne ve babalar, okula dönmenin önemli olduğunu konuşurken, kendi endişe ve korkularından bahsetmemeye dikkat etmeli. Okulda neleri yapmayı sevdiklerinden, okula giderken günlerinin nasıl geçtiğinden konuşmak da okula dönüş için cesaretlendirici olabilir. Anne ve babalar çocuklarının okula başlamasına dair huzursuzluk duyabilirler, bu duygularını fark etmeleri önemli. Çocuklarıyla okula dönüşe dair konuşma yaparken, kendi huzursuzluklarını çocuklarına göstermemeye özen göstermeli. Bu noktada çocuğunun faydasını öne koymaya çalışarak, durumu sakinlikle, güven vererek, cesaretlendirerek ele alabilmek sürecin daha kolay geçmesine yardımcı olabilir.

 Uzaktan eğitimde farklılaşan sınıf düzeninden, kısalan ders saatleri, erken biten okul programlarından sonra yeniden yüz yüze eğitime başlamak pek çok öğrenci için zorluk oluşturabilir. Gerekli olan fiziksel mesafe kuralları, maske takma zorunluluğu gibi farklı bir ortamla karşı karşıya kalındı.

  Okul öncesi dönemde yer alan çocuklarda sosyal becerilerin oldukça azaldığına yönelik sonuçlar görülürken. İlkokul ve ortaokul öğretimdeki öğrencilerin matematik becerilerinin beş ay, okuma becerilerinin dört ay gerilediği tespit edile bilmektedir.

   Bu bakımdan kayıpların işlenmesine alan sağlamak ve psikolojik dayanıklılığı arttırmaya yönelik psiko-sosyal destek çalışmalarına yer vermek önem arz etmektedir.


Bu haber toplam 602 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları