HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

DERDİ, ÇEKEN BİLİR

24 Eylül 2021 Cuma Saat: 08:30

Nasreddin Hoca, eşekten düşmüş de koru- komşuları, arkadaşları, duyan dostları, " Geçmiş olsun,"  demeye gelmişler, yardımcı olmak istemişler, yarası - beresi olup- olmadığını sormuşlar. Hoca Nasreddin, dostlarına : " İçinizde eşekten düşen varsa,  onunla konuşalım; benim şu andaki halimi ancak o anlar."  demiş.

 

       Eşimin rahatsızlığı nedeniyle, ramazan başından buyana, Samsun yolları bize su yolu oldu. Çektiğimiz sıkıntının derecesini, hastası olanlar, hastalık çekenler bilir. Şikâyetçi değiliz; Allah'dan geldik, O'na döneceğiz. Kadere inancımız tamdır. Benim bu yazıyı yazmaktan amacım; doktor kapılarındaki, hastane koridorlarındaki  hasta kuyruklarını zaman zaman müşâhede ederek ibret almanın, şükürdâr olmanın ve her zaman hazırlıklı olmanın gerekli olduğunu, siz okuyucularımla paylaşmak istedim.

 

       Hastanelerdeki yoğunluğu görünce, bütün insanları hasta zannediyoruz. Dış âlemde ise, ne hastalar ne de hastalıklar günlük yaşantımızın içinde pek yer almıyor. En yakınımızdaki insanlardan birisi bile olsa, çoğu zaman gaflet ediyor ve geç ilgileniyoruz. Halbuki Allah (C.C.), bir Hadis-i Kutsi'de ( Sözü Peygamberimize, manası Allah'a ait olan hadis) şöyle buyuruyor:

       --- Ey kulum !  Hastalandım  da  beni ziyarete gelmedin.

       Bu ifadeye muhatap olan kul :

       --- Ey Rabbim ! Sen Rab'sın,  ben ise kulunum. Ben, seni nasıl ziyaret edebilirdim ?

       Yüce Rabbimiz şöyle buyuracak :

       --- Falanca kulum (komşun, akraban, dostun, arkadaşın v.s),  hastalandı da onu ziyaret etmedin...  Eğer onu ziyaret etseydin, beni onun yanında bulurdun.

 

       Değerli  okuyucularım  !

 

       Kendimiz için; hastaları, hastaneleri,  özellikle de kimsesi olmayan hastaları ziyaret etmekle çok büyük sevaplar kazanacağımızın bilincinde olarak  ihmalkâr davranmamamız  gereğini sizlerle paylaşmak istedim. Allah (C.C.)'dan, bütün hastalarımız için şifa, hasta yakınları için de kolaylıklar diliyorum.

 

       Saygı, sevgi ve selâmlarımla...

                İsmail  Sarı


Bu haber toplam 188 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları