HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

YAHYA CUMHUR TAPÇI

YAHYA CUMHUR TAPÇI

BİR TUTAM SABIR

28 Eylül 2021 Salı Saat: 08:58

Günümüzde en çok ihtiyaç duyduğumuz şey sabır… Sabrımızı zorlayan o kadar çok şey var ki… Nasıl tepki vereceğimize, davranacağımıza karar veremediğimiz o çok kısa zaman aralığında, göstereceğimiz tepki bizi o andan itibaren ya olumlu ya da olumsuz yönde etkileyecektir.

Sabır, sıkıntılarda, zorluklarda ve özellikle öfke anında ihtiyaç duyduğumuz bir davranıştır. Sabırlı olmak, öyle söylendiği kadar çok da kolay değildir. Günlük hayat içinde hoşlanmadığımız bir davranışta, çevremizdeki olumsuzlukların bizi rahatsız edişinde, hatta hiç olmayacak hallerde birden öfkelendiğimizde, karşımızdaki insana saldırmaya başlıyoruz. Özellikle trafikte; yol verdin vermedin anlaşmazlığında, yavaş gittin, hızlı gittin, korna bastın, sağladın, solladın, selektör yaptın, kırmızı ışıkta geçtin, daha sarı yanarken taciz ettin, akan trafikte aheste aheste gidiyorsun tepkileri ve öfke nöbetleri… Sokaklarda yürürken karşılıklı bakışmalar, kazara da olsa çarpışma, işin aslını öğrenmeden kitle psikolojisiyle kişilere linç girişimleri… Siyasette partizan seçmenin diğerlerine karşı kin ve nefreti, seçmeni etkilemek/kandırmak uğruna yaptıkları çarpıtmalar, yalanlar, iftiralar… Dünyada süper güçlerin entrikaları, diğer ülkeler ve özellikle ülkemiz üzerinde oyunları, bu oyunların ekonomimiz ve sosyal hayatımıza olumsuz etkileri, olumsuzlukların iktidar çevreleri tarafından örtbas, muhalefet tarafından da istismar edilmeye çalışılması… Aile içi kavgalar, anlaşmazlıklar, şiddet, ahlaki çöküntülerin televizyon ekranlarında boy gösterilmesi, burada boy gösteren insanların cehaleti, ahlaki çöküntüsü, yüzsüzlükleri, hayâsızlığı… Dizilerde ortaya konulan süslü püslü genç kızların aile içi tepkileri, evlerini terk edişleri, hepsinin çok bakımlı ve düzgün görünüşlerinin genç kızlarımız üzerinde oluşturduğu kompleks sonucu daha ergenlik çağındaki çocukların aileleriyle çatışmaya girmesi, evlerinden kaçması ve kötü amaçlı insanların eline düşmesi… ailelerin çaresizliği…

 Bütün bunlar aklıselim insanların ister istemez öfkelenmesine sebep oluyor…

Neden? Çünkü bir gün içinde karşılaştığı bunca olumsuzluklar karşısında çaresizliği insanın öfkelenmesine ve stresli bir hayat geçirmesine sebep oluyor. Böylece insanlar hiç olmayacak durumlarda birbirine karşı şiddete başvurabiliyor. Öfkenin tavan yaptığı yerde sabrın kapıdan içeri girmesi pek de mümkün olmuyor. İşte tam bu anda öfke tavan yapmadan “ya sabır” ilacına başvurmak ve “la havle…” zikriyle kendimizi sakinleştirmeliyiz.

Sabırla ilgili Kur’an’ı Keriminde oldukça fazla ayet vardır. Bu da sabrın insan hayatında çok önemli bir yeri olduğunun işaretidir. Bunlardan birkaçı: Al-i İmran Suresi, 186. ayet: “ Andolsun, mallarınızla ve canlarınızla imtihan edileceksiniz ve sizden önce kendilerine kitap verilenlerden ve şirk koşmakta olanlardan elbette çok eziyet verici (sözler) işiteceksiniz. Eğer sabreder ve sakınırsanız (bu) emirlere olan azimdendir.

Al-i İmran Suresi, 200. ayet: “ Ey iman edenler, sabredin ve sabırda yarışın, (sınırlarda) nöbetleşin. Allah'tan korkun. Umulur ki kurtulursunuz.

Enfal Suresi, 46. ayet: “ Allah'a ve Resûlü'ne itaat edin ve çekişip birbirinize düşmeyin, çözülüp yılgınlaşırsınız, gücünüz gider. Sabredin. Şüphesiz Allah, sabredenlerle beraberdir.

Resulullah (sav) şöyle buyurdu: “ Güçlü kimse, insanları güreşte yenen değil, bilakis öfke anında kendisine hâkim olandır.” Kur’an’ı Kerim’de sıkça bahse konu olan sabır, demek ki insanlar için çok önemli bir davranış biçimidir.

Sabra en çok ihtiyaç duyduğumuz bir zamandayız. Yoğun stres ortamında yaşayan insanın bunca olumsuzluklardan kurtulabilmesinin en büyük ilacıdır sabır ve çok da kolay elde edilecek bir davranış değildir. Sabrı davranış haline dönüştürmenin yolu, güç yetiremediğin, etkili olamadığın, düzeltemediğin olumsuzluklar karşısında ortamdan uzaklaşmalı,  duaya başvurmalı;  “ya sabır”, “la havle…” zikirlerine müracaat etmelidir... Yoksa sonuç hiç de hoş olmayacaktır. Bu yüzden, “İtle dalaşmaktansa çalıyı dolaşmak iyidir.” atasözü kulağımıza küpe olmalı. Her olumsuzlukta öfkelenmeden önce; aklımızda, gözümüzde, gönlümüzde ve ellerimizde bir tutam sabır demeti ile yüzümüzde tebessüm zuhur edebilmelidir.  


Bu haber toplam 172 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları