HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

TEMEL OVALI

TEMEL OVALI

EĞİTİMDE DENETİM

7 Ekim 2021 Perşembe Saat: 08:40

Yönetim süreçlerinden biri olan denetim, yönetimin amaçlara ulaşma derecesinin kontrolü için yapılır. Yönetimin olduğu her alanda denetim vardır. Denetim sadece yönetimin başarısını ortaya koymaz, aynı zamanda yönetimi daha iyi bir yönetim için teşvik eder.

         Denetim, evrensel bir değer olarak, tüm sistemlerde bir alt sistem ve yönetim süreçlerinde bir öğe olarak yer almaktadır. Türüne, amacına, kuruluşuna bakılmaksızın tüm kurumlar denetimsiz çalışamaz. Dolayısıyla kurumlar amaçlarının gerçekleştirme derecesini sürekli olarak bilmek ve izlemek durumundadır.

         Denetim sonuçlarıyla beslenmeyen kurumların etkililiklerinin, gelişimlerinin ve problem çözme yeteneklerinin rastlantılara kaldığı söylenebilir. Denetim elde edilen sonuçları sistemleştirerek rastlantılardan kurtarır. Denetim, yönetim süreçlerinden biri olduğu gibi diğer süreçlerinde yeniden düzenlenmesine rehberlik eden bir hizmet olup farklı etkinlikleri ve teknikleri içerir. Bu nedenle denetimin planlandığı, geliştirilmiş bir liderlik kavramına dayandığı, kurumun amaç ve işlevleriyle doğrudan ilgili ve kurumdaki çalışanlar tarafından ne kadar çok benimsenirse o oranda başarılı olur.

         Denetim, eğitim sisteminin bir alt sistemidir. Denetim işlevlerini ve görevlerini yerine getirerek eğitim amaçlarını gerçekleştirmesine yardımcı olur. Eğitim sisteminin özellikleri açısından, sistemin girdi, işlem ve çıktılarından bilgi alınması, alınan bilgilerin değerlendirilmesi ve değerlendirme sonuçlarına göre eğitimin amaçlarının düzeltilmesi ve geliştirilmesi olarak tanımlanabilir.

               Eğitim sisteminin etkililiği, denetim aracılığı ile belirlenir. Denetim aynı zamanda yönetimin kendisi hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayarak eksikliklerin ortaya çıkarılmasında, düzeltilmesi ve geliştirilmesinde yönetime yardımcı olur. Denetim, sistem amaçlarının gerçekleştirilmesinde

en üst düzeyde verim elde etme yönünde çağdaş, demokratik ve insancıl bir yöntem hizmetidir. Bu bakımdan denetim, eğitim kurumlarının amaçlarının gerçekleştirilmesinde, çıktıların değerlendirilmesinde önemli bir paya sahiptir.

         Eğitim sisteminin belirlenen amaçlar doğrultusunda işleyebilmesi ve kendini değişen ve gelişen koşullara uyarlayabilmesi için tutarlı ve işlevsel bir denetim sistemine sahip olmasına gerekir. Denetimle, eğitimin amaçlarına ne derece ulaşıldığı, ulaşılamadıysa kırılma noktalarının nerelerde yaşandığı ve eğitim öğretimin geliştirilmesi için yapılması gerekenler saptanmaya çalışılır.

 

        Bu anlamda denetim, eğitim kurumlarının devamlılığını sağlamaları konusunda önemli bir işleve sahiptir.


Bu haber toplam 1.049 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları