HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

İSMAİL CANBULAT

İSMAİL CANBULAT

MASAL MI? O, ÇOCUKLAR İÇİN DEĞİL MİYDİ!?

7 Ekim 2021 Perşembe Saat: 08:40

“Masallar bilge arkadaşlar gibidir, sana gelmelerinin bir sebebi vardır. Bu oyunda tesadüf yok! Bırak masal içine işlesin… Bırak zihnin sen yolda giderken onunla biraz oynasın..

Masallar anlaşılmak ve çözülmek için değil; deneyimlemek ve tadını çıkarmak içindir…” Demişti bir gün, Masal anlatıcısı, eğitmeni ve sanat terapisti Hocam Judith Malika Liberman..

Gazeteci Aysun Çetintaş’ın; “’Masal Terapi’ adlı kitabınızda, masallarınızın insanlara terapi gibi geleceğini savunuyorsunuz. Hangi masalın hangi ruh haline nasıl geleceğini planlayarak mı yazıyorsunuz yoksa kendiliğinden mi gelişiyor her şey? Siz masallardan neler öğrendiniz?” sorusuna da şöyle cevap vermişti:

“Bu kitabın sihri hiç bir şeye karar veremememden kaynaklanıyor. Hayatta kontrolü bıraktığında mucizeler oluyor belki de. Kitaba başladığımda sevdiğim ve anlattığım masallardan 54 tane listeledim. Sonra yazarken her gün listeye bakıp hangi masalın o gün yazılmak istendiğini anlamaya çalıştım. Bazı günler bu listeden hiç bir tanesi cazip gelmiyordu. O zaman araştırıp başka yazılmayı bekleyen masallar buldum.

MASALLAR SİHİRLİDİR.

Biz masalları seçmiyoruz, onlar bizi seçiyor. Karşınıza çıkan 100 masaldan hangisi akılda kalır, hangi masalı başkalarına anlatmayı istersin, hangi masalı çocukluğundan bu yana hala hatırlıyorsun? Masallar bana paylaşmayı, yolcu olmayı, kalbimi dinlemeyi ve daha bir çok şeyi öğretti. Hayatımdaki her seçimin arkasında bir masal ya da bir hikâye var gibi hissediyorum.”

.....

 

 

GÜNÜMÜZDE NE DE ÇOK İHTİYACIMIZ VAR DEĞİL Mİ; FARKLILIKLARIMIZI BİR NİMET, BİR HAZİNE BİLEREK, BARIŞ İÇİNDE, KARDEŞLİK BAĞIYLA BİR ARAYA GELMEYE?

Masal birlikte hayâl kurmaktır…

Anlatmak, paylaşmak, bir gelecek tasavvurunu düşlemek, tahayyül etmektir. Anlattığın sadece senin hikâyen değildir; dinleyenler de hikâyeyle bağ kurarlarsa, artık o hikâye onların da hikâyesidir. Hikâyesi ortak olanlar ise kardeştir.

Bin yıllardır atalardan süzülüp gelen Masallar, kadim hikâyeler, hikmetli menkıbeler birer pusuladır. Sana bazen yol bulmada yardım eder.. Boğucu modern dünyanın ortasında nefes almana.. Soluklanmana.. Sakince düşünmene ve yolunu bulmana yardım eder..

Bir hikâyenin, bir masal kahramanının onunla birlikte yaşadığımız macerası, yolculuğu;  gündelik, sıradan şeylere, çözemediğimiz bir meseleye bir kapı açar, bizi bambaşka bir pencereden, mecradan baktırır hayata.

O yüzden; “masal”, “hikâye”, “menkîbe”, “eski atalar sözü” diye küçümseme! Ara onlardaki hikmeti ve şifayı.

BAK HAZRETİ MEVLÂN “MESNEVÎ-İ MA‘NEVΔSİNDE NE DİYOR;

“Evlere, köşklere bak. Bunlar, mühendisin kafasında masal gibiydi.

Bizim hoşumuza giden, avlusu, tavanı ve kapısı düzgün olan şu eve [bak].

Mühendisten doğan araz ve düşünce, araç gereç getirmiş, ormanlardan direkler temin etmiştir.

Her mesleğin esası ve temeli, hayâl, araz ve düşünceden başka nedir ki?

Dünyadaki bütün nesnelere önyargısız bir bak. Onlar ancak arazdan ortaya çıkmışlardır.

Önce düşünce, sonra eylem gelir. Bil ki ezelden beri dünyanın temeli böyledir.

Meyveler, önceden kalbin düşüncesinde var olup sonradan eyleme dönüşerek ortaya çıkarlar.

Eylemde bulunup ağaç diktiğinde, ilk sözü sonrasında okursun.”


Bu haber toplam 232 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları