HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

DİYETİSYEN EBRU ZEYNEP ÇÖP

DİYETİSYEN EBRU ZEYNEP ÇÖP

HERKES SÜT İÇMELİ Mİ?

8 Ekim 2021 Cuma Saat: 08:30

Çocuklarımıza yatmadan önce içirmeye çalıştığımız süte bugün daha yakından bakalım. Süt sadece çocuklar için mi gereklidir? Tabii ki hayır. Biz yetişkinler için de zengin içeriği bakımından süt oldukça faydalıdır. Süt vücudumuz için gerekli olan kalsiyumun en iyi kaynağıdır. Sütün içeriğinin büyük bir kısmını su oluştururken, karbonhidrat, protein, yağ ve vitamin içerir. B2(riboflavin) vitamininin en zengin kaynaklarındandır. B2 vitamini dışında B12 vitamini, B1(tiamin), fosfor, çinko ve magnezyum için de önemli kaynaktır. Bu sebepten özellikle yetişkin kadınlar, çocuklar ve gençler olmak üzere tüm yaş grubu bireylerin her gün beslenmelerinde süte yer vermesi gerekir.

Peki sütün vücudumuzdaki işlevleri nelerdir?

Süt, içerdiği kalsiyum sayesinde kemik ve diş sağlığına katkıda bulunur. Kalsiyumun yanı sıra potasyum ve magnezyum sayesinde çürük oluşumunu engeller.

Çocukluk ve ergenlik döneminde kemik gelişimi çok önemlidir. Kemik yoğunluğu bakımından önemli olan temel besin ögeleri kalsiyum ve fosfor kaynakları süt ve süt ürünleridir. Kalsiyum depolarının azalması ve kemik yoğunluğunun azalması osteoporoz(kemik erimesi) ile ilişkilidir. Süt ve süt ürünleri tüketimi osteoporoz (kemik erimesi) riskini azaltmaya yardımcıdır.

Önceki yazılarımda DASH diyetinden bahsetmiştik. DASH diyeti hipertansiyon tedavisi için kullanılan bir yaklaşım ve bu yaklaşımda kalsiyum alımının arttırılması hedeflenmiştir. Günde 3-4 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketiminin hipertansiyon önleyici ve tedavi edici etkisi bulunmaktadır.

Obez bireylerde yapılan çalışmalarda kalsiyum tüketiminin artmasıyla birlikte kilo kaybının da artış gösterdiği bulunmuştur. Kalsiyum açısından zengin olan sütün obezite tedavisinde rol aldığını da söyleyebiliriz.

Sütün içinde bulunan proteinler ve A vitamini, çinko sayesinde cilt sağlığını koruyarak cildin yıpranmasını engelliyor.

Laktoz intoleransı

Bir diğer önemli nokta ise süt laktoz içerir ve vücutta laktaz enzimi sayesinde sindirilebilir. Laktaz enzimi yetersiz olan bireylerde laktoz parçalanamaz ve gaz sancısı, şişkinlik, ishal ve karın ağrısı ile seyreden laktoz intoleransı olayı gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda öncelikle süt tüketiminden uzak durmanız gerekmektedir. İsterseniz laktozsuz süt tüketebilirsiniz. Süt yoğurt haline getirilirken laktoz miktarında azalma olduğundan tolere edebiliyorsanız süt yerine yoğurt tüketebilirsiniz. Kolesterol problemi yaşayan bireylerin süt ve süt ürünlerini yarım yağlı olarak tüketmeleri sağlık açısından daha yararlı olacaktır.

Sonuç olarak süt veya süt ürünlerini her gün tüketmeye özen göstermeliyiz. Tüketilen miktarlarda aşırıya kaçmamak çok önemlidir ve her besinde olduğu gibi tüketilen miktar kişiden kişiye göre değişmektedir. Tabaklarınızda mutlaka kalsiyum kaynağı olan süt, yoğurt veya ayrana yer verin. Yaşlı, çocuk yetişkin demeden; kemikleriniz, dişleriniz, cildiniz kısacası sağlığınız için süt tüketin..

 


Bu haber toplam 190 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları